bugün

Güzel bir sarma tarifi bırakıyorum
Malzemeler:
1 su bardağı pirinç
1 su bardağı ince bulgur
1 su bardağı sıcak su
Yarım su bardağı zeytinyağı
1 adet soğan (ince doğranmış)
1 yemek kaşığı domates salçası
Yarım demet taze soğan (ince doğranmış)
Yarım demet taze nane (ince doğranmış)
Yarım demet taze maydanoz (ince doğranmış)
Tuz, karabiber
Taze üzüm yaprakları (veya konserve salamura yapraklar)
Yapılışı:
Pirinci yıkayın ve süzün. ince bulguru üzerine ekleyin.
Sıcak suyu ekleyip karıştırın ve bu karışımın üzerini bir bezle örtüp şişmeye bırakın.
Bir tavada zeytinyağını ısıtın, doğranmış soğanı ekleyin ve pembeleşene kadar kavurun.
Domates salçasını ekleyip karıştırın.
Bulgur ve pirinç karışımını tavaya ekleyin, tuz ve karabiber ekleyip malzemeleri iyice karıştırın.
Ocaktan alıp içine doğranmış taze soğan, nane ve maydanozu ekleyin. Karışımı iyice karıştırın ve soğumaya bırakın.
Yaprakları tuzlu sıcak suda bekletip yıkayın. Sap kısımlarını kesip iç harcı yerleştirerek sarın.
Sarmaları düz bir tencereye sıralayın, üzerine su ekleyin ve üzerine ağırlık koyarak pişirin.
Yaprak sarmalar piştikten sonra, üzerine limon sıkarak servis yapabilirsiniz.
Bu tarif, geleneksel yaprak sarma lezzetini yakalamak için kullanılabilir. isterseniz iç harcı kişisel tercihlere göre değiştirebilirsiniz. Afiyet olsun!
Yapmayı bilen de yapıyor, bilmeyen de yapıyor.
Erkek yazarlar görünen o ki, bir sarma için analarını mallarını arabalarını satmaya hazır.
ORTA HALLi VE iŞÇi SINIFINDANSANIZ, TOPRAKSIZ KÖYLÜ iSENiZ AKP DEVRiNDE GERÇEK YAPRAK SARMA YAPAMAZSINIZ.

OSMANCIK PiRiNCi iLE AYÇiÇEĞi YAĞI KULANIP YALANCI SARMA YAPARSINIZ.

ZEYTiNYAĞI,KUŞ ÜZÜMÜ,BALDO, ÇAM FISTĞI ,DOLMA BAHARI,KiMYON. ,BAHARAT,GELiRiNiZ YETMEZ.

SONRA KAZLAR TOGG YAPTIK DiY ÜSTÜNÜZE SALDIRIR.

KAZ OLMAYIN,EFSANE OLUN.
bişirmeyi bilmiyorsunuz.

ben 4lü saran kadın severim.
Kıymalısını hiç sevmem.. zeytinyağlısı ise çok güzeldir.
Sen sarmazsan bende sarmam.
Gidin başka yerde yaprağınızı yarıştırın. Burası sözlük, mp3 forumu değil.
Sen de yaprak sarmasını iyi yapma o zaman aq.
Ktç senle niye evlencez ya slk sy .s.s
iyi yapana nikah basılır.
Çok güzeldir.
Yaparsan hem yerim hem uyumaya gelirim ehehe.
Yatıya giderim derken.
Yatıya giderim bunun için.
ayarsız elli bireyler için iç ve yaprak dengesini ayarlamanın sarmaktan daha zor olduğu yemek. iç az geldi biraz daha hazırlayayım bu sefer de iç arttı biraz daha yaprak toplayayım derken iki kişilik evde yedi sülaleye yetecek kadar sarma sardım. sarmayı yaprağı falan geçtim yeşil hiçbir şeyi görmek bile istemiyorum bir süre. ayrıca buna dolma demek bir de içine et koymak suçtur.
konsept olarak son derece japon damak zevkine yakın bir türk yemeği.
Bir karacabeyli erkek olarak iddia ediyorum. Kadınlardan daha iyi sararım.
Tokatlıların vazgeçilmezidir
Başkaları böyle güzel sarma yapamaz illa tokatlı biri yapacak.
görsel

ince sarılanı makbuldür.
sen parmakların büzüşene kadar sar, tırnak diplerin sararsın sonra millet löp diye indirsin mideye. vallahi koyuyor lan bu bana.

sadece kendimi sevdigim için sadece kendime yapmak istediğim pek zahmetli lezzet.
Sahur yalnızlığında bana eşlik eden müthiş lezzet.
ETLiSiNi SEVMEM. ZEYTiNYAĞLISININ HASTASIYIM.
böyle zeytinyağlı bol limonlu olacak çerez gibi yiyeceksin. oldu bitti karnımı doyuran bir menü olmamıştır bu ve dolma. ne zaman sofrada bunlar olsa hep aç kalkarım..
Zeytinyağlısını daha ocaktan iner inmez yediğim yemektir.