• Beyler vestfalyadan bildiriyorum Almanlar ayakkabıları evin dışına koymayı öğrendi.

Kolonyanın gayriresmi ismi turkisch desinfektionsmittel(Türk dezenfektanı) oldu.

2. Dünya savaşı sonrası Alman sanayi hamlesi benzeri birşeyin gastronomi alanında gerçekleşmesi an meselesi. Tüm lokantalar kapalı olduğundan koskoca bir millet evde yemek yapmaya çalışıyor. Karşı komşum Frau Richter gerçekten insan üstü bir çaba göstererek bulgur pilavı ile kısır arasındaki farkı ayırt edebilmiş durumda.
    3 0 ...
  • fran

38.
  • sözlükteki tanınmış yazarlara sataşarak fenomen olmaya çalışan ezik.

girdiği tüm entrylerde küfür var moderasyon nasıl görmüyor bunu.
    6 0 ...
  • Evlenip çoluk çocuk sahibi olmak
    hatta ve hatta çocuğa okul alışverişine bile çıkmak.

tekerlekli sırt çantası aldım oğluma.
    Hem sırta takabiliyor yoruluyorsa bavul gibi çeksin.
    13 2 ...
  • 1 yaşında yeğenim var..

iki ayağı da bilekten içe dönük doğdu (bkz: pes ekinovarus) (bkz: clubfoot). iyileşmeyecek bir hastalık değildi. işinin ehli bir profesöre bir dünya para harcadık. ayakları aylarca alçıda kaldı. belli bir seviyeye geldikten sonra da düzgün yürüyebilecek hale gelmesi için özel bir ayakkabı kullanması gerektiğini öğrendik.

peki bu ayakkabı ne kadardı? 1500 tl.
    http://www.c-prodirect.co...standard-sandals-with-bar

ayakkabı yurtiçinde bulunuyor mu? hayır.

peki yeni doğmuş bir bebeğin ileride düzgün yürüyebilmesi için alınması şart olan bu ayakkabının bir lirasını sağlık bakanlığı karşıladı mı? hayır.

şans eseri o dönem yurtdışında olan patronu buldu getirdi ayakkabıyı.

işin maddi boyutunu geçiyorum.

bir senedir yaşanılan stres, fiziksel ve zihinsel yorgunluğun zaten karşılığı yok. tek sevincimiz şu an düzgün yürüyebiliyor olması. ama o özel ayakkabıları hala kullanmak zorunda ve ayakları büyüdükçe yenilenmesi gerekiyor. şansınız varsa önceden kullanmış birisi satışa koyabiliyor. yoksa yine yurtdışından almak zorundasınız.

o çok övdüğünüz skik sağlık sistemi bu ayakkabıları ve çocuğun yürüyebilmesi için gereken masrafın bir lirasını dahi ödemiyor. paran varsa yürüsün. yoksa yürümesin. kucağında taşırsın ölene kadar.

hani milli uçaklar, milli tanklar, milli arabalar yapan dünya lideriniz var ya, işte 10 cm lik bir ayakkabıyı doğru düzgün üretemiyor *. içeride üretenlerinki de orjinali gibi iş görmüyor. türkiye'de bu ayakkabılara ihtiyacı olan yüzlerce insan var. kaçınız biliyor? o ayakkabıları bizi kıskanan amerika'dan, ingiltere'den, hollanda'dan almak zorundayız.

şimdi:

erkek kardeşim ve eşi çalışmak zorunda.
    evleri kira ve ev sahipleri kiradan başka geliri olmayan yaşlı bir teyze.
    kirayı ödemezlerse ev sahibi ya açlıktan ölecek, ya da onları çıkartıp başka kiracı alacak.
    evde çocuk var kombi bütün gün çalışmak zorunda.
    faturaları 400 liradan aşağı gelmiyor.
    çocuğun ayakları için her ay doktora 400 lira muayene ücreti ödemek zorundalar.
    yemesi içmesini saymıyorum.
    hani o çok övdüğünüz çocuk yardımı var ya ikisinin toplamı aylık 66 lira. 66 lira. 66 lira. 66 lira.

çalıştıkları yerler hala faal durumda. gelin iki hafta rapor almıştı. yarın bitiyormuş. yani kovulmamak için işe gitmek zorunda. aynı durum kardeşim için de geçerli.

çocuğa 68 yaşındaki annem ya da 66 yaşındaki dünür bakıyordu. ikisinin de evden çıkması yasak. ablamın küçük kızı olduğu için onlar da evden çıkamıyor. annemin çıkması riskli olduğu için kızkardeşim de annemin yanında kalmak zorunda.

ben şehir dışındayım. bize de çıkış yasak.

yani sokuk hükümetin sokuk yalakaları;

bir yaşındaki yeğenime bakabilmek için ya kardeşim işinden olacak, ya da eşi.

peki tek maaş neye yetecek? kira? faturalar? çocuğun masrafı? diğer borçlar?

hadi biz kendimizi kurtarıyoruz. peki ya işsiz kalıdığında yardım alabileceği eşi dostu akrabası olmayan kaç milyon insan var bu ülkede?

akp denilen hırsızlar yüzsüzler topluluğu yine faturasından vergisinden feragat etmesin. vatandaşa yardım etmesin.

sonuçta alayınız götsünüz. göt olarak öleceksiniz.

çünkü bu ülkenin içine sıçmaktan başka yaptığınız birşey yok.

edit: yazıdan dolayı yardım talebinde bulunan arkdaşlara ince düşünceleri için çok teşekkür ederim. tehdit edenlere de acil akıl sağlığı diliyorum.

amacım en yakından şahit olduğum bir olayı paylaşarak, sürekli ülke güllük gülistanlıkmış, hiç kusurları yokmuş gibi konuşan kundilerin biraz olsun birşeylerin farkına varmalarını sağlamak idi.

söylediklerimin arkasındayım. öyle bazı gevşekler gibi 3-5 sene önce hırsız diye bağırdığım adama 3-5 sene cezadan korkup "tertemiz" diyemem.

ağzım pis ama şerefim tertemiz.
    31 13 ...
  • aslında her şey güzel gidiyordu 2000 yılında.
    iş, güç, aile, yaşam...

temmuz ayında babamı kaybettim. dünya başıma yıkıldı.
    iş güç bütün ailenin sorumluluğu bir anda üzerime bindi.

henüz 24 yaşımdaydım, ama birden büyümüştüm.

o yaz baya bir kötü geçti benim için.
    sonra silkinip kendime geldim.

ekim ayı gibi arabamı değiştirdim. bordo renk reno 19 alize aldım. offf, uçak gibiydi.
    arabayı alınca orijinal teybini söktürüp cd çalarlı teyp taktırdım. hiç unutmam 2000 dolar vermiştim. hanım çok fena kızdıydı bana. bir süre arabaya binmedi hatta. neymiş, bir teybe 2000 dolar verilir miymiş? verilmezmiş evet. ama o zaman veriliyordu.

ardından da baba olacağım müjdesini aldım.
    hayat daha anlamlı olmuştu.
    bütün sülale veliaht prensi beklemeye başladı.

babamı kaybettiğimin 1 senesinde 2001'in temmuzunda ise oğlum oldu. ona babamın ismini verdik.

ve bu gece tayyip erdoğan 20 yaş altına sokağa çıkma yasağı ilan etti, oğlumla bir güzel dalga geçtim. hala gülüyorum, o ise sinirden kendini yiyor velet.

yıllar ne çabuk geçmiş amına koyayım ya...
    11 2 ...
  • 1-hacılar masum.
    2-batının sağlık sistemi kötü.
    3-biz hazırlıklıydık.
    4-dışa bağımlı değiliz.
    5-gece yarısı itibarı ile 30 büyük şehir ve Zonguldak a giriş çıkış tamamen yasaklandı.
    6-20 yaş altı için sokağa çıkma yasağı ilan edildi.
    7-pazar ve marketlerde herkes maske takacak.
    8-yardım kampanyasında toplanan para tutarının açıklanması ve teşekkür.
    9-cehape'ye fitne odağı denmesi. insanların Tarihi bilmemekle ve sabote ile suçlanması.
    10-sağlık çalışanlarına teşekkür edilmesi.
    11-Vefat eden doktorumuz cemil taşçıoğlu hocanın isminin Okmeydanı hastanesine verileceğinin açıklanması.
    Ve kapanış.

Yine genel veya il bazlı sokağa çıkma yasağı yok.
    Yine elle tutulur Major bir adım göremedim.
    18 5 ...
  • Keşke her mavi gözlü ve kızıl saçlı güzel olabilseydi gözümüz şenlenirdi en azından...
    12 4 ...
  • belediyelere yasak olan yardım kampanyası yapmanın, tarikatlara cemaatlere serbest olmasının bir örneğidir.
    milyonlarca vatandaşın oyları ile seçilen belediye başkanları yardım kampanyası yapıp para toplayamazlar, ama nakşibendi tarikatçıları para toplayabilir, kampanya yapabilirler.
    ismailağa cemaatinin yardım kampanyası yapması

ne güzel değil mi?

kampanya yapanlar belediyeler olunca "devlet içinde devlet oluyorlar" diyenler, bunlar neyin içinde ne oluyor o zaman?
    peki ya yardım kampanyası için fetva veren diyanetin bu fetvası bu tarikatları da kapsıyor mu?

acaba sırma saçlı süleyman soylu, bunların banka hesabına da bloke koyduracak mı?
    bekliyoruz.

edit: tabi ismailağa kampanya yapar, menzil durur mu?
    onlar da yapmışlar.
    menzil tarikatına bağlı beşir derneği de kumanya yardımı kampanyası başlatmış;
    http://besir.org.tr/korona/

beşir derneği biliyorsunuz özel bir yasa ile para toplama serbestliği getirilen bir oluşum.
    daha önce bu konuyu işlemiştik.
    (bkz: menzilci beşir vakfına para toplama serbestliği/#39886195)

ne güzel değil mi aktroller.
    belediyelere çemkiriyordunuz burada, hadi tarikatlara da laf etsenize.
    18 8 ...
  • 15 yaşındaki çocuk kalkıp birine tecavüz etse "olsun çocuk o daha o yaşta olur öyle şeyler" mi diyeceksiniz ahmaklar? Siktirin gidin!

teröristin yaşı olmaz, terörist teröristtir.
    6 1 ...