bugün

etrafında onca insan, seni seven sevmeyen, bir sürü kişi arasında insanlar eğlenirken herhangi bir nesnenin onu hatırlatmasıdır.
yeri geldiğinde güzeldir lakin bazen yanında insan olsun istersin.
Derdini kendine anlatmaktır.
kimi zaman, aniden hissettiğin boşluktur. Kendinden uzaklaşmak, kendinden kaçmaktır. Bazen kendin kendinle başbaşa kalmaktir yalnızlık, bazen sakinleştiricidir, bazen sessizliğin verdiği huzurdur. bazende renksiz düş, aşksız bahar gibidir.
içindeki seni kaybetmenin verdiği arayıştır yalnızlık.

Aynalara gömülmüş bedende yaşarken ölmek gibidir.

içindeki çığlığı sessizlikle susturmak gibidir.

Ve sonunda gerçek dostluğun farkına varmanın uyanışlığıdır yalnızlık.
Mad world şarkısı aklına geldiğinde hissettiklerindir. Severim.
Uzun yolculuklar sonrası mola vermek, kendine dönmek, biraz durup düşünmek demek.
yasaklanmalı. hiç bir şekilde yüceltilimemeli. özendirilmemeli. iğrenç bişeydir. insan paylaştıkça yaşar.
Yalnızlık süt ve süt ürünleri alırken bitmezse bozulur yazık günah diye her şeyin en ufak boyunu almaktır.
Tek başına yemek,
Tek kişilik düşünmek,
Bir başına idare etmek tüm hayatını...

Kolaymış gibi geliyor insana ilk başta, zamanla ruhu yoruluyor insanın yalnızlıktan..
duvarlarla dost olmaktır.
Dua'sızlık korkunç bir yalnızlıktır.

O nedenle ki...
"Allah'ım sana dua etmekten uzaklaştıran, herşeyden uzaklaştır bizi.."
psikolojik bir vaka. beklentilerimiz karşılanmadığında kendimizi uzaklaştırır sonra da şikayet ederiz. beni sevmiyorlar, önüme taş koyuyorlar, kız yüz vermiyor, neden param yok gibi. ne zaman ki beklentileri düşürüp hayatta olumsuzlukların, ters giden işlerin de olduğunu kabullenebilirsek ardından kendi değerimizi de anlıyoruz. kendi kıymetini bilen adam da yalnız kalmıyor.
Kişinin kendi düşünceleriyle başbaşa kaldığı yer ve zamandır.
ipimle kuşağım, s.......e ile t..........m hayatı yaşamaktır.
Leyla ile mecnun dizisinin iskender baba karakterini canlandıran ahmet mümtaz taylan'ın yapmış olduğu tanımdır.

https://youtu.be/CMVKoBCwgEI
iyi geceler dediğinde bir karşılık gelmemesi.
kendin kurup kendin yıkmaktır.
rahat rahat sarmısak yiyebilmektir.
benim icin yalnizlik; hicbir tanidiginin olmadigi bir ulkede 7 sene iyi hayat standartlariyla koca kalabaliklarda yalniz olmaktir. elini attigin herseyin elinde kalmasi, bir dikis tutturamamak, kalbine uygununu bulamamak, buldugunda ise okyanuslarin engel olmasi. benim icin yalnizlik evde yalniz oldugumu dusunmemek icin turkce kanallari son ses acmaktir.
yalnızlık plajda eşyaların başında biri beklemesi gerektiginde senin seçilip bütün arkadaşlarının denizdeyken onları izlemek zorunda kalmaktır.
Yalnızlık plaja birlikte gidebileceğin arkadaşlarının olmamasıdır, eşyalarını allaha emanet edip tek başına denize girmektir.
yalnızlık, tek başına plaja gidip, eşyaların başına bir iş gelir mi(?) korkusuyla denize bile girememektir. koca sahilde tanıdık tek allah kuluna rastlayamayınca hem ne kadar yalnız hem de ne kadar yaşlanmış olduğunu anlarsın...neticede o plaja 1988'den beri giden birisindir ve eskiden en az 100 kişiye selam verdiğin yerde tanıdık tek allah kulluna rastlamamış olmanın burukluğu ile eve dönersin...
cahit sıtkı şu şekilde dizelere dökmüş:

Geniş, siyah gölgesi hayatımı kaplayan,
Tepemde kanat germiş bir kartaldır yalnızlık.
Kalp çarpıntılarıyla günleri hesaplayan
Bir benim, benim olan bir masaldır yalnızlık.
Yalnızlık plaja gidip gece vakti denizi ve ayı izlerken hıçkıra hıçkıra ağlamaktır. Gerçek yalnızlık manevi olarakta kendini yalnız hissedip hicbirseyden lezzet alamamandır.