bugün

Bu sene iki arkadaş gideceğimiz program. istediğimiz yerde iş bulmak için eylülde kayıt yaptırmak gerekiyormuş. Nerelerde çalışmak daha avantajlı, hangi şirketi kullanmalı, giden yazarlardan tavsiye bekliyorum.
türkiye'de garsonluk, temizlik , resepsiyonluk gibi işleri beğenmeyip, yurt dışında yabancıların bokunu temizlemek isteyen eziklerin, yurtdışına gitmek için kullandığı şey. çoğunluğu parasızlıktan ve özentilikten bu yolu seçmektedir. kızını hristiyanlara pazarlayan, müslüman gavat babalarda vardır.
düşünüyorum eğer yüksek lisansım yalan olursa yapıcam galiba bu okul bitecek bu yıl bir aksilik olmazsa, arkadaş yeni geldi bizim aklıma yattı yatmadı değil ama benim başvuru ocak sonrasına kalıcak dolayısıyla iş bulmak zorlaşacak düzgün bir iş. bakalım hayatta her şey kısmet.
şu firmalara para yedirmeden sadece wata nasıl başvurulur, işverenle nasıl irtibata geçilir bilen varsa gerçekten müteşekkir olurum.
dolar olmuş 2 lira aracı firmanın istediği para dolar üzerinden(gavatlar zaten türkiyedeler bi de dolar üzerinden iş yapıyorlar) ve de uçak parası var daha. yardımcı olabilecek varsa mutlu olurum.
özellikle alaska için
hem (bkz: wat) hemde (bkz: erasmus) yapmış birisi olarak. her üniversite öğrencisinin imkanı olması durumda kesinlikle ikisinden birisinini yapması gereken yurt dışı programlarından birisi.
görsel
ırak şam islam devletine istihdam sağlamış hem çalış hem gez şeklinde uygulama , evet dünya devletleri ırağa talebelerini yolluyor zira her devletten her milletten mücahit var.
bu yaz gitmeyi planladığım yurt dışı programıdır. bilhis olan varsa yesillendirsin beyler. şimdiden sağolun.
maliyeti merak edilendir. 2016 yazında alaskada yapmak istiyorum bu meretten. toplamda kaç para ödemem lazım gitmem için.
(bkz: work and work)
2 tepemdeki arkadaşa gelsin. alaska' da balık falan ayıklarsın kardeşim.bir de yaklaşık 3000 dolar ödeme yapman gerekir. kazandığın para harcadığından fazla olduğu için karlısın. fazla olmasa da karlısın zaten yeni arkadaşlar, dil falan derken karlı yani.
Nasıl yapılır nasıl edilir hiç bilmediğim olaydır. Bilgi konusunda tavsiye vermek isteyen olursa bana mesaj atarsa çok sevinirim.
Gitmeyi dusundugum ancak yine hocalarimin tavsiye etmemesiyle vazgectigimdir. Soyle bir durum varmis, yabanci dili gelistirmeye bunun bi katkisi olmadigi gibi uzerine para verip bir de orda afedersiniz ama essek gibi calisiyomussunuz. Zaten balik ayiklayip, hep ayni is uzerinde ayni seyleri konusarak dili nasil gelistirebilirsin ki. Gidenlerin cogu da zaten yanina bir iki arkadasini alip gittigi icin dil gelisimi icin pek bir faydasi olmadigini ogrendigimde vazgectim.
Seminere katıldım. Numaramı, mail adresimi falan bıraktım. Alacaklı gibi her gün aradılar, mülakata katıldım, geçtim. Ofislerine gittim sırf aramayı kessinler diye. Tüm detayları öğrendikten sonra bak sen allahın işine ki, soruverdiler cok rahatsız etmedik degil mi diye, rahatsız ettiniz elbette ama tebrikler isinizi iyi yapıyosunuz, su an buradayım dedim. her neyse sonuc olarak bu yıl gidemiycegimi 100 kere soylemistim.
Bu yaz yapacagim aktivite. Eğer işi evi ben halledemem baskasi ugrassin derseniz 9-10 bin lira. Ikisini de hallederim ben derseniz de 6-7bin lira civari bir maliyeti var anladigim kadariyla. Yarin obur gun bi kac yerle daha gorusucem bakiyim daha uygunu var miymis.
En az 9000 lira olanmış. Ustteki yine benim tazdigim entryi kaale almayiniz.

Program fiyatini 3 yere sordum ucu de 1800 dolar dedi. Ucak bileti, vize, progrm ucreti vs vs. 9000-10000 lira arasina geliyo. 7bin liralik olan daha önce gidenler içinmiş.
öğrenci işçi programıdır. arkadaş edinmek kilometrelerce ötede kendi ayaklarınız üstünde durabilmek açısından iyi, lakin 3 ay boyunca sunduğu iş ortamı açısından katlanılması zordur. bazıları abartıp work and travel çok iyiydi abiiiğ çalışırken bile çok eğlendim der zannımca bu kişiler 9 ay şehirde evde oturup sadece o üç ay sosyalleşmektedir ya da gerçekten %5 lik o iyi işveren otele, eğlence parkına, markete vs denk gelmişlerdir.
work and travel'ın mantığı basittir. amerikada çalışanlarına overtime ödemek istemeyen işverenler work and travel sayesinde kendilerine ucuza işçi bulurlar hem de kaldığınız yer genellikle konaklama vs sağladığı için işteyken öğle yemeği vs de derken para yine işverene geri döner. unutmayın çalışırken kölesiniz, işveren bırakayım da sen iş arkadaşınla azıcık sohbet et ingilizceni geliştir demez ya da yoruldun azcık soluklan demez çalıştığın sürede maksimum verim sağlamaya çalışır. ki iş dünyasının kuralı da bu zaten. bu sebepten eğer el bebek gül bebek yapınızı bozamayacaksanız hiç başlamayın bu işe. lifeguardsan o güneşin altında ayakta (şanslıysan oturarak) bekleyeceksin.

nisanda başvurduğumdan o.ç. şirketimin de uğraşmamasıyla son kalan işi seçmek zorunda kalmıştım ve wisconsin dells 'te bir otelde housekeeper lık ve main lodge lık yaptım. bu süre zarfında meksikalı supervisor ımın yavşamalarına, diğer supervisorların bazılarının sexist yaklaşımlarına, sevmediğinizi anlayıncaki o dışlayıcı tavırlarına vs maruz kaldım. söylediklerine cevap verip karşı çıkabiliyor olmamdan dolayı her fırsatta şikayet edip yönetimle sorun yaşamamı sağlamaya çalıştılar. çünkü unutmayın orada her şeye tamam diyen çinlileri ya da yalapşap iş bitiren ruslar gibi kişileri severler. siz de benim gibi ikinci günden biz mülteci değiliz böyle davranamazsınız diyecekseniz işiniz var. *
ve unutmayın eğer supervisorlarınızda meksikalılar yoğunluktaysa ve biri size takarsa mutlaka hepsi takar ona göre gardınızı alın amerikalılardan yanınızda duracak üstlerle muhabbetinizi iyi yapın ki yerinizi koruyun, programın bitmesine bir ay kala başka iş aramak zorunda kalmayın.
işte zorlanmış biri olarak para ayarladık yine gider misin deseniz son sınıf olmasam giderim derdim. lakin yukarıda bahsettiklerimi aklınızdan çıkarmayın. çok güzel anılarla geri döneceksiniz.başarılar *
Yapmayı çok istediğim bir program Wisconsin, San Antonio, New York gibi yerleri görmeyi kim istemez ki...
sene 2010-2011. o zamanlar abim amerikada okuyor. bizim yan siniftan bi servis arkadasim var boyle enerjik deli dolu bir tip onla hayal kurardik, universite ilk sinifin yazinda azcik para biriktirip work and travel yapicaz diye. sonra ne mi oldu o turkiyenin en dogu illerinden birinde tip okumaya gitti bense yurtdisinda okuyorum ve birbirimizi 3 seneyi askin suredir gormedik. bu gunlerde aklima geliyor sık sık. lanet hafiza. aklina duserim dimi. bi arar sorar dimi
Eğer amerika düşünüyorsanız kendinizi kaçak meksikalı bir göçmenden üstün görmeyeceksiniz. Aynı çalışma izni olmayan adamlar gibi 50 saat çalışıp o parayı tek mekanda bitireceksiniz. Tabi size kattığı şeylerin pahası ölçülemez.
macera dolu amerika diye gidip 3 ay alaskada balık kestim.

senin amk rafet el roman.
mühendis adamı amerikaya götürüp amelelik yaptırıyolar gidenlerde vay amk amerikaya gittik diye hava atıyo.
gelecek yaz izmir'de oturmama rağmen ankara'dan bir şirketle gideceğim program.
izmirde şirket önerisi yapabilecek olan var mı?
istanbul'da var mı şirket.
Gündemdeki Haberler
güncel Önemli Başlıklar