1. ?.
  kanat ucu plakalarina ingilizcede verilen karsilik.
  genelde dikey kuyruğa benzer şekildedir, bazı uçaklarda dümen yerine kullanıldığı gibi bazı uçaklarda da sadece asil amaci olan induklenmis sürüklemeyi düşürme görevini görmektedir.
  1 ... kuleyle kavgali cilekes pilot
 2. 1.
  fotoğrafı için;

  http://img4.imageshack.us/img4/8504/thywinglet.jpg
  1 ... imper
 3. 2.
  Uçağın kanadında basınç farkından dolayı oluşan Vorteksleri(girdaplar) azaltarak sürtünmeyi düşürür buda uçağın daha az yakıt yakmasını ve pissten daha kısa sürede teker kesmesine olanak verir. Ayrıca 2 tona kadar ekstra yük ve 737lerde dolu depoyla 240 km daha fazla gidebilmeyi sağlamaktadır.
  1 ... redlight
 4. 3.
  Uçak kanatlarının oldukça uzun olmalarının sebebi uçlarındaki herhangi bir işe yaramayan, kanadın yaklaşık %5'ini oluşturan kısımdır. Bu kısım, rüzgarı karşıladığında hem alttan hep üstten rüzgarı kontrol edip kanat arkasına gönderemez, girdaplar oluşturur. Bu girdapları yok etme fikri ise kartallar sayesinde gelmiştir. Bir orta asya kartalının gövdesine kanadın üstüne bakacak şekilde (Uçağın içinden kanat görüntüsü) kamera yerleştirilir ve kanadın ucundaki tüylerin havaya kalktığı görülür. Bu tarz bir sonuç girdapların en az düzeye inmesine, dönüşlerin ise daha hızlı yapılmış olmasına olanak sağlar.
  ... advrosenberg