bugün

süt çocukluğu döneminde görülen, 3 major bulgusu infantil spazm, psikomotor gerilik ve eeg'de hips aritmi olan nörolojik bozukluk.

ilk kez uludağ ünv. çocuk nöroloji polikliniğinde gördüm. 7 aylık bebek, adı ipek. başını tutamıyor diye getirmişti annesi. psikomotor gerilik dediğimiz olay. 3. ayda tutması gerekiyordu. eeg'si istendiğinde ise ben çok uzaklardaydım, akıbeti ne oldu bilemiyorum.
1 yaşından önce tanı alan bir nörolojik hastalıktır. diğer ismi infantil spazm dır.

bebeklerin bazı hareketleri belirli aylarda yapabiliyor olmasını bekleriz. bu hastalarda, içinde bulunduğu aya göre nörolojik gerilik barizdir. eeg ( elektro ensefalo grafi) de hipsaritmik görüntü karakteristiktir. bebeklerde spazm denilen kas kasılmaları ile seyreder.

peki nasıl tedavi edilir?

erken tanı kritik öneme sahiptir. ancak standart bir tedavi protokolü yoktur. şöyle ki birleşik devletlerde "natür ACTH", Avrupa da Vigabatrin, Japonya da sentetik ACTH kullanılmaktadır. hepsinin etkinliği gösterilmiş ancak üstünlüğü olan henüz şudur denilememiştir.
içerik bulunamadı.