1. 1.
  mottosu "city of life sciences" olan (şehre girerken bu mottoyu tabelada görebilirsiniz), 13. yy'da krulmuş, 5 mayıs'ı liberation day olarak kutlayan, 35 bin civarı nüfusa sahip (7 bin kadarı üniversite öğrenicisidir), sevimli ve renkli bir hollanda kentidir.

  Şirin mi şirin yaşlı amcalar teyzeler dolaşır sokaklarda. Herkes bisiklet kullanır, çoğu hollanda kentinde olduğu gibi bisiklet, bu kentte olmazsa olmaz bir araçtır. oldukça düzenlidir. inanılmaz saygılı şöförleri vardır; bisikletle veya yayan yola çıkarsanız 50 metre öteden sizi görüp dururlar, selam verirsiniz size gülümserler. insanı oldukça sıcak kanlıdır, oldukça gevezedir, hemen konuşmaya başlarlar. Yabancı olduğunuzu farkedince yine aynı gevezelik temposuyla ingilizce konuşmaya başlarlar. şehir yönetimi mc donalds, burger king vs. gibi zıttırık amerikan markalarına fena halde kıl olduğu için kesinlikle şehre sokmaz. ikinci dünya savaşı'nın hollanda'da bittiğinin ilan edildiği yerdir. anlattıklarına göre almanlarla oldukça çetin savaşlar vermişlerdir. sanırım bu sebeple ki çoğu evin girişinde kocaman hollanda kraliyet bayrağı ya da hollanda bayrağı asılıdır. ayrıca 2. dünya savaşı sırasında kendilerine çok yardımı dokunan amerika ve ingiltere'ye teşekkür mahiyetinde olmak üzere şehrin en büyük iki bulvarına churcill ve kennedy adı verilmiştir. milliyetçi insanları vardır kısacası.

  albert heijn, c1000, hama ve hoogvliet süpermarketleridir. yaklaşık 100 kadar cafe ve birahane bulunur şehirde. tipik hollanda yaşam tarzı olarak akşam 6 veya 8'den sonra açık bir tane dükkan bulamazsınız. Pazar günleri ise açık olan tek yer benzincilerin marketleridir, o da şansınıza kalmış. ede ve arnhem kentlerine yakındır. arnhem zor ama ede'ye bisikletle 20-25 dakikalık bir seyahatten sonra ulaşabilirsiniz. wageningen'de tran istasyonu olmadığı için ede oldukça önemli bir kenttir istasyona sahip olduğu için. haftada iki kez kurulan çok sevimli bir pazarı vardır, marketten çok çok daha ucuza istediğiniz şeyleri alabilirsiniz.

  Yaşamak oldukça rahattır, genelde hiç bir sorun çıkmaz. Sarhoş öğrenciler ve sağda solda gezen bir kaç dazlak dışında sıkıntısı yoktur. Sonuçta yaşanılası olukça güzel bir yerdir.
  inglizce bölümü pek de ayrıntılı olmasa da aşağıdaki bağlantıdan şehir portalına ulaşabilirsiniz.
  http://www.wageningen.nl/content.jsp?objectid=1443
  1 -1 ... lync
 2. 2.
  Ayrıca şehirin fotoğrafları için:
  http://www.flickr.com/pho...s/72157594269052478/show/
  ... lync
 3. 3.
  insanların haftanın olası her günü düzenlenen "parti"lerle toplumsallaştığı şehir.... partiler dışında insanlarla sohbet imkanınızın kısıtlı olduğu şehir.
  ... lync
 4. 4.
  surinam'ın 10 bölgesinden biri olan nickerie'de bir ressorten.

  bölgenin diğer yerleşim birimleri için:

  (bkz: nickerie/#8486856)
  ... pipishik
 5. 5.
  ikamet edecek bir yer bulmanın Allaha emanet olduğu, üniversitesiyle meşhur, minicik bir hollanda şehri.
  ... delismen