bugün

kabul olmaz diyen insan a verilecek in güzel cevap ; ben dövleli tuttuğum oruç var ya sana girsin diye tamamlanabilecek sikindirik cümledir.
"ateşe en yakın olanlar fetva verenlerdir"

o halde işkembeden sallamamak lazım.

kimseyi ilgilendirmeyen oruçtur, kabulünü allah yapar.
diğeri namaz kılmıyor, başkası bakire değil, yok başını örtmüyor falan filan. arkadaş insanların inançları ibadetleri kendilerinedir sen niye rahatsız olursun gereksiz yere. herkes kendinden sorumlu, bırak isteyen istediğini yapsın.
Senin karışmaya ve yahut yorum yapmaya hakkın olmayan bir durum .
abdeste dövmenin etkisi yoktur. bir defa dövme derinin altındadır. yani dış derinin altında yer alıyor. abdest ve gusülde ise derinin altını değil, üstünü yıkamak farzdır. dövme de derinin altında kaldığına göre, onun bedenin herhangi bir yerinde bulunması abdeste ve gusle mâni olmaz. üzerinin yıkanmasıyla abdest ve gusül kabul olur.
ufak at da civcivler yesin,haydi gençler dövmeciye*.tövbe haşa sen allah mısın ki kimin orucunun kabul olup olmadığını bileceksin.
oruç boğazla alakalıdır, dövmeyle hiçbir alakası bulunmamaktadır. bulunuyorsa da zaten elalemin derdi seni niçin geriyor ?
(bkz: abdestin dövmeyle alakası olduğunu sanan cahil)
bizim için tutmadığı için sorun yoktur. allahla kendi arasında olan bir şey olduğundan bize iftardan sonra bi şeyler yemek düşer.
dinimizde zan yoktur. kuran ve hadis dinin kurallarını belirler. ulamanın almış olduğu ortak kararlar kuran ve hadise aykırı olmamak koşulu ile geçerlidir.
bence diye başlayan tüm fetvalar şirkdir.
sadece vücudunda dövme olan o şahsı ilgilendiren konudur.
vucudunda dövme olanların tuttuğu orucu sorgulayan adamın orucundan daha geçerli olduğu kesindir.
normalde vücutta dövme varsa abdest kabul olmaz. o zaman kadınlar da ojeleri ile abdest alabilirlerdi. şayet kurtulmaya imkanı yoksa allah tarafından affedilebilir.

kuran da yazdığına göre kul hakkı dışında tüm günahların affedilme olasılığı var. işin o kısmı allah'a kalmış ancak dövmeyi sildirebilecek imkanları olmasına rağmen dövmesini sildirmeden gönül rahatlığı ile oruç tutamaz. inançlı bir insansa içinde bir huzursuzluk olması gerekir.

geçen gün tv de Burcu Çetinkaya (ralli yarışçısı) yı gördüm. kızcağız kolundaki dövmeyi sildiriyormuş, sol kolu morarmış, kararmış bir halde anlattı. yani bir kadının bile dayanabileceği bir acı dövme sildirmek, yaptırırken de acıyor zaten. bu yüzden sildirmek sevap bile olabilir.

fetva vermek gibi olmasın ama dövmesinden kurtulabilme imkanı olan her mümin bunu yapmalı.
(#9172412)
(bkz: şakirt şakirt baksana lambaları yaksana)
Kimsenin yargılayamayacağı oruçtur. Dövmesi olan nice insan, başkalarından iyi niyetle oruç tutuyor olabilir. Allahın bileceği oruçtur.
allah insana dini öğrensin diye kitap gönderdi.
insan kitabı okuyup ondan hariç dine yeni kurallar ekledi.
arkadaş nasıl böyle kesin konuşuyorsunuz?
din konusundaki cehaleti ortaya çıkaran saçmalamasyon.
dini yobazca yaşayanların anlamayacağı oruçtur.
neyse ki geçen gece sahur sofrasında yemek yerken, tv'de türkiye'de bayaa bayaaa beğenilen bir hoca ki küçük yaşlardan beridir islam felsefesini öğrenmiş, öğretmiş bir hoca olarak, vücuttaki dövmenin gusül abdestine veya namaz abdestine veya oruca bir etkisi olmadığını açıklamıştır..
dövme ile kazandığı günahı oruç tutarak sıfırlamaktadır belkide kim bilir.
(bkz: günde bir sevaptan ayda)
kendini allah sanan yazarlardan daha müslüman olan kişidir.
(bkz: böyle insan olmaz dikkat çekmek için bunlar)
--spoiler--
Zannımca geçerli olmayan oruç. Boşu boşuna kasıyorlar kendini. Zaten öbür dünyaya cenabet gidecek insan oruç tutmuş tutmamış var mı bi önemi?

--spoiler--

gel gel hazır cenabetken, s- öhöm.... neyse.

ben dövmeden ötürü yanacağım tamam eyvallah. ateşe dayanacağım kadar günah işliyorum ve bundan sanane ? anam babam olsan bundan sanane ? yaradan dememiş mi hem günahın da sevabın da ne şekil olduğunu ancak ve ancak ben bilirim diye ? o zaman da adama sorarlar, e bilader bundan sanane sen mi yarattın beni ? diye.

şu kafalarınızı biraz gevşetin de hava alsın. hem sıcak, hem oruç; iyice sulandı tabi kafalar, yandı balatalar.

hayır benim orucum kabul olmasa bunun sana ne faydası var ? cennete öss'yle mi alacaklar sanki amk ? ne bu bir adım önde olma hevesleri ? yer mi kalmadı cennette de cehenneme insanları postalamak için çaba içerisindesiniz ?

sonra dinsiz oluyoruz böyle yazınca. senin dinin bütün de ne boka yarıyor ? recm size göre adalet, bana göre adaleti sadece allah bilir, beni de ancak beni yaratan sorgular. tekrar vurgulamak gerekirse,

(bkz: sanane bilader)

edit: imla.
islamın şartı olan oruç tutma emri yönetmeliğinde "vücudunda dövme olan insan oruç tutamaz" gibi bir ibare bulunmadığından kimsenin fetva tadında konuşmaması gereken durumdur.
yani ne demek ?
vücudunda dövmesi olan da tutar, kulağında küpesi olanda, sakalı top şekilde bırakanı da. kime ne ? senin rızan için mi tutuyor dingil! ***
kimseyi ilgilendirmez.ama gelir de bana sorarsa dövme ile gusül alınamayacağını bu nedenle dinen uygun olmadığını söyleyebilirim.ama din kuralları hukuk kuralları gibi değildir kesin kırmızı çizgiler yoktur allahın takdiri vardır.
gerçek dövme ise hiç ama hiç problem olmayan durum, aksini iddia eden insan allaha şirk koşmuş olur buda en büyük günahlardandır, sakın ha!!!
doğru yola yada hidayete ermiş insan pişmandır oruç tutan insandır.