bugün

değişime kapılarını kapatmış insan tipidir.TL tarfesine de kontör diyecek kişidir.
(bkz: ağız alışkanlığı)
telefonunu 500 "milyon"a aldığını iddia eden, sabit telefon bağlatmak için "ptt"ye giden...insandır aynı zamanda.
tipik türk insanıdır. alışkanlıklardan vazgeçmek kolay değildir biz türkler için.
geçmişiyle bütünleşmüş insan portresi.
söylenmesi zordur vodafone'un. budur sebep...
eski telsim kullanıcısıdır. diğer operatörleri kullananlarda bu durum gözlenmiyor. örneğin ben rahat rahat "vodafon" hatta türkiye ye gelmeden önceki hali ile "vöödöfön" diyorum bazen. bu da alışkanlık aslında.
ilticacı insandır. (bkz: iltica geliyor)
*
+ yaa sen hangi operatörü kullanıyordun. telsimmiydi avea mı?
- hiç biri.
+ hım turkcell o zaman.
- hayır o da değil.
+ telefon kullanmıyor musun sen ya.
- kullanıyorum.
+ ee operatörün telsim değil avea değil turkcel değilde ne o zaman.
- vodafone.
+ ee ben sormuştum ya telsim mi diye niye hayır dedin.
- çünkü telsim değil vodafone.
mobil telekomunikasyon dünyasına gözünü telsimle açmış insandır.senin benim gibidir. alışkanlıklarından vazgeçmez, bu da bir kusur sayılmaz.
bilerek söylenir. çünkü vodafone hala kabul görmemiştir bizde..
kontor isminin tedavülden kalkmasını da bir türlü kabullenemeyen insan modelidir.

- yeni bir hat aldım hikmet.
+ ne aldın gardaş, gontürlü mü?
- evet kardeş gontür gerilla hattı.
+ !?
halka tatlısına hala kerhane tatlısı diyen kişidir.
ağız alışkanlığı olan kişidir demekten öte geçmişe takılı kalmışlığa, bu gibi birden çok küçük detayla yenilikçiliğe kapalı kişiliğe iyi bir örnek olan kişidir.

bu gibi detaylara dikkat eden insanları da inceden inceye sinir eder bu kişiler.
eski müşteridir, el alışkanlığıdır yada ayak, bilemedim.
(bkz: ileriye ket vurma)
(bkz: alışmadık kıçta don durmaz)
çek cumhuriyeti'ne ısrarla çekoslovakya diyen babanın oğludur.
vadafon diyen kişiden daha akıllıdır.
(bkz: beceremiyorsan sıçma)
aria ya da aycell filan da diyebilir bu kişi avea yerine.
dikkatli olmak lazım.
eskiyi muhafaza etmeyi seven, her alanda muhafazakar insandır.
1 liraya 1 milyon yada 1 yeni türk lirası diyen kişiyle aynı kafa yapısına sahip olan kişi.
eskiyi çabuk bırakamayan, yeniyi kolay kabullenemeyen insandır. belki de ibnelik olsun diye yapıyordur.
fonetik olarak kulağa hoş gelmediğinden ve akla sürekli ingiliz futbol takımı geldiğinden söylenmemekte ısrarcı olunur. **
bu kişi tl ye de hala milyon veya ytl der büyük ihtimalle. "modafon" diyecekse hiç demesin,hep nostaljik takılsın,böyle de kabulümüzdür. belki de vodafone un şafak sezerli "kırmızı" reklamlarına bir tepkidir,kimbilir.