bugün

öldükten sonra yerine hasta ruhlu bir eleman(stalin) gelmiştir. komünist falan olduğuna inanmıyorum. Hitlerin rusya şubesidir kesinlikle. lenin biraz daha yaşasaydı ve yerine stalin değilde troçki(stalin tarafından öldürülemeyecekti) gelseydi belki de hala sovyetler birliğini görebiliyor olabilirdik ve insanların komünizme olan karşı tavrı daha farklı olabilirdi diye düşünüyorum babuşlar..~
isterseniz hakkında iyi düşünün ya da kötü. adam gerçek anlamda dünya tarihinde bir şeye imzasını atmıştır.
"Hiç bir dikdatör iç savaş çıkarmadan gitmez."

demiştir.
1917 Ekim devriminin önderi Vladimir iliç Ulyanov, 22 Nisan 1870'te Simbirsk kentinde doğdu. Ağabeyi Aleksandr'ın çara karşı suikast girişimine katıldığı için kurşuna dizildiği yıl, 1887'de, liseyi bitirerek Kazan Üniversitesi Hukuk Fakültesine girdi. Üç ay sonra devrimci öğrenci hareketi içinde yer aldığı için üniversiteden atıldı. 1895'te ülke dışına çıkıp Marksizmin önemli temsilcileriyle tanıştıktan sonra St. Petersburg'a dönüp ‘işçi Sınıfının Kurtuluşu için Mücadele Birliği’ adlı gizli bir örgüt kurdu. Aynı yılın sonunda tutuklandı, on dört ay hücrede kaldıktan sonra Sibirya'ya sürgüne gönderildi. Sosyal-demokrat gruplarla bağını sürdürüp, bir parti program taslağı hazırladı. RSDiP (Rusya Sosyal-Demokrat işçi Partisi) 1898 Martında Minsk'te toplanan bir kongreyle kuruldu. Aralık 1900'de yayınlanmaya başlayan lskra gazetesinde yayınlanan bir makalesinde ilk kez 'Lenin' takma adını kullandı. RSDiP'nin 1903'te ikinci kongresinde, demokratik merkeziyetçilikle devrimci-demokratik diktatörlük konularında ortaya çıkan görüş ayrılığı sonrasında, merkez komite ile  lskra yazı kurulunda çoğunluğu sağlayan Lenin'le arkadaşları bolşevik, muhalifleri ise menşevik adlarıyla anılmaya başladılar. 1905 devriminin yenilgiye uğramasından sonra Aralık 1907'de yeniden Avrupa'daki sürgün yaşamına döndü. 1. Dünya Savaşı'nın başlamasından sonra kendi hükümetlerine destek olma politikasının sosyal-şoven bir politika olduğunu ileri sürerek, emperyalist savaşı iç savaşa döndürme çağrısında bulundu. 1917 Şubat devriminden sonra Petrograd'a döndü. 7 Kasım'da Lenin'in önderliğinde Bolşevikler iktidarı ele geçirdi. 21 Ocak 1924'te Gorki kentinde öldü.
görsel
bugün doğum günü olan rus. evet.
almanya´nın 1.dünya savaşında cephe küçültmek amacıyla isviçre´den aldırıp, cebine 22 bin reichsmark koyup,hadi rusya´nın ağzına sıç, dediği, onun da kendisine söylenilen şeyi harfiyen yaptığı bir kimse.
Mücadele adamı.
ukraynadaki bütün heykelleri kaldırılmıştır.

sonuncusu kaldırılırken;

görsel

http://www.ntv.com.tr/dun...di,HfMih4MqlUGM9twAEwNp9A
Devrimcilerin babası.Ne kadar ateist olsada çoğu fikirlerini benimserim kitaplarını okurum.işçiler için çok mücadele etmiştir.
"Ayakta ölmek, dizlerinin üstünde yaşamaktan iyidir."
verdiği savaş istenilirse yapılamayacak şeyin olmadığının kanıtıdır.
bizi komünist yapmak için elinden geleni yaptı puşt allahtan başımızda atatürk vardı da bize bu illetten korudu.

edit: eksileyen puştlar yallah moskofa.
görsel
işte bu!
bizim sözde türk solcularının mustafa kemal atatürk ten daha çok sevdiği sığır.

bizim solcular;

oğuz beyimizin ezber olan bir kaç sözümü bilir.

"benim sözlerim bilim ile ters düşerse bilimi seçin"

"Egemenlik, kayıtsız şartsız ulusundur"

atam ne güzel dile gelmiş.

lakin başbuğ bunları da söyleyip yazmış,

"kanını taşıyandan başkasına inanma"
"yegane üstünlüğüm türk doğmaktır"
"Ermenilerin bu feyzli ülke de hiç bir hakkı yoktur."

bunları da görmek lazım.

lafın kısası, bu sığır ile üstünlüğü türk doğmak olan mustafa kemal paşamız kıyas görmez.
Şu ara sözlükte lenin konuşuluyor da. Ben Moskova metrosunda onu böyle mutlu gördüm. Aklımda böyle kalacak.
(img:#1516951)
Türkçüyüm, atsız'ın görüşlerini beğenirim ve komünist düşünceye nasıl baktığımı anlatabildim heralde. Ama huyum kurusun çok objektif bir kişiliğim var. Lenin'den ve ideolojisinden haz etmesem de bu onun şartları ve fırsatları çok iyi analiz eden bir adam olduğunu değiştirmiyor. Adam gerçekten zekiymiş, sovyetlerin kuruluşuna baktığımda bunu görebiliyorum.
Küçükken bana kendi halkını öldürmüş bi adam diye anlatılırdı bu adam. Şimdi okudukça anlıyorum, ne kadar büyük bir adam olduğunu.

Ekim devriminden sonra, başka türden halklara kendi sonlarını tayin etsinler demişti. Şimdiyse adamın heykellerini yıkıyorlar.

Tabi o da istememişti heykellerinin yapılmasını. Büyük bir liderdi.
ulusların kendi kaderini tayin hakkı lenin'in kapitalizm'e karşı verdiği bir tavizdir aslında.

bunun haricinde lenin'e çok şey borçluyuz.

sendikalar, ücretli izinler. hafta sonu tatilleri. sosyal devlet gibi bir çok kavram kapitalizm'e sovyetler sayesinde geçmiştir. yani sscb'nin kurulmuş olması kapitalizm'i ılımlı hale getirmiştir.
görsel
Sevilir.
Hakkında yazılmış anıların derlendiği bir kitapta, yakın mesai arkadaşlarından birisi kendisinden şöyle bahseder,

görsel
lenin ve stalin gorki'de:

görsel
''din, bütün yaşamı boyunca çalışan ve yokluk çekenlere, bu dünyada azla yetinmeyi, kismete boyun eğmeyi, sabırlı olmayı ve öteki dünyada bir cennet umudunu sürdürmeyi öğretir.''

vladimir lenin.
adı vladimir lenin . ilyiç babasının adı. sanıldığının aksine rusyada 3 isim çok nadirdir. ispanyollar gibi uzun isim hiç yok .

rusların kimliklerinde baba adıda yazarmış eskiden . ama isimleri değildir o.