bugün

Ragnar Lothbrok ve ailesinin tarihini anlatan dizi.
çocuklarının zorluklara karşı dayanıklı olmasına büyük önem verdikleri, bu yüzden onları uzun süre soğuk suyun içerisinde tuttukları rivayet edilen savaşçı iskandinav halkı. bir de vicky adında bir karakterin başrolde olduğu eski bir çizgi filmin adıydı. çocukluğumda az izlememiştim.
denizcilikte, kaşiflikte, ticarette, savaşçılıkta çok iyi olan bir germen topluluğudur. avrupaya korku salmışlardır. ingiltere, almanya, fransa, izlanda, norveç, isveç falan hep bunların izleriyle doludur. anadoluya gelip bizans'a paralı askerlik bile yapmışlardır. attila'nın ordusunda bile askerlik yapmışlardır. korkusuz olmalarıyla bilinseler de eski türkler bunları önüne alıp kovalarmış..
kirk douglas'ın filmini seyredin.
Ordularında berserker isimli piskopat savaşçı grubunu barındıran iskandinav halkı.
Zamanında bizans tarafından bile paralı olarak askerlik yaptırılmış, iskandinav, barbar, savaşçı halk savaş sembolleri baltadır, hatta genel olarak kılıç yerine balta kullandıkları söylenir.
balık, balta(saplı olanından) ve sarışınlık.

bunları çağrıştırıyor.
Amerika kıtasını ilk keşfeden halktır.
(bkz: vinlandsaga)
birkaç yüz yıl avrupa'nın kuzey kıyılarını yağmalamaktan başka bir şey yapmamış millet.
insanlığa ve medeniyete boyun eğerek tarih sahnesinden çekildiler.
En az türkler kazar barbar ilan edilen ırk. savaş seviş ye. ilkel benliği en üst seviyede yaşayan insanların saldiği korku cezbecidi. yaşamak lazımdı o yıllarda o insanların içinde. toplum ve insanlık öyle bir hal aldı kı artık insan bu tarz vahşiliğe ve ilkel yaşama yönelmek istiyor.
Türklerle çok ortak yanları olduğuna inanıyorum. bizim ve onların ataları tarihte bu yuzden kendilerinden bu denli söz ettiriyotlar. bir diğer düşüncvem ise ilgiltere yi ingiltere yapan yanı ülkenin yücelmesine sebbebiyet vermiş bir insanlık topluluğu. hepsini saygıyla anıyorum.
Antik bir Viking tüneli.
görsel
zamanında keşke ingiltereyi işgal etselermiş.
Müzikleri beni alıp başka diyarlara götüren antik kavim. Yanlış anlaşılmasın bir hayranlığım falan yok, zaten mitolojileri dışında hayranlık duyulacak bir şeyleri de olmamıştır, ama o mistik ve karanlık müzikleri gerçekten sizi gerçekten nirvana'ya ulaştırabilir, hinduizm falan yalan. Müziklerini dinlerken sanki odin ruhumu alıyor da, müzik bitince yerine koyuyor. Buyrun;

2:40'tan efendim;

https://youtu.be/7gY5uYDb1lo

Bunun da başından;

https://youtu.be/kFU7nRe7C0A
Amerika kıtasına ayak bastıkları iddia edilmeyen artık bütün akademik çevrelerde kabul edilen kavimdir

Kuzey Amerika'dan merkezi asya'ya kadar ticaret ağı kuran iskandinavyalı germen kavmi.
Türk oldukları için barbar denmiştir.
5-6 bin kişilik ordular ile savaşan balon kavim. Bir türk ve Moğol değillerdir.
Biz, kim ki -asla- oyun oynamak isteyip oynamayı başaramayan... yokuz galiba. Bıkmayı bile beceremiyoruz. Boynuzlarımız arşa değdi, kafalarımız en derinde. Sığ biliniriz nedense...
(bkz: kardeşlik)

özü "kardaşlık"tır. alışmışsınız mongol'lu, arap'ı kardaş edinmeye, garip gelebilir.
cengiz han ile karşılaşsalardı aralarına kurt dalmış koyun sürüsü gibi telef olurlardı.

moğol-türk ordusunun olayı atlı okçulardır, o hızda hareket ve yakın temasa girmeyen bir orduya karşı piyadelerle hiçbir şey yapamazsınız -ki viking orduları tamamen piyadelerden oluşur.
Izlenesi bir dizi.
Sinema filmlerine konu olan savaşçı topluluk.
sanılanın aksine boynuzlu kask takmayan savaşçı ırk.

insan irisi ve kızıl olarak tasvir edilirler. mitleri Yunan mitolojisi ile benzerdir lakin Yunan mitolojisinde var olan ensest vikinglerde göze çarpmaz ve tanrıları ölümlüdür. öldüklerinde gittikleri cennette tekrar tekrar savaşırlar; kıyamete hazır olmak için.

değişik ve hareketli bir yaşamları varmış. sakin olsalar gider peşlerine takılırdım.
Ayrıca amerika'da kızılderililer ve eskimolar ile karşılaşınca bunlar kızılderilileri öldürdü mü yoksa kızılderililer bunların kafa derisini mi yüzdü merak ettiğin germen kavmi.
Aynı zamanda doğu karadeniz'e ve iran'da gitmiş olan topluluktur.
Bilinen en eski vatanını terk etmeyen germen kavmidir

Ayrıca amerika kıtasına da gitmişler ispanya ve italya'da bazı bölgeleri kolonileştirip bağdat,konstantinapolis(günümüzde istanbul) a da gelmişlerdir.