bugün

Yol ortasında ezilmiş yavrusu başında durup kavramaya akıl gücü yetmediği kavram olan ölüm ile annelik duygusu arasında kalan bir dişi kedinin gözünde asılı kalan yaş.
böğürtlen çalısının içine düştüğünüzü düşünün. O böğürtlenin dikenleri çizer böyle ince ince kanatır ama nasıl sızlar. ince ince erirsiniz haberiniz olur yavaş yavaş ama az kanadığı için geçer sanarsınız geçmez. Valla ince ince yok olursunuz benden demesi. Düşmeyin o kadar!
Çölün ortasında arabanızı yaktığınızı düşünün. Yola devam etmek zorundasınız burada kalamazsınız. Ama devam da edemezsiniz çölün ortasındasınız.

o ' peki şimdi ne yapacağım ben?' Hissi ve 'neden yaktım ki zaten?' Hissinin şiddetli birleşimi vicdan azabıdır.
Çivili yatak üzerinde uyumaya, ya yok o kadar da rahatsız değil uyursun sen burda diyerek kendini ikna etmeye çalışmak. Ama onun inkar edilemez acısı ve rahatsızlık hissi.
göğsüne bir kaya oturur ve baskı yapar.
nefesini keser.

sen nefes almaya çabaladıkça canın yanar.
çabalamazken ise yaralı bir hayvana dönersin, can çekişmeye başlarsın.

nefes almanı engelleyen bir batağın içine girmiş gibisindir.
insan beyninde kıpırdayan bir deve dikeni.
Benim de haksız olduğum bir konuda sinirle bir hareket yaptım. Devamı bütün düzen bozuldu, küslükler oluştu. Bu durum aklıma gelince mideme bir yumruk oturuyordu. Hele arkadaşımın artık konuşurken beni geçiştirmesi, göz teması kurmaması... gerçekten bu gidişle saçım beyazlar diyordum.
Evet, tanımları okuyunca genelin vicdan denilen şeyden haberi olmadığı görülüyor. Yavru kedinin ölümüne üzülmeye vicdan demiş biri, bögürtlen dikeni demiş biri. Allah yar ve yardımcımız olsun.
Içindeki acının somutlaştığını,sıvı bir hale geldiğini düşün.Ve o sıvının ağır ağır kalbinden başlayarak vücudunun her yerine yayıldığını.Bir anda değil de yavaş yavaş her yanını sardığını ve kolay kolay gitmeyeceğini bildiğini düşün.
Kendini mutlu hissettiğin anda bir anda göğsüne gelen o sert darbe sonrası mutluluğundan utanmak, yerin dibine geçme istediği
en güzel hesap yeridir .
Olmayan bilmez. Bilmedikleri icin ulke bu halde...