1. 1.
  gaius julius caesar ın galya seferinde galya kabilelerini birleştirip roma ya karşı direnmeye çalışan, en avantajlı konuma geldiğinde ise savaşı kaybederek insanlarının yaşamlarının bağışlanması karşılığında teslim olan savaşçıdır.

  savaşın ardından roma ya götürülmüş, caesar rakiplerini bertaraf edince de halk önünde idam edilmiştir. de bello gallico dan caesar ın kendisi hakkındaki görüşleri okunabilir.
  3 ... disco inferno
 2. 2.
  sezar'a mağlup olan galyalı komutan. 300.000 kişilik ordusu olmasına rağmen askerlerindeki itaatsizlik yüzünden sezar'ın askeri dehası ve sayısı azda olsa düzenli ordusuna yenilmiştir.
  ... ada vapuru carki
 3. 3.
  galyalıların baş şehri olan ve bugünkü fransa'da bulunan alesia'da caesar'ın ordularınca kapana kıstırılmış, aylar sonra her şeyin bittiği anda gelen çeyrek milyon kadar birleşik galya kuvvetlerinin yardımıyla bile o kafesten çıkamamış bahtsız kumandan. gaius julius abimizin 40.000 kadar lejyoneriyle kendisinden 6 kat büyük orduyu yenmesi dillere destandır. savaşın kırılma noktası, caesar ve beraberindeki 2000 kadar süvarisinin savaş hatlarının ardında bekleyen 60.000 kadar yedek galya birliğine ani bir baskın gerçekleştirmesi olur. panik içinde kaçan galyalılara yenileri eklenir. daha sonra roma ordusu toplu hücuma geçer ve büyük bir kıyım yaşanır. vercingetorix de, 7 yıllık galya seferinin sonunda caesar'ın yönetime el koyuş törenlerine meze olur ve gövde gösterisine dönüşen tören esnasında idam edilir.
  1 ... scipio
 4. 4.
  kendisi averni kabilesinin şefidir.
  ... david brent
 5. 5.
  place de jaude'da anıtı vardır. *
  1 ... la paz
 6. 6.
  tüm galyayı birleştirmenin eşiğine gelen ama alesia savaşında hezimete uğrayan sonra da Julius Caesar'a teslim olan büyük galyalı.
  1 ... saskin ordek yavrusu
 7. 7.
  son gerçek galyalı.
  1 ... yalniz erkek veteriner hekim
 8. 8.
  alesia mağduru.
  ... yalniz erkek veteriner hekim
 9. 9.
  gergovia da sezarı mağlup etsede alesia da yenilerek teslim olmuştur.
  ... senrey26
 10. 10.
  sezar'ın galya savaşlarını anlatırkenki betimlemelerine (ve kendisine uzun yer vermesine) bakılırsa, adamın dibi modunda bir galya komutanı. kritik anlardaki konuşmaları ve tavırlarıyla ve de galya kabilelerinin çoğunu birleştirip ayaklanma başlatması ve uzun süre de direnebilmesiyle oldukça karizmatik ve güçlü bir lider olduğu anlaşılabilmektedir. ne var ki gergovia'da püskürtebilmesine rağmen, sezar gibi bir komutanın yönettiği güçlü roma ordularına en sonunda yenilmiş, yine de yenilgideki sorumluluğu kabul edip adamlarına kendisini ister öldürüp ister sağ olarak sezar'a teslim etmelerini söylemiş, sezar kendisini sağ isteyince de gelip silahlarını onun ayaklarının dibine atmış ve görkemli ayaklanmasını trajik bir sonla noktalamıştır.
  1 ... usualsuspects