bugün

doğrudan ya da dolaylı olarak sahibi olduğu ya da
yönlendirdiği günlük, haftalık ve aylık 200'den fazla gazete ve dergisi,
154 radyo istasyonu ya da emisyonu, 49 tv kanalı ya da kablolu
yayını bulunmaktadır.
dini en iyi pazarlayan ülke. erol mütercimler'in tabiriyle dinini en iyi pazarlayan tanrısını (isa) ve dinini en iyi pazarlayan holding.
siyaset aleminde de yarı-gizli yarı-resmi desteklediği
partiler ve siyasetçiler vardır. bunlara en iyi örnek almanya'daki
cdu/csu (hıristiyan demokratlar ve isviçre'deki cvp (hıristiyan
halk partisi) çizgisidir. vatikan'ın bu ve diğer birçok siyasi yapıyla,
örneğin öğrenci ve işçi kuruluşlarıyla, organik bağı vardır. vatikan,
bm'de, unesco'da, fao'da, ab'de ve oas (amerika devletleri
örgütü) de "gözlemci" statüsündedir.
dünyanın en iyi korunan arşivlerinden birine sahiptir. barnabas incilinin (orjinal incil) saklandığı iddia edilmektedir. kozmik oda şeklinde tasarlanmıştır. ancak papazların eşcinsel, pedofili gibi suçlarını saklamaktadır. ayrıca vatikan'ın banka hesapları gizlidir ve kara para iddiaları güçlü gerçekçi iddiadır.
dünyanın en çok bağış alan ve dünyanın en zengin devletidir.
bağışlardan gelen paralarla gününü gün eden adamların var olduğu ülkecik.
vatikan'ın dünyayı bilgiden mahkum ederek senelerce geriye götürdüğü rivayet edilir. amaçları dünyadaki bütün bilgiye sahip olup bütün insanlığı cahillik içinde yönetmektir. ah şu vatikan'ın gizli arşivlerine bir girip görsek bu hırsızlar neleri neleri saklamış insanoğlundan.

çok büyük parayı yöneten papayı belirlemek için başta cia dünyadaki bütün güç odakları bir yarışa girer. tarihi papaların ve kardinallerin ağza alınmayacak türden pis skandallarıyla doludur.
bugünkü vatikan devletinin konuşlandığı arazinin, isanın kayayı üzerine yıktığı seçkin havarisi petrus (petre yada peter) 'un mezarını merkez alarak çevrelendği rivayeti vardır. bu rivayet dursun bir kenarda, bilinen bir şey varsa, o da antik rom kentinin yani roma diyarlarının en güzel bahçe ve villalarının üzerine çöreklendikleridir. imparator nero'nu arenası vardır bir de. ayrıca, kral konstantin'in bu mezarın çevresinde anma etkinlikleri düzenlemesi, petrus'un romada idamı ve vatikan arazisinin çevresinde pekçok hıristiyanın idam edildiği düşünülecek olursa, yer seçiminin ciddi duygusal bir backgroundu var.
http://ajan.tumblr.com/tagged/vatican
şu an bir seks skandalıyla sarsılmaktadır.

--spoiler--

Vatikan'ın güvenliğini sağlayan isviçreli Muhafızlar’ın eski bir üyesi, kardinaller, piskoposlar ve ruhban sınıfına mensup bazı üyelerin kendisiyle cinsel ilişkiye girmek amacıyla yakınlaşmaya çalıştıklarını iddia etti
--spoiler--

http://www.cumhuriyet.com...an_da_seks_skandali_.html
Yahudilerin yönetemediği nadir ülkelerdendir.
Olup bitenleri kaçırma

İlk öğrenen uludağ sözlük kullanıcıları olacak.