bugün

Cumhurbaşkanımızın tespiti. Türkçe felsefe yapamazsınız diye devam ediyor. Türkçe yapılmış bir tespit.
felsefenin "f"sinden bile haberi olmayan cahil sucukçu muhasebecisinin serdettiği hezeyandır.

yahu memleketteki felsefe fakültelerinde arapça'yla veya osmanlıca'yla eğitim veriliyor da bizim mi haberimiz yok? keza kant, locke, spinoza, hume gibi felsefecilerin eserleri ülkemizde türkçe'ye değil, arapça'ya veya osmanlıca'ya çevirilip de yayınlandı?

işte hayatında tek bir filozof okumamış bir cahil cumhurbaşkanlığı makamına layık görülürse olacağı budur. cahillere özgü bir kendine güvenle boş boş konuşur, kendisi gibiler ciddi bir şey dediğini sanır..
güneş dil teorisi ne kadar saçmaysa, bir o kadar saçma olan önerme.
tdk sözlüğündeki kelimelerin 10\1ini bilen cumhurbaşkanı beyanı.
"Türkiye türkçesi yetersiz bir dildir" diye değiştirilmesi gereken başlıktır. Malumunuz içinde öz türkçe dışında her dilden kelime var, bi zahmet yetersiz olsun.
Akdeniz'e white sea diyen gürcü feylesof hezeyanı.
Sürekli ezberden konuşan bir zat tarafından söylendiği için dikkate almaya gerek yok.
sayın cumhurbaşkanım madem öyle fevkaledenin fevkinde osmanlıcanızla bize siyaset konuşun ilk adımı siz atın neden atamıyorsunuz yapamıyorsunuz osmanlıca teriminden başka bir cümle kuramıyorsunuz?
sabah akşam kafayı dil ile bozmuş kişi söylemidir. bir dil atın şuna sussun.
doğru tespittir. zira bu adamın yıllardır insanları kandırdığını bu Türkçe ile anlatamadık.
aptalın birinin soru formu bile olmayan kürtçe'den gramer ve kelime açısından zayıf olduğunu iddia ettiği dildir.

hiç merak ettiniz mi kürtler neden "gidiyor musun?" yerine "n" si vurgulu "gidiyon" veya "gidin" derler? zira dillerinde soru ancak düz cümle vurgulanarak sorulabilir!... yani sözde gramer açısından türkçe'den ileri olan dillerinde soru formu bile yoktur! bu sebeple türkçe öğrenseler bile çoğu soru formunu algılamakta zorlanır, türkçe konuşsalar bile kendi dillerinde alıştıkları gibi soru sormaya çalışırlar.

şunların haline bak! kimler kendilerinde türkçe'ye laf etme hakkı görüyor! peh peh peh...

ne diyeyim? bir millet kendi dilini aşağılayan bir cahil bir sucukçu muhasebecisini cumhurbaşkanlığı makamını layık görürse, diğerleri durur mu? onlar da konuşur boş boş...
o zama göktürkçe öğretilsin, ne diye arabın farsın dilini öğrenmek zorunda bu millet?
son olarak dil bilimciliğe el atmış cumhurbaşkanı beyanı, osmanlı da zaten felsefeden geçilmiyordu okuma yazma oranında ise dünya lideriydi. en ibretlik olanı ise savunduğu osmalıcayı dahi bilmeyip ingilizcesi one münitten ibaret olan bir adamın bu tespiti yapmasıdır.
yetersiz dil yoktur, yetersiz bilim ve teknoloji vardır. dil sürekli kendini geliştiren geliştirmediği takdirde başka dillerin boyunduruğu altına girmeye zorlanan canlı bir yapıdır. dillerin eli ayağı bilim teknoloji ticaret ve benzeri alanlarda gerçekleşen ilerlemelerdir. ve maalesef 3. sınıf bir kapitalist ülke olarak türkiye'nin dili geliştiren organlarla olan münasebetini anlatmaya gerek yok. başkasının ürettiği otobüse trene binip, başkasının ürettiği telefonla konuşup, televizyonu izleyip ve yine başkasının ürettiği bilgisayarın başına geçip karalama yapmakla dil gelişmez ama belki götün gelişir...
kendi ile çelişen bir önerme.
Bir zamanlar dünya da en çok konuşulan dil olmuştur.
3 kıta da ana dil olarak konuşulmuş tek dil olması hasebiyle büyük bir öneme haiz.
hadi canım, gayet kendini ifade edebildin ama?
(bkz: allahın kürdosu)
http://www.cumhuriyet.com...felsefe_yapamazsiniz.html

osmanlı sanki bilimde çok ilerideydi amk. yakında resmi dili de bu arapça farsça karışımı tuhaf şey yaparlar.

ayrıca bunların bilimi ve felsefeyi taktığını düşünmüyorum.
Delinin biri bir taş atmış hesabı..
Türkçenin anasını siken zaten bu zihniyetin "ecdad"ı oldu.
Gelmiş bir de yetersiz diyor.
Bir dört yüz yıl önce bilinen yazılı eserlerini vermiş ondan çok öncesinde de sözlü edebiyatı olan bir dil.
Birçok ağzı ve şivesi ile dünyanın en çok konuşulan beşinci dili.
Arap götü yalayacağına "ecdad"ımız eksiklikleri diğer şiveler ile kapatabilirdi.
Ama hazretin derdi başka. Cumhuriyet, Atatürk, Laiklik vs..
O yüzden çok görmeyin.
ilk gördüğümden beri şakirt başlığı diye girip ayar vermemek için kendimi tuttuğum ancak maalesef ülkemin reis-i cumhurunun söylediğini öğrendiğim talihsiz açıklama.

şimdi uzun yazsam gg olacak o yüzden ben susayım en iyisi.

(bkz: yengeye selam)

edit : susamadı
islam da felsefenin yeri yoktur bu adam felsefeye karşı bir inanışla yetişmiş osmanlıca yani arapçayı gözümüze şeker göstermek için de felsefeyi öne atmıştır.
Bu başliğin altindaki okunacak tek yazi

iyiadam2014 dür adam döktürmüş valla helal olsun.
Cumhurşah hazretlerinin bu günkü saçmalaması. Adama hayran kalıyorum doğrusu bir insan nasıl her gün yeni bir şey saçmalar ve bu saçmalığa bir ülkenin yarısı nasıl körü körüne inanır. Hayret edilmeyecek gibi değil.
Bu adamdan ciddi anlamda nefret ediyorum. Adam resmen Türkçeyi yediremiyor lan. Osmanlıca veya diğer dillere başvuracakmışız bak bak bak.. Yemin ediyorum bir dediği bir dediğini tutsun çükümü kesip atarım. Siz devam edin savunmaya.. Ah güzel ülkem..
bunu kitap okumayı sevmiyorum diyen birinin söylemesi gerçekten tuhaf.
eskiden 3000 kelimeyle konuşurken şimdi 300 kelimeyle konuşuyoruz. çok kelime çok ufuk demektir.