bugün

maddi imkansızlıklardan dolayı çıkacak güçteki takımların bile 2. lige çıkmaya cesaret edemediği, tff'nin üvey evladı olan lig. iller kendi maddi imkanlarıyla karşılar genelde takımlarının maddi gereksinimlerini. bir çok futbolcu için ekmek parası kazanma yeridir.
2006-2007 sezonu dün sona eren,
4 grupta 16şar takımın mücadele ettiği toplam 64 takımdan oluşan,
seviye olarak '2.lig b' ile 'amatör küme' arasındaki takımların mücadele ettiği lig.
Dört grupta ilk iki sırayı alan:
Gaziosmanpaşa, istanbul Tepecik Belediye, Bozüyük, Afyonkarahisar,
Ankara Bugsaş, Trabzon Araklı, Diyarbakır DiSKi ve Adanaspor
Lig B'ye yükseldi.
Gruplarını 3 ve 4. sırada bitiren sekiz ekibin katılacağı play-off maçlarında
iki ekip daha Lig B vizesi alacak.
Karaman, Osmaniye, Iğdır, Göztepe, Side, Bakırköy ve Çorluspor
takımları ise amatör kümeye düştü.
takip edilmesi gereken lig.
(bkz: çorluspor)
(bkz: tff üçüncü lig)
1. grupta 10
2. grupta 10
3. grupta 10
4. grupta 10
5. grupta 10 takım olmak üzere toplam 50 adet takımın mücadele ettiği lig.

http://www.tff.org/default.aspx?pageID=334

(bkz: tff ikinci lig)
federasyonun 2009-2010 sezonundan sonra kaldırmayı ve yerine deplasmanlı süper amatör ligi kurmayı düşündüğü lig. bence yanlış yapılıyor. ben onların yerinde olsam, 3. ligdeki takım sayısını en az 72'ye artırır ve takımları uefa kriterlerine göre lige kabul ederdim. ayrıca bu ligin altına deplasmanlı türkiye süper amatör ligi kurardım. böylece mali yapısı zayıf takımlar elenecek ve profesyonel ligde takımı olmayan iller bu imkana kavuşacak. bu da kaldırmayla ilgili haber:

http://www.radikal.com.tr/haber.php?haberno=235165
2010-2011 sezonu ile birlikte yerini direkt 2. lig'e yükselme imkanı verecek olan deplasmanlı amatör lig'e bırakacak olan lig.
Türkiye'deki profesyonel ligler içerisinde 4. kademede ve en altta bulunan ligdir. 1967'de başlayan 3. Lig, 1980-1984 yılları arasında uygulamadan kaldırıldı. 2001'e kadar 3. kademe olarak kalan lig, aynı yıl 2. Lig'in kurulmasıyla 4. kademeye dönüşmüştür.
2011-2012 sezonunun ilk devresi dün itibariyle sonlanan lig.

biz de fırsat bu fırsat sporx'e ayrıntılı bir analiz döşedik
iki şarkı mesafesinde özetlenebilecek türkiye'nin üçüncü kategori ligi:
son üç sezonuna dair bir infografik yaptığım lig: