bugün

tartışılır. o kadar olmasada bölgesel süper güç diyebiliriz.
O kadar da olmasa da, bölgesel güçtür.
Süper güç f16 güncelleme kiti almaz.

Ama askeri anlamda vaziyeti bir noktaya gelmiştir, kendisine bağlı bir hinterlandı da vardır, fakat eksiklikleri hala çoktur.
(bkz: la havle).
Değildir ama
süper güç üç ülke harici kimsenin bulaşamayacağı o üç süper gücün ise bulaşırken 2 hatta 3 defa düşüneceği bir güçtür.
değildir. eskiden kendi kendine yeten klasmanındaydı artık o bile değil. depremde görüldü zaten.
Başımızda Arap milliyetçileri dururken imkansızdır.
elbette değil ama ilginç bir şekilde süper güçler bizden tedirgin oluyor. en azından öyle tahmin ediyorum. ne bileyim birden bire akademik çalışmalar hızlanıyor, üniversite sayısı artıyor... bunlar batı'nın korktuğu şeyler. bir ara akademik makale yazmada dünya 12.si olan tek müslüman ülkeydik. elbette böyle bir başarının cezasını çekecektik, hemen suriye meselesi başımıza geldi.

hangi yıldı unuttum. avrupa lig şampiyonluğu için maçlar yapılırken fransız bir spor yorumcusu " ben en çok türklerden korkuyorum, çünkü ne yapacakları belli olmuyor, karşımıza bir sürprizle çıkabilirler" demişti. o şampiyonada son saniyede gol atan, kaç maçta galibiyet yakalan türk takımıydı. süper güç değiliz ama potansiyel var ve bunu gören batılılar başımıza sürekli çorap örüyor.
Türkiye kanırtan güçtür. Hem kalabalık hem caydırıcı. Bunu Suriye ve Irak da gördük. Bölgeye gelenin huzurunu kaçırır buna ABD ve dahi Rusya bile cesaret edemez. Nükleer kullanmazsa tabi. Fakat Süper güç değildir en nihayetinde o ayrı bir dünya.
değildir.
bölgede egemen olan rusya ve abd' dir.
bugünün tr egemenleri bunlardan izin almadan hiç bir şey yapamaz. yapamadı da.
Kıbrıs barış harekatı ve pkk konusunda ulusun ve tüm siyasi figürlerlerin desteğiyle,
eşref bitlis paşanın "suriye' ye savaş açarız"ın dışında Ciddi bölgesel bir harekatı olmamıştır.
ne kadar "izin" o kadar "bölgesel güç"
buna rağmen iran, abd ve rusya suriyeyi fiilen işgal etmesine rağmen, bölgede bizim kadar asker ve devlet memurunu kaybetmemiştir. tek bir örnek vereyim:
https://www.hurriyet.com....anin-sorumlulugu-42011613
Dipçe: "yok süper güçmüş, yok bölgesel güçmüş, yok kanırtan güçmüş"
mavrayı bırakın. gerçekler acıtır. goy da goy' la ancak şövenist masturbasyonunuzu yaparsınız.
Dışarıdan edinmediysek nükleer silahımız yok. Atomu bilmeyen bir ülke değiliz ama çubuklardan üretip nükleer başlık yapamadıkça süper güç ünvanı alamayız. örneğin pakistan bir süper güçtür.
Süper güç başka ülkelerin kendisini hesaba katmadan politika belirleyemedikleri ,başka ülkelerin politikasını kendi amaçları doğrultusunda yönlendirebilen,hatta gerekirse zorla eğip bukebilen güce sahip ülkeler için yapılan tanımdır..
Süleyman şah Türbesini taşıma operasyonu yapıldı neden ? Işid türbenin bulunduğu köyü ele geçirdi hemen bir tehdit bildirisi yayınladı. Sonra türbeyi taşıdık nereye ? Ankara'da o dönem kırmızı halıyla karşılanan salih müslim'in elebaşı olduğu Pyd kontrolündeki bölgeye. Resmen savaşmadan tek kurşun atmadan toprak kaybetmek gibi.

Gelelim başka bir olaya s400 ve f35 krizleri. 2018 yılında Rusya'dan s400 savunma sistemi satın aldık. Sonrasında abd ve nato'dan sert tepki geldi. Yaptırım olarak da f35 programından çıkarıldık. Parasını ödediğimiz f35'ler elimizde değil halen. Üstüne bir de rahip krizi yaşandı. Şahsım dedi ki bu fakir burada olduğu sürece o papazı alamazsın sonra noldu o dönem dolar ve euro aldı başını gitti. Rahipte iade edildi.

işte bu kadar süper güç
Adi ustunde super guc.

Super guc olabilmeniz icin ekonomik bagimsizliginiz ve kaynaklariniz saglam olmali.

Ayrica teknoloji ve silah sanayiinde bagimsiz olmalisiniz ki super guc olabilesiniz.

Super guc demesek de bu yolda az da olsa ilerliyoruz diyebiliriz.

Ne zaman yolsuzluk musluklari kesilir iste ekonomi o zaman yukselir.

Bu yuzden egitim, egitim ve egitim sarttir!

Her seyin basi egitim ve calismaktir. Bunu beceremediginizde dis kaynaklara her zaman mahkum olarak yasarsiniz.
Trumpdan yediği bir tek twitle ekon9misi cortlayan ülkeden süper güç müç değildir.

Biz kompleksliyiz sadece bok var gibi.
sözde evet.