bugün

icim aciyor her klavyeye dokundugumda, gercekten. fakat ne yazik ki durum budur. suc istanbul'un degil elbette, ama dedim ya durum budur. istanbul'un cesitli ozellikleriyle turkiye'nin gelisimini engellemesi, tum insanlari bunyesinde barindirarak turkiye'nin cografi olarak diger alanlarinda basarisiz ve pasif kalmasina sebep olmasidir.

evet baslik tamamen dogru degil. herkesin istanbul'a toplanmasinin sebebi istanbul degil, bunun icin istanbul suclanamaz. istanbul turkiye'nin gelismesini engelliyor demek de mallik olur zira bu sehrimizin dunyada nasil tanindigini hepimiz biliyoruz. icimi acitan da o iste. dunyada boyle bilinen istanbul'un turkiye'ye istemeden vurdugu darbe. istanbul. muthis gercekten...

70 milyonluk ulkede 15 milyonluk nufusuyla, carpik kentlesmesiyle ve her turlu pisligiyle turkiye'nin her alanda ipi goguslemesini saglamaktadir bu sehrimiz. ha guzellikte de birincidir; ama suc oraninda, issizlikte, ya da tam tersi is imkanlarinda istanbul her yeri geride birakir. ayri bir ulke haline gelmistir.

turkiye'nin bitmesinin sebebidir istanbul. suclusu istanbul degil istanbul'un tasini topragini altin zanneden gariban yurdum insanidir.

almanya nasil buyuk bir devlet olabildi o kadar topragiyla? 82 milyon insan yasamakta ve bunlarin 5 milyonu baskent berlin'de ikamet etmekte. ulkenin her alaninda esit bir yayilim, esit bir aktivite sozkonusu. bu da bolgesel farkliliklarin ve dengesizliklerin onune gecmede onemli rol oynuyor. evet almanya'nin tek yaptigi biraz disiplinli olmak. disiplinli olunca tasi topragi altin olan berlin'e gitmeden de rahatlikla kalkinabiliyor insanlar. sinsheim'in ucuncu ligde oynayan takimi hoffenheim simdi sampiyonlar ligi'ne oynuyor. turkiye'de bunu yapabilecek takim da yok, hic anlayamayan en basidinden bu ornege baksin.

tum insanlari kendisine toplar istanbul; ceker. geriye kalan onlarca sehrin yatirimsiz, emeksiz ve bos birakilma sebebidir. sonra oradan ne uretim ne egitim bekleyebilirsin.

81 sehir barindiran buyuk bir ulkenin 15 milyonu bir sehirdeyse. hayat o sehirdir; at gerisini cope.

suclusu istanbul degil.
YURT iÇi BEYiN GÖÇÜNÜN NEDENi OLAN iSTANBUL' UN SOSYO-EKONOMiK YAPISI DOĞAL OLARAK DiĞER ŞEHiRLERiMiZDEKi ÜRETKENLiĞi VE GiRiŞiMCiLiĞi NEGATiF YÖNDE SÜREKLi ETKiLEMEKTEDiR.
(bkz: neden geldim istanbul a)
her alanda istanbula öncelik tanınmasından kaynaklanan olumsuz durumdur. halbu ki bu ülkede eşitlik var.
(bkz: istanbula kar yağmadan türkiye ye kış gelmez)
(bkz: istanbul un tasi topragi altindir)
(bkz: her yere arabayla gidip trafikten sikayet eden pic)
(bkz:1 mayıs ta halkını döven ama nevruzda pkk lıları dövemeyen kolluk kuvvetleri
(bkz: 16 milyon insan (!)*)
(bkz: adalet sistemi) *
(bkz: hayat standardı)
(bkz: toplu taşıma kapasitesi)
(bkz: emlak fiyatları)
(bkz: sosyal güvence)
(bkz: internet hızı)

suç desen istanbul da. trafik sorunu desen istanbul da. gereksiz nüfus desen istanbul da. bölücüler desen onlar da istanbul da. türkiye nereye gelişiyor?* * *
türkiye cumhuriyeti değil istanbul cumhuriyeti'nde yaşadığımızın ispatı olan ama bu engeli istanbul denen güzide şehrin değil içindeki kalın enseli andavalların koyduğu gerçek.
Gündemdeki Haberler
güncel Önemli Başlıklar