bugün

Uluslararası bir araştırmada ortaya çıkan durum...

http://www.8sutun.com/Dün...rısı-inançsız_107454.html
hangi uluslararası kurumun yaptığını merak ettiğim ankette çıkan sonuç. brezilya'nın yüzde seksen sekizi müslümanmış aslında. allah'a inanlar kısmında yer almış, tanrıya inananlar değil.

edit: sözlükten biri yapmış sanırım anketi, tüm entrylerimi kötülemiş *
(bkz: en inançlı)
(bkz: bizler inandık siz de inanın)
(bkz: domalan cumhuriyeti)
(bkz: hayırlısı olsun)
Türkiye deki yurttaşların dini düşüncelerini isimleri-kimlikleri ortaya çıkmasada söylemekten tırstıklarını gösteren durumdur..Vahimdir.
Bu bir anket sonucudur. Kime sorarsanız ben müslümanım der. Çok da kolaydır. Ama bunu söyleyenler gerçekten "dil ile ikrar, kalp ile tasdik" eden müslümanlar olsaydı bu ülkede ne tecavüz, ne çocuk istismarı, ne hırsızlık, ne cinayet, ne kara para, ne kumar olurdu.
son derece tarafsız bir anket. öyle ki tarafsız olarak "maymundan geldiğine inananlar" anketi sonucu bile yayınlamışlar.
inancı neyeymiş peki ?

dine demeyin sakın, zira türkler kadar dini istismar eden bir millet daha yok.
belli değil mi ne kadar inançlı bir toplum olduğumuz? başka türlü, dini bu kadar sömüren insanlara pirim verilir miydi? ağızlarından din, iman düşmüyor diye oy veriyorlar.
istanbulda öpüşme eylemi yapan bir milletin inanç seviyesi.
en yanıltıcı,en uyduruk araştırmalardan biridir kanımca.bu ülkedeki çoğu insan inancı sırf bir gelenek gibi görüp,kendilerince alıp kabullenen açıkça müslüman olduklarını düşünen düşündürtülen zavallılar sadece. öte yandan bu kadar tektipçi bir zihniyet kökleşmişken bu ülkede farklı düşünen insanların konuşmalarına bile fırsat verilmezken,neyin ikinciliğinden söz ediliyor..çoğu inanç diye sadece toplumsal bir dayatmayı yaşıyorlar.kısacası geçerliliği yerlerde olan bir anketin geçersiz sonucudur.
kimliğinde müslüman yazan her kişiyi müslüman olarak görme sonucu oluşan hadise.
(bkz: hep mi ikinci)
(bkz: bu da mı gol değil)
(bkz: olsun gönüllerin şampiyonuyuz)
bir araştırmadır. ölçülebilirliği tartışılabilse de bütün emerging markets ülkelerinin ilk onda olduğu dikkat çekmiştir.
en bir fuzuli, saçma sapan dallarda dünyada liderliğini kimseye kaptırmayan türkiye'nin bir başka övünç kaynağıdır, gerçi bu sefer sıçıp ikinci olmuş, sağlık olsun. hatta zaytung'da türkiye'nin bu internet üzerinden yapılan anketlerle ilgili taşak bir haberi vardı neyse. adam yaşam standardıyla, sosyal ve hukuki haklarıyla osursa seni yere serer ama bizim ahmet'imiz, fatma'mız iman gücüyle onların karşısında dimdik ayakta durmaktadır. hey yavrum...
yalan haberin daniskası.bir kere ilk sıraya kesinlikle gelmesi gereken ülke israil olmalı.
neden en inançlı birinci ülke değiliz lan? sorusunu sordurur adama.
bana kimse sormadı. kimliğin üzerindeki din hanesinde yazan şeye göre yapılıyorsa pek de doğru sonuçlar vermeyecek olan anket.
ankette keşke paraya tapanlara dair de birkaç soru sorulsaydı böylece gerçekler ortaya daha net çıkmış olurdu.
Şaşırılmaması gereken durumdur. (bkz: Müslüman bir ülkeyiz)
evet bir yerlerde bir yanlış var ama anlayamadık hayırlısı.

maymundan geldiğini sanan ülkelerin sıralaması.

1- isveç %68
2- almanya %65
3- çin %64
18- abd %28
19- rusya %26
20- brezilya %22
21- türkiye %19
22- g. afrika %18
23- endonezya %11
24- s. arabistan %7
(bkz: ben gideyim ozaman)
geçen yıl yapılan bir ankette okuma alışkanlığında sonlarda yer aldığımızı okumuştum. japonya'da yılda ortalama kişi başı 20 kitap, amerika'da 17, ... türkiye'de ise 0,3 gibi bir rakamdı. şimdi ise bu anket... inancı birebir okuma ile ölçmeyeceğiz elbette. lakin görece en inançlı ikinci ülkede, oku emrini içeren kitaba sahip bir dinin müritlerinin okumaması... işte üç noktayı bu yüzden seviyorum.