bugün

Borçlanılarak edilinen zenginliğin sonucudur. çok değil, en geç 6 ay içinde paradan para getiren ekonominin bedelini sokaktaki herkes hissetmeye başlayacak (örneğin pek çok verilebilecek örneklerden biri: dün bu ayki ihracatın geçen seneye göre %19 azaldığı açıklandı). sonrada akp'nin türkiye'nin geleceğini ipoteklediği ortaya çıkacak, ama o zaman kadar giren girmiş olacak.
Tüp kuyruğu, ekmek, su. Evveli.
Şimdi dünyaya rezil olduk diyenler o zaman ne derlerdi bilemem ama şimdinin çerez parası için devlet kapı kapı geziyordu yüz kalmamıştı dışarıya sadece borç almak için çıkan bir türkiye senede birkaç defa yurdışı ziyareti yapan liderler ezilip büzülerek bizi dahada rezil ediyorlardı nereden bakarsan bak bir rezillik bulursun.
işçiler hakkında direniş yapıyorlar diye "terör örgütüne yardım ve yataklık"tan dava açılmadığı, televizyonlarda her türlü siyasi skecin rahatlıkla gösterilebildiği, isteyenin yöneticiler hakkında istediğini söylediği, kimsenin bu sebeple dava edilmediği bir türkiye'ydi..
13 sene önce,

Fakir ama gururlu.

Şimdi,

Fakir ve onursuz.
13 sene önce akşam ezanı okumadan evde olmak zorunda olanların bilmediği, kısa şortla sokakta komşu kızını köşelerde sıkıştırayım derdinde olanların hatırlamadığı ülke hali.

ha şimdi bunlar klavye başında ahkam kesiyor o da ayrı bi ironi tabi.
"tüp, ekmek, şeker kuyrukları vardı.

eczaneye giderdin mesela ilaç almaya, o yoğğ abıla al bunu derlerdi. ilaç tüccarları para kazansın diye millete neler içirdiler."

yalanını "seveyim"... anladın sen onu...
durumumuz 13 yıl öncesine göre çok daha kötü durumdadır. herkes gırtlağına kadar borçlu, ekonomik dengeler alarm veriyor, dış koşullar beceriksiz dış politikalar yönünden ülkeyi zora sokuyor, ordu eskisinden daha az güçlü, hayat şartları ağır, işsizlik %20'lerde, iktidar baskısı eskisine göre on kat fazla, basın, yargı, üniversiteler, kurumlar, bireyler özgür ve bağımsız değil, devlet çarkı kendi içinde çatışıp duruyor vs. vs. ve 13 yıl öncesinden iyiyiz öyle mi ?
13 sene öncesi bende hep oyun. Nereden hatırlayayım?
Feysbuk tivitir akilli telefonlar yoktu cok eziyet cekiyorduk sosyallesemiyorduk bir turlu.
diziler bile değişmedi, sadece daha çok şamata var.
Daha akıllı telefonu bile kullanamadığımız, ilaç kuyruklarında beklediğimiz, karneyle rakı aldığımız, müslümanlığa henüz geçmek üzere olduğumuz yıllardır. Sonra seçimler oldu ve birden tüm sorunlar gitti, sefalet mefalet hepsi geride kaldı hepimiz mükemmel müslümanlar olduk ve sıfır sorunlu olduğumuz suriyeye giriyoruz. Ülke bölünmenin tam olarak arefesinde. Yarın bir gün kantonlar kurulur, bayraklar dikilir falan böyle arkamıza yaslanıp oh ne güzel demokratik olduk deriz.

Teşekkürler dove.
seviye olarak şuan ki türkiyenin yanından dahi geçemeyecek bir durumdaydı. lütfen birbirimizi kandırmayalım şuan yaşadığımız hayat o zamanlara göre çok lüks. bir yazar türkiyenin o dönemde dış dünyada daha çok itibarının olduğunu iddia etmiş acaba bu arkadaş hangi maddenin bağımlısı bonzai olması muhtemel. imf in kapısında köpek gibi dil sarkıtıyordu bu ülke. şimdi ise Kazakistanın borcunu siliyor. At gözlüklerinizi çıkarın artık. Türkiye dediğiniz yer köydü köy!
olum telefonlar çok pahalıydı. Akp geldi, bebelerin elinde bile telefon var.
içerisindeki mankafalı entryleri gördükçe kahrolunan başlık. Zeka herkeste var ama kullanmak bu ülke insanına (13 yıl önce ya da sonra fark etmez) kullanmak nasip olmuyor.

Hâla bokumuzla oynuyoruz 13 yılda ne olmuş, 15 yılda ne olmuş falan gider bu. 50 yıl sonra "türkiye cumhuriyetinin son 21 yılı" diye akp hezimetleri ve ihanetlerinden bahsedildiğinde bu kadar zenginliğin(!) nereden geldiğini herhalde siz değil belki ama torunlarınız inşallah anlar.
ilaç kuyruğu yok, hastanede sıra bekleme yok, özürlü kuzenim devtetin okulunda ve özel servisi hergün alıp getiriyor ücret yok, bize hiç şans tanımadınız bizi yok saydınız diyen kürtler yok çünkü yapılan her güzelliğe bir darbe vurdular, üretmeyen dünyada imaji olmayan türkiye yok, ücretli kitaplar yok, harç paraları yok, bozuk dandik yollar yok, elit bir kesime hizmet eden bir idari yapı yok ve daha eminim binlerce ''yok'' vardır.
pkk açısından aynen böyleydi. ekonomi boktandı. muzu taneyle alırdık. kivi zaten yoktu.
monami silgi rotring kalem alamazdık.
şimdi üçüncü daireye krediye girdik.
Akp nin politikasını zerre onaylamıyorum ama hiç birşey yapmadılar dersem allah belamı verir. En basiti 60 yaş üstü annem ve babam. Hastaneye muayene sırası almak için 4-5te gittiklerini hatırlıyorum. ilaç kuyruklarını söylemiyorum bile. Anlamsız derecede ekmek kuyruğu olurdu mesela o zaman. Neden olurdu anlamam hala.

He diyeceğim o ki AKP peşpeşe iktidar olması sayesinde tekeline aldı yapılacak şeyleri ona göre de düzenledi. Cebe indirdi mi indirdi. Buna da kimse yok olmadı demesin. Sikerim.
Ekonomiyi muzla kiviyle ölçen şaşkınların güldürdüğü durum. Ondan sonra nişantaşı cihangir yılbaşı çamı diye bağırır hönkürürsünüz. Sen kiviyi ilerleme say yılbaşı çamına ağlan sızlan. garip.

En azından ülkenin umutları vardı. Şimdi kimsenin gelecekten umudu yok. Bölünmenin, iç savaşın eşiğindeyiz, güney sınırlarımız kendi elimizle yangın. iç savaşı bırak, bayağı bayağı savaş tehlikesi de var. Bundan daha kötü bir durum mu olur? Hala neyi kıyaslıyorsunuz?
herkesin farklı açıdan gördüğü.

şimdi adam mhrs'den sıra alabiliyoruz sıra beklemiyoruz diyor. amk çocuğu sanki 13 yıl önce sanki dsl vardı öyle ülkede. dediğim gibi herkesin kendi açısından gördüğü farklardır. kimi iyi yönden kimi kötü yönden görür. ama 13 yıllık kocaman bir süreç gelen teknoloji ile birlikte karşılaştırılırken daha mantıklı davranmak lazım.
Gayet tarafsiz bir sekilde yaziyorum.

Cocuklugum hastaliklarla gecti. Babam sabahin korunde hastaneye giderdi tek basina. Fis alirdi falan iste kuyruga girerdi. Aksam bizi arardi gelin sira geldi diye. Sabahtan aksama kuyruk.

Tabi babamin calismak zorunda oldugu gunler annemle ben giderdim sabah. Aksama kadar hasta hasta taksim ilkyardimda agla dur.

13 yildan fazla olmustur tabi.2000 oncesi.
Genelde sağlık sistemi ile kıyaslama yapılır.
Her işin başı sağlıktır.

13yıl önce;

Sabah uyandığımda soğumuş çay soğuk yumurta veya patates kızartması vs olurdu sofrada.

Biz 7,30 da kendimiz kalkıp okul işçin hazırlanırken annemin çıkmadan önce kurduğu sofrada kahvaltı yapardık soğuksoğuk.

Çünkü sabah ezanı ile hastanede ilaç kuyruğuna girerdi.

Genelde hastanelerin bodrum katında olurdu bu eczaneler ve Devlet desteği ile ilacı bir tek oradan alabilirsin.

bugün;

Geçen bi mesaj attı annem. Eczacı kadına gösterdim. 3 kutu ilacını aldım götürdüm anneme.

Sıcak sıcak çay içtik.
Asgari ücretle ev geçindirmenin ne olduğunu bilmeyen, çarşıya pazara çıkmayan (istanbul'da kilosu 3 liradan aşağı sebze meyve yok) tipler kredi kartıyla son model telefon alıp 'çok zenginleştik yeaa' diyor.
bu tip garip karşılaştırmalar bir tek bizim ülkede oluyor sanırım. abd de var mıdır acaba bu tip hesaplar yapan?

kaldı ki 13 yıl öncesiyle neyi kıyaslıyorsun? neden özellikle 13 yıl öncesi olan ülkenin ekonomik açıdan dibe battığı tarih?

13 yıl öncesinin politik, ekonomik konjonktürü nasıldı, sosyal yaşam, normlar nasıldı bugüne göre?

30 senelik pkk terörünün yorgunluğunu, üst üste gelen depremleri, ekonomik operasyonların patladığı bir dönemle içinde bulunduğumuz dönemin ne alakası var? bir 13 yıl daha geri gidip 1989 ile de kıyaslayabiliriz, internet de yoktu o zamanlar zaten.

13 yıl önce liseye gidiyordum, üniversiteye girmek daha zordu, siyaset yine böyle kirli bir alandı, özel sektörde torpil daha çok ama devlette daha azdı.

sağlıkta istediğin ilacı parasız olarak alırdın, ama sistem hantal ve verimsizdi. prof randevuları paralıydı, 6-7 sene önce parasız yapıldı, bugün yine paralı.

bankacılık sistemi tam bir kaos halindeydi, bankacılık yasasıyla çözüldü ve bankaların boş olduğu ortaya çıktı, sonrası malum!

emniyet teşkilatında azalmakta olsa da ciddi bir rüşvet problemi vardı, bugün yok denecek kadar az.

adalet sistemi hantal ve problemliydi, ab uyum paketleriyle kısmen ıslah edildi ama referandumla yine garip bir hal aldı.

enflasyon 94 krizi sonrası pik yaptı ve 98 e kadar da düşüşü yavaş oldu, 2000 yılında enflasyonu düşürme programı uygulamaya geçti ve krize rağmen başarılı oldu. bugün de 2008 ve bu yılki dalgalanmalara rağmen çok ciddi bir problem değil.

evet yollar çok kötüydü. nokta.
Entrylere bakacak olursak akp 13 yilda ilac ve hastane kuyruklarini sifirlamis. Tebrik ederim kendilerini.

Anlatilan seylerin cogu teknolojinin etkisiyle gelisen seyler. 2002deki durum da 1985 dekine gore cok gelismisti. (17 yil aldim cunku teknolojinin ivme kazanarak gelistigini hesaba katmamak yanlis olur) o zaman 2002ye kadarki devlet de 10 numaraydi dememiz lazim?

Abiler ablalar 13 yil, koskoca 13 yil. Baska bir iktidar olsa hala ilac kuyrugunda mi bekliyceginizi zannediyosunuz? yine kalmayacakti sira falan. (en azindan eskisinden cok farkli olurdu) yine yollar yapilacak metrolar artacakti? sopa mi koyuyosunuz ulkenin basina?

Ak parti hukumeti calismis midir? evet calismis guzel isler yapmistir laf edemeyiz tabi ki. ama olaganustu bir is degil yaptiklari. ayrica bunun uzerine milleti halki salak yerine koyarak da hirsizlik yapiyolar. hayvani paralara saray yapip bir de bunu ulke gelecegine faydali bir ismis gibi sunuyolar.

uzun lafin kisasi, sirf ulkede 2 gokdelen oldu, bi marmaray oldu diye ak partiliyiz hulooog moduna girmeyelim efendiler.

Edit: benden bir onceki entry de ayni seyden bahsetmis heralde lan okumamistim onu puah.