bugün

yurt dışı girişli iphone'dan 31.000 TL açtırma vergisi almak dururken kim ne yapsın üretimi?
Merak etmeyin benim vizyonsuz yazar arkadaşlarım, bu ülkenin evlatları da boş durmuyor, kara Taşımacılığı için kullanılan basit atmosferik motorları bir kenara bırakın öncelikle, daha heyecan verici birşey üretiyor bu ülkenin mühendisleri , bu ülke artık turboşaft motorunu üretebilecek kapasiteye çoktan ulaştı bile.
işte o motor tei ts 1400

görsel
ulaştı bile çıktı bile petrol bulunda doğalgaz çıktı bile ha bile bile bile. ahmaklara masallar.
Türkiye'nin savunma sanayide olan kazanımları bir insanı neden rahatsız eder bunu gerçekten yıllarca idrak edemedim , sırf akp döneminde yapılması ile ilgiliyse kusura bakmayın kardeşlerim sizin artık düşünme melekeleriniz bitmiş demektir ve bu iş bana göre siyaset üstü bir konumdadır, Bir kerede takdir etmesini bilin be, zor değil bunu zihniyet olarak kabül etmek, herşeyi siyasi bir argümana bağlamayın artık, inanın bu projelerde çalışan binlerce iktidara muhalif olan mühendis kardeşlerimizde vardır.
bu ülkede sağ-sol, laik-şeriat, komünist-milliyetçi, türk-kürt vs kendini ne sıfatla ve nasıl tarif ediyorsa etsin hepsinin zeka seviyeleri ortalaması 90, hadi en fazla zeka seviyeleri 95 olsun.

bu yerli araba, yerli motor, yerli uçak vs tartışmalarında seviyeyi ve zekayı örneklemek gerekirse; benim canım kaymak istiyor ve ben gidip manda almaya çalışıyorum.
ya da canım keçi sütü istiyor, evde keçi beslemeye kalkıyorum. organik tarım diye saksıda domates yetiştirmeye kalkıyorum. ekmek lazım gidip buğday ekip, bunu biçip, değirmende un yapıp ekmek yapmayı hayal ediyorum.

mantık olarak sizin yerli milli tartışmalarınız; ben kalkıp annesi bakire bir kızla evlenmek istememle burada, basın-yayın organlarında yerli milli tartışması (araba motor uçak tank domates biber vs) aynı mantık açısından tartışılıyor.
unutmadan...
annesi bakire kızla evlenme tıbben mümkündür. merak edene ayrıntılı anlatırım...
Ya kardeşim bak, abd denilen devletin vatandaşları %90' nı kendi eyaletleri olan Wyoming eyaletleri'nin kendi anakarasında haritada yerini gösteremez ve alayı cahildir hemde öyle böyle değil, ama adamlar teknoloji üretiyor gerekirse başka ülkelerden kalifiye insan gücü getiriyorlar yılmadan, pes etmeden, gerekirse büyük hatalar yaparak arge yapıyorlar , Herşey istemekle alakalı bir konu, inanın zeka önemli değil, zaten Türk milletide zeki bir millettir, bunuda bilesiniz.
rant yoktur olsa bir gecede yapılır.
bir şeyi olup bittikten sonra halktan oy çalmak onların gözünü boyamak için yapmanın hiç bir mahareti yoktur. ilk başta ortam boşken bir sürü patent arge çalışması yapılmamışken sende girip yenilikleri sıfır bir başlangıçta yapsaydın bir anlamı vardır. her şey olup ittikten sonra bunları yapmak ahmaklıktır. halkın gözünü boyayıp oy çalma aklınca kurnazlığıdır. yapabiliyorsan hidrojen motoru icat edeceksin mesela ya da daha hiç kimsenin bilmediği çevreci ucuz başka bir yakıttan bir motor güya bor mor diye yıllarca kafa sikiyordu birileri hadi yapsanıza borla ne oldu. bu ihacılar sihacılar ne duruyor borla bir şey yaptıklarını duydunuz mu.
hidrojenle yani suyla çalışan motor 20 sene önce vardı. bu yapıldı türkiyede. yapan da benim arkadaşımın babası. hatta çok daha önce de yapanlar oldu. mesele bu değil ki. siz, dünya başka tarafa yönelmişken gündemi yakalayıp teknolojiyi takip etmezseniz geri kalırsınız. fosil yakıtlar artık bitiyor. mecburen enerjiyi sağlayacak alternatif enerji kaynaklarına yönelmek durumundasınız. çünkü o devir geçti artık..
Kimsenin turk mühendislilerini hafife aldigi falan yok evet bu ülkede 1961 yilinda çok absürt bir surede araç tasarlandi yapıldı. Yola çıkmak için hazırlandi ama gel gör ki adamlar benzini koymayı unuttular diye seri üretime izin verilmedi. Ha sen de bunu yedin simdi. dönemin başbakanına bakiyoruz o zaman her mahalleden bir milyoner cikarticaz diye geldi. Sonrası zaten malum.

Darbesiydi kibris olayları ardından gene bir darbe derken komple rafa kaldirildi proje. Bu esnada anadol projesi başarıya ulasmisti ama aracin motorunun turk oldugunu soylemek pek tabi abes olur. Erbakan bir taslak sundu evet bu dogru ama hic bir zaman gerçek manada adimlar atilmadi. Yani bir seçim vaadin ileri gitmedi proje aşamasına hiç geçilmedi. Bak sen Bi yerden tanıdık geliyor sanki bu vaatler ? Şimdide mesela 100% yerli otomobilimiz yollarda, sesten hizli uçağımız göklerde, hatta roketimiz var marsa iniş yapacaz.

Bu ülkede zehir gibi kafalar var ama zihniyet maalesef hiç değişmedi icin hazıra konma sevdası hiç bitmedi. Ülkenin kaderi bu. Bir gün gelir belki motoru yaparsin ama kapagini unutursun sogutucusunu koymazsin. Sonra kaputu bi acarsin akü yok. Baba akü komple yok.
motoru yada başka bir şeyi yapsa serbest piyasa yapar. gerçek serbest piyasa ortamı yaratmazsan sığ ve güdük şirketlerin olur dünyaya da katma değeri bir şey satamazsın verimsiz boş işlerle bu milleti yıllarca boşuna eğlersin. devlet eliyle böyle işler olmaz resmen gülünçtür. neymiş motor yapacakmış araba yapacakmış. olmaz olmaz.
cunku turkler, aptal bir millettir. bir bok yapamaz.
Araba yapıldı kardeşim, siz görmek istemiyorsunuz sadece yada işinize gelmiyor.
(bkz: )

görsel
görsel
görsel
görsel
görsel
görsel
görsel
aynı entryi iki kere girmeni de geçtim, daha bağlaçları ayırmayı bilmiyorsun. gelmiş motor anlatıyorsun bir de.

tevbe tevbeeee.
Bu ülkenin evlatlarını yıldıramayacaksınız, yıllarca sözlük gibi platformlarda aşağılık kompleksi ile bu ülkenin gençlerini zehirliyorlar, bu ülkenin gençleri herşeyi üretir, sen merak etme Türk milleti zekidir, pushover kardeş, yeterki senin gibi zihniyeti bozuk insanlar köstek olmasın bu milletin çocuklarına.
tabi tabi üretmekten hep doğalgaz bulmaktan petrol bulmaktan duramıyoruz ama en pahalı mazotu benzini arabayı dünyada biz kullanıyoruz. kullanmadığımız köprünün eşşek yüküyle parasını dolar olarak birilerine peşkeş çekiyoruz. nasıl olacak bu iş kimin zihniyeti bozuk bir kere daha düşünün.
Ürettiklerimizi almanlar hemen gözü açıklık edip kaptığı için. Mesela prof.dr. necmettin erbakan'ın ürettiği bir motorun patentini almanlar satın almıştır. (tank motoruydu galiba)
Bir takın ibneler ve ibnelikler yüzünden.