bugün

nedensiz bir aşşağlık kompleksinin ürünü. türklerin yaptığı her şeyi yabancılar ile kıyaslama ve aa bizimki ne kadar kötü yok şöyle yok böyle deme hastalığına sahip olmamızdan kaynaklanır bu durum. forward mail manyakları bir pps dosyası hazırlarlar yok efendim paris metrosu bilmem kaç km imiş istanbul metrosu şu kadar azmış. ulan şerefsiz adam 130 sene önce yapmış onu ve önce altyapıyı kurmuş sonra şehri yerleşime açmış. senin gibi 20 yılda milyonlar yığılmamış bu şehre. sonra ki -milliyetçi muhafazakar bir yazar olarak allah razı olsun diyorum- nurettin sözen çıkmış bir proje başlatmış, istanbul metrosu ortaya çıkmış.ondan sonra gelen belediyeler bunu devam ettirmiş.her geçen gün de yeni inşaatlar devam ediyor. ama sen tutmuş hala bik bik konuşuyorsun yok paris metrosu şu kadar büyük yok londra metrosu böyle uzun diye...hay avrupa yalaklığı kıçınıza girsin emi. bir defa da bu ülkede geç de olsa başlayan ve inşaatı devam eden bir şeyi takdir edin. ne olur ulan.gebermezsiniz be.
(bkz: metro ne lan)

hani nerde?
turkiyedeki metroları kucumseme salaklık degildir, realistliktir. hemen hemen tum avrupa sehirlerinde toplu tasıma metro ile icra edilirken, biz de metro+dolmus+belediye otobusu durumu vardır ki metronun diger tasıma araclarının yanındaki sönüklügü su götürmez bir gercektir. avrupadaki yaklasık 3543254823 hattan olusan metro hizmeti yanında, turkiyede bu hatlar genelde 2 kibrit cubuguyla sembolize edilebilir. metrodan ziyade metroyu yapanı daha dogrusu metroları yapmayanı kucumsemek daha akli selim bir karar olacaktır. anca melih gökcek icadı koprulu kavsak yapsın guzel yurdumun tırt belediyeleri.
köprü yaptım diye şenlikler düzenleyen, park bahçe yaptım diye festivaller hazırlayan, havuzlu kavşak yapmayı aya gönderilen ilk uzay mekiğimiz havasında kutlayan belediye başkanlarını hiç mi örnek almıyor bu yurdum insanı? ayıptır ya, şu metroyu neden küçümsersiniz ey gafiller.
avrupa da yaşamış veya bir süreliğinede olsa orda bulunmuş insanlardan geldiğinde insanların desteklemesiyle sonuçlanır ayrıca salakca felanda değildir. evet türkiyede metro yok denecek kadar azdır hatta istanbul'u yani ülkemizin metropol sıfatı taşıyan ilini diger metropollerle karşılaştırınca yoktur hatta türkiye de metro. ama ben genede ülkemin metrolarını severim en azından karışık değildir sistemi düzgündür, dil kursu için gittiğim londra'da metronun o karmaşık sistemini çözmek benim 15 günümü almıştı aşagılamaksa al aşagıladım dünyanın en boktan metro sistemine sahip ülkesi ingiltere'dir.* *
türk milletinin en büyük hatası kıyaslamak, bu kıyaslama olduğu sürece biz bir adım bile ileriye gidemeyiz. böyle düşünen insanlara denilecek tek bir cevap vardır; sen daha iyisini yapabiliyorsan eyvallah!...
öncelikle ufakta olsa dünyanin ikinci metrosunu kuran bir ırkın ahvadi oldugumuzu bilmekte fayda var.

bilmeyenler ögrensin:

http://www.iett.gov.tr/metin.php?no=46

bu kadar süre zarfinda demiryollarindansa karayollarini tercih eden ve bu ibişliği sehir içi tasimasinda hala israr eden necip türk belediyeciliğine ve onun zihniyeti ile değil dalga geçmek sicmak farzdir.

çünkü ithalat kalemimizde en büyük pay petrol ürünlerindedir. bunun hemem hemen büyük bir bölümü ulasimda kullanilmaktadir.

gerçi belediye ulasimcilar rant saglamak için minibus gibi halk otobusu gibi ücüncü dünya ülkelerine özgü olan politakalar maalesef var hala.

cünkü türkiye mesleksiz yiğinlarin yiğildiği lümpen bir ülkedir.

ise göre adam alinmaz, adama göre iş yaratilir.

örnek olarak tuvaletcilik gibi bir meslek ortaya cikmiştir.

hah bunlari kaldirirsaniz ekmeğimle oynatmam ulan diye isyan da cikartirlar.

ama biz sagilmaya devam ederiz o ayri hikayedir.

ha bu arada gecekonduculugu savunan dallamaliğa devam edenler de girladir.

sözün özü treni kacirmiş bir ülkenin insanlariyiz biz... biz bunlarla dalga da geceriz göbekte atariz, değil mi kiz anne? calin bakalim bir kasap havasi.
yaz!
türkiye de metrolar olmuyorsa trafiğe çare,
kullanmıyorsa insanlar araba yerine metroyu,
binmenle inmen bir oluyorsa metrodan,
yaz!
ben salaklık yaptım evet.

esinlenme nazım hikmet - vatan haini
öyle bir sehirlesme yapılmıstır ki, metro kullanmak için 3 tane daha vasıta kullanmak gerekir. karma karısık bir sehirde metro ancak böyle yapılabilir. raylı sistem mesela eskişehir' de çok güzeldir. küçük ya da büyük olsun, insanlar sorunsuz bir sekilde bir yerlere gidebiliyorlar. ama metroları beğenmemenin sebebi metro insaatına baslayanlar değil, sehir bölge planlama mezunlarını çaycı olarak çalıstırdıklarını düsündüren süper güçler olmalıdırlar kanımca. böyle çarpıklığa böyle metro canım benim takılın 8 vesayit seklinde insanlar bir oraya bir buraya giderler.
turkiye'deki metrolarin solucana benzemesinden kaynaklanir.
ankara metrosuna kimse birşey diyemez. bölgesinin en iyi metrosudur çünkü.
haa yeni hatlar 2006'da bitecekti 2009'a anca biter.
o ayrı mesele.
ayrıca da kimse londra metrosu ile ankara metrosunu kıyaslama salaklığına düşmemelidir.