bugün

Şaka bi yana 10 sene öncesine kadar yolda modelli bir bmw veya mercedes görsek dönüp arkamıza bir daha bakıyorduk amk.

Şimdi ise herkesin altında lüks araç var.

özel sektörde çalışan en vasat adam bile 50-60k değerinde arabalara biniyor.

Madem ekonomi kötü nerden buluyor insanlar bu parayı.
bankalar sağolsun yağdırıyorlar kredileri. birazcık peşinat verebilen yapışıyor 200 binlik arabaya.
vergisini kaçırmayı öğrendi herkes.
O arabaları biz lüks sayıyoruz.
Yoksa Mercedes c, BMW 3, ne bileyim passat? Bunlar lüks değil.

Hah, pahalı derseniz anlarım. Ortalama Gelir seviyesine göre ucuk kaçık arabalarla dolu yollar. Onları da Millet 10 senelik kredi ile alıyor. Sonra bir iki ay biniyor. Bakıyor aylık 3-4 bin lira kredi ağır geliyor. Hop, satışa çıkartıyor.
sömürenlerin, hak yiyenlerin sayısının arttığını gösterir.
Burada 12 sene önce anlatilmis .
http://blog.milliyet.com....iyor-/Blog/?BlogNo=431647
Tamamen Snob etkisi (bkz: ayranın Yok içmeye Mercedes’le gidersin gezmeye)
Borç ekonomisi.

Herkes borçlu.

Herkes maddiyatla kendisini tanımlıyor. Etrafınıza bir bakın; mutlukukları maddi tatminlerle elde etmeye çalışan yığınlar göreceksiniz.

En pahalı mont, en pahalı ayakkabı... yok nusret'te et yemek...

Dünyaya katkıları olmayan, salt tüketetek hayat geçiren milyonlar.
türkiye'de lüks araç kullananlardan ziyade, lüks araç kullandığını sananlar yaygınlaştı.
almanya'da çocuklara karne hediyesi olarak alınan polo, golf gibi volkswagen modellerine türkiye'de fahiş fiyatlar ödeyip binen adam haliyle lüks araca biniyorum diye geziyor.
Türkiye olarak büyük şehirleri baz alınca doğrudur fakat büyükşehitler dışındaki hayat hiç öyle değil...
şahin mi ?
toros mu ?
gani...
koca istanbul zaten zengin olduğu için burada lüks araçların çok olması bi anlam ifade etmiyor.
bunu türkiye diye genelleyemeyiz.
önce ; neden rüşvet ve yolsuzluk da

dünya 2.ci si ve avrupa 1.ci si

olduğumuz sorusuna yanıt aranmalıdır.
çünkü türkiyede yastık altı diye bir kavram var, en ummadığın adamın bir yerlerinden dolar, altın fışkırır türkiyede.
(bkz: kiralık otomobil) sektörünu bilmeyen yazar söylemi.

ulan adam günlük kiralıyor
birde sosyal medyaya foto atıyor araçla sizde sanıyorsunuz araç filancanin..
görsel

http://blog.milliyet.com....iyor-/Blog/?BlogNo=431647
hırsızlık ve gösteriş merakı arttı.

hayat standartlarımı yükseltiyorum diyene rahatlıkla s*ktiri çekerim. ayağında 15 liralık eritme plastik terlik, üstünde full polyester t-shirt, kafada bilgi sıfır, elinde hamburger, altında lüks araç. sorsan hayat standartları yüksek.
şahsen ben cevabı ne zaman bankalara bazı işlemler yapmak için gitsem alıyorum. işlemler şirket işleri için oluyor genelde tabi. veznede hallediyorum. sonra ( vaktimin müsait olduğu zamanlarda tabi ) müşteri temsilcilerinin o küçük odacıklarının karşısına veya yakınına oturuyorum. 15-20 dakika içerisinde 2-3-4-5 artık kaç kişi gelirse rahatsızlık vermeyecek şekilde neler konuşuluyor diye bakıyorum. hep kredi talepleri ve kredi borçları için yeni kredi alınıp alınamayacağının sorgulanması oluyor.

velhasılı ; ekonomi çoh eyi diye binmiyor o insanlar o arabalara. veya ceplerinde 3-5 bin liralık telefonlar durumları çok iyi olduğu için yok. tamamen gereksiz gösteriş merakı ve "gençken almayacağız da ne zaman alacağız yaaa" kafası. aldın o arabayı tamam ama o kredi borçları ne olacak ? daha geçen hafta sonu adam ödeyememiş çektiği krediyi malını mülkünü ipotek ettiriyordu hiç ihtiyacı olmadığı halde aldığı 100-120 bin liralık araba için. 40-50 bin liralık araba alsa gene ihtiyacını karşılayacak ama 50 bin liralık araba ile yeterli hava atılamıyor tabi eşe dosta anasını satayım..
Çünkü milletin parasını çalanlar çaldıkları paraları milletin gözünün içine baka baka yemekten eskisi kadar utanmıyor.
Lüks?

Sokakta 760l, ne bileyim gtr, srt, falan mı görüyorsunuz? Lüksmüş.

instagram a "Arabic cars" yazın da görün lüks neymiş. Altında 4 tekerlekli aracı olan kendisini lüks zannediyor.
özgüven eksikliğinin maddi donanımlarla giderileceğinin sanılmasından.
Çünkü kapital efendilerin tam istediği ülke olduk.

düşünsenize adam asgari ücret alıyor gidiyor en pahalı amiral gemisi telefonu alıyor taksitle.
Taksiti biter bitmez daha üst yeni çıkmış olanını alıyor.
Hayatı boyunca gelirinin belli kısmını buna harcıyor.

Onun dışında aynı tipin aldığı ücret daha yüksek olursa bu sefer aynı şeyi arabada yapıyor.

Gösteriş merakı cahil bir halkın en çok yaptığı şeylerden biridir. Ve hep yaşadı yaşayacak kadar hayatta kalıyor. 50 lerinde ya da 60 larında erken göçüp gidiyor. Neyse ki bir dünya sokağa saldığı çocuk var babalarının mirasını devam ettiriyorlar.

Tüketim mirasını...

Bu üstteki şeyin neresi yanlış diyecek o kadar fazla adam var ki bu dünyada...

ARkadaşım dünyanın kaynakları sınırlı. Tüketim toplumu olmak bir bok kazandırmaz.
bankalar sayesinde gerçekleşen olay. tişiklir kipitilizm.
mercedes mesela kendileri söylüyor, halka inme politikası izliyorlar o yüzden çoğu modeli artık luks değil.
misal kasa görüntüleri berbat. çekici değil.
benim için luks araba 300 000 tl den başlar.
özenli deri koltuk ve iç kaplama, geniş iç mekan. 2000 motor.
peşimden diğer detaylar gelir. sayamam şimdi.
illegal kazanç oranı arttığından.
işçi kesim, amele kesim patrona kazandırıyor ve patron da alıp biniyor? Herkeste mi mercedes var? Yakında sadece lüks otomobiller kalacak zaten millet aracına binemiyor hahaah
kesinlikle gösteriş, toplum içinde saygınlık görme arzusu, zengin olmasa bile zengin gibi hissetmeye çalışmak. Ve bunun dışında araba piyasası düşmemektedir yani sana o araba her zaman sermaye olarak elinde kalır.