bugün

en büyük etken iyi bir eğitim sisteminin olmamasından kaynaklanıyor. ülkemizdeki eğitim sistemi, insanları öğrenmeye, bilime, fenne yöneltmiyor. durum böyle olunca cahillik diz boyuna ulaşıyor. sonra adam gidiyor, karşı takım taraftarını öldürüyor.
icat çıkarma başımıza.
türkiye deki eğitim sisteminin neye önem vermesi gerektiğini bilmemesinden ve içinde bulunduğu 2 asırlık ikilemden dolayı kendini girdaba boğmuş olmasından dolayı değil sadece pozitif bilimde başka alanlarda da kayda geçen değerler dizisi oluşturamamasıdır.
Yurt dışından talimat almak yerine yurt dışındaki çağdaş medeniyet seviyesine erişmiş devletlerden çalışmayı devşirseydik Türkiye'den çok icatlar çıkardı.
bilimin gelişmesi için eleştirel görüş,sorgulama ve bilimsel düşüncenin gelişmesi gerekir. şu anki eğitim sistemi zaten insanların sorgulamasını,eleştirel düşünmesini istemeyen bir sistemdir.
dünya nasıl oluştu.? Sorusuna yüzde 90'dan "allah yarattı" cevabı aldıktan sonra bilimin gelişmeme sebebini daha iyi anlamış oluruz.
Kütüphaneden çok camii olması. Gerici zihniyetin çok olması, küçük yaşta çocuklara dini aşılamak, bağımlı haline getirmek. Sen o kadar camii yapacağına git kütüphane aç, ücretsiz eğitim ver, güzel sanatlara teşvik et. iki dua edip bir yerlere gelinmiyor maalesef, bak tesla'ya, einstein'a, örnek al. Örneğin isveç'te tek sorun ülkede çöpün kalmaması, adamlar nasıl enerji üretiyor bak ve gör. Bağımlı halde yaşama, sor ve sorgula, merak et. Bak o zaman bilim nasıl gelişiyor.
insanların bilim yapmak için kullanmaları gereken beyinlerini başörtüsü nasıl olmalıdır, ne yapsak da alkole yasak getirsek, bekaretini kaybetmiş kızla evlenilir mi, nasıl namuslu olunur, oral seks caiz midir, kürtaj cinayet midir gibi konulara saplanarak heba etmeleri bu gerekçelerden biridir.
(bkz: türkiye)
(bkz: bilim)
yeterli sanırım
yobazların 1950'den itibaren milli eğitimi ellerine geçirmeleri ve bir daha hiç bırakmamalarıdır.

milli eğitim müfredatımız o kadar boktan ki, eğitime trilyonlarca dolar akıtabilsek bile eğitim yine adam olmaz.
başımızdaki cumhurbaşkanımızın laik devlet anlayışını bozarak, dini bizi ilerletmek yerine gerileştirmede kullanması, daha da atatürk vs erdoğan yapılan bir zeka düzeyi, eğitim sisteminin saçmalığı, yeterli atama yapılmaması, beyin göçü durumları, beyinsiz insan sayısının açık ara farkla fazla olması, evet.
Hani bi video vardı. Çocuk kendince deney yapacaktı da anneanne miydi biri gelip önündeki su şişesini aliyodu. Sahurda içecem ben onu diyerek.
şeytan işidir.
ya kuranda yazıyor ne uğraşıyorsunuz.
başımıza icat çıkarma.
vb klişeler sağ olsun. ancak biz bilim yapmayı da çok iyi biliriz.
Yeşil çuha.
Okumamak, araştırmamak, hazıra aşina olmaktan kaynaklandığını düşünüyorum.
kesinlikle bilime siyaset ve dinin bulaşmasıdır.

bilim bilim için yapılır, belli siyasi görüşlere veya belli dini görüşlere yama yapılamaz.

bir yerde kimya anlatıp diğer yerde huri anlatan bir eğitim sistemimiz var.

ayrıca bilimin dili materyalizmdir ve onunla bütünleşmek için böyle bir toplum yaratmak gerek.

aksi halde bi sikime yaramaz bilim çünkü sürekli gelişen bilgiye siz doğmalarla karşılık veremezsiniz.

zaten neden okuyor bu dindar kesim onu da anlamak güç, israf bunlar. git ibadet et cennete git ne gerek var bunlara?

sonuçta atomu parçalamadığı için kimseye huri vermeyiz diye bir kural yok.
Dinle falan ilgisi yok tek sebebi cahillik türk halkı gerçekten islam dinine göre davransa bu ülke çok güzel yerlere gelebilir o ayrı.
fakat bence sebebi bu videoda gayet açık anlatılmış.

https://www.youtube.com/watch?v=zCTvKOfAyFk
(bkz: islam)
sebeplerinden biri edebiyat dersleridir.

malum, ülkemizde edebiyat dersleri şuradan buradan yapılmış kısa alıntıların, önceden belirlenmiş bir çerçeve içinde değerlendirilmesinden ibarettir. oysa batıda öğrencilerin uygun kitapları seçip, okumaları, özetlemeleri, eleştirmeleri, tarihsel bağlamı içinde değerlendirmeleri, günümüz şartlarına göre durumunu tespit etmeleri beklenir.

bizde fazlaca düşünmek sakıncalı olduğu, tartışmalar anında dine ve siyasete kayacağı, kaydığı anda da soğukkanlı bir tartışma olarak kalmayıp, yetkili mercilerin, ailelerin de katılacağı bir tepişme ortamı doğacağı için bu yol tutulmaz.

sonuçta analiz kabiliyeti, eleştirel yetenekleri, kuşkuculuğu düşük, sonradan tanışacakları komplo teorilerinin yutturulması kolay, cahil nesiller yetiştirilir.
tek başına eğitim-öğretim sistemi değildir. bu bir kültürdür. millet olarak hazırcıyız, kabul etmek lazım. vizyonumuz dar. işin ilginç tarafı, bu duruma kızamıyoruz da. çünkü ekonomik problemlerle birlikte gelen geçim sıkıntıları, insanları araştırmaya, üretmeye uzaklaştırıyor. azıcık aşım ağrısız başım atasözü boşa söylenmemiş. evine ekmek götürebiliyor musun? tamam senin işin bitti.