bugün

tadı tuzu olmayan, reyting ve para uğruna her bölüme cinsel içerikli şeyler yerleştirip abaza milletimizin kukularını ve pipilerini azdırıp onları nasıl sömürdüğünün hede... daha yazacaktım ama aziz nesin i andım. gerçekten yüzde altmışı aptal olan kesim akasya durağı izleyip oradaki karakterlerin salak esprilerine gülüyorsa bu ülkenin vay haline.

bırakın bu dizi ayaklarını da milletin 40-50 yıl önce yaptığı şeyleri yapın. mesela jet motorlu bir savaş uçağı. şimdi beni çok bilmiş kişiler gelip: ulan kolay mı savaş uçağı yapmak diyebilir. ulan bre cahil uçak yapmak zor anladık ama jet motoru geçtim içten yanmalı normal motorun yok neyin kafasını yaşıyorsun derler.
yalan dünya kadar güzel dizi yok leyla ile mecnunda neymiş. işsizlerin izlediği bi dizi sadece. yalan dünya esprileri tamamıyla zeka içerikli.
bu kadar küçümsememek lazım dizilerimizi. nihayetinde yurtdışına çok satıyoruz.
doğru önermedir. Hele o sana bir sır vereceğim nedir lan öyle *
türkiyedeki dizilere para harcanmamasıda denebilir, bir the walking dead, lost, prison break, supernatural, game of thrones nedense yok. Onu da geçtim hiç bilim kurgu filmimiz varmı ? Oda yok peki dabbe gibi bir komedi filminin imdb puanı alırken korku katagorisinde yer almasını düşünün.. Bu yüzden türkiyede bol küfürlü komedi filmleri ve dizileri var, bol prodüksüyonlu ve para harcanmış dizileri torunlarım belki görür o zamanda diğer dizi yapımcıları uzayda dizi çeker.. Hayırlara vesile olsun amin.
lm den sonra sektör durgunlaştı.
Son diye bir kısa dizi çıktı. Bunu izledikten sonra benim hala umudum var.
Aslında çoğunun konusu çok güzel ama dizi 2.5 saat oluyor ve her sezonda neredeyse 100 bölüm oluyor. Senaristler bir şey bulamıyor ve boka sarıyor.

Bölümler 40-50dk olsa mükemmel şeyler çıkacaktır.
(bkz: netflix)
Karadeniz ve doğuda başlayıp 2. Bölüme istanbula gelinen her dizi boktur net.
Medya anlaşması 2.5 saat, sorun televizyon yayıncılığında.
Şeyi düşündünüz mü peki,şuan yaptığımız her şeyin bok gibi olması?
Sebebi tamamen Flash TV ve Samanyolu ile çok fazla dalga geçmemizle alakalı arkadaşlar.. :Dd
Nerede o eski ikinci baharlar, ekmek tekneleri,Leyla ile Mecnunlar,işler guclerler..
arada leyla ile mecnun, behzat ç, kuzey güney gibi güzel yapımlarda olsa geneli için geçerli olan gerçek.
sayelerinde o kanal 7 de falan yayınlanan hint dizileri bile göz hoş gelmektedir. seviye o kadar yerlerde yani düşün.
25 dakika kaslı ve öfkeli olan karakterin yakın çekimi, garip seslerle etrafa bağırması, 45 dakika reklam 35 dakika yoğun bakım sahnesi, +15 dakika yoğun bakımda elektroşok sahnesi bölüm bitti işte.
yabancı dizi izleyen yerli dizi izleyemez
bu kadar net.
dizi 40-45 en fazla 50 dakika..
sitcom tarzı 20-25 en fazla 30 dakika
daha fazlası izlenemiyor.
konuların saçmalığı başka bir konu ama süreler bu ölçüleri aştımı izlenmez.
Türk dizileri bok gibi. Yabancı diziler de bok gibi. Bütün diziler bok gibi.
'bok gibi' dememeliyiz belki ama güzel olduğunu da söyleyemeyiz. genellemeler yanlıştır, istisnalar her zaman vardır ama bu istisna dediklerimiz de bile eksiklikler çok vardır bana göre. onlara bir örnek vermek gerekirse dizi süreleri diyebilirim. dizi çok güzeldir fakat iki saattir, bu mesela bir eksiklik, eksi bir özelliktir.
Buna rağmen Türkiye'nin en büyük ihracat kalemi Türk dizileridir. Arap karıları bizim çakma jönlere bayılıyor.
Şimdi hangi dizi b*k?

Ezel mi?

Mucize doktor mu?

Evet genel olarak her iki tiplemenin de paylastigi kotu ozellikler var. 90-120 dakikayi gecen bolum sureleri, bir sezonun onlarca bolum, bir dizinin yillarca surmesi gibi.

Ancak genele baktiginizda satiyor bu diziler bre kardaslik. Sen ben izlemiyoruz gene izleniyor demek. Ayrica yogun bir yurt disi istek var.
Ha modern isterlerin standartlarini karsiladigin vakit (kisa bolumler, goruntu yonetmenligi kalite artisi, senaryo iyilestirmeleri, bir serinin yillarca surmemesi) ortaya iyi isler cikiyor. Ornek;

(bkz: şahsiyet)

(Not: şahsiyet ne more? Duzgun bir turkce sozcuk kullansaydiniz koca diziye.)