bugün

türban hakkında yazılanları beğenmeyen yazarın içini dökmesidir.

neden bu kadar saygısızsınız? soruyorum neden?

lafa geldiğinde hepimiz özgürüz özgürlükçüyüz ama kısıtlamaya gelince neden bir adım öndesiniz? ben başı açık bir kadına başını kapatmak zorundasın diyemiyorsam seninde başı kapalı bir kadına başını açmak zorundasın yoksa içeri giremezsin, yoksa bu hizmetten faydalanamazsın vs. demeye hakkınız yok.

gözünüze hoş gelmeyebilir, sevmeyebilirsiniz hatta nefrette edebilirsiniz hepsine eyvallah ama burda malzemeye yapmaya hakkınız yok.
Onlarin saygisizligi turbanlilarin cokda umrunda oldugunu dusunmuyorum...
Nefret ederler ama turbanli fantazi kurarlar. Bu ne lahana ne pehriz...
Yahu siz ne tür bir aşağılık psikolojisine sahipsiniz arkadaş, ne çeşit bir ruh hastasısınız yahu? Neden sürekli bir ayrıştırma içerisindesiniz neden böyle bir çabanız var bak osho diyor ki; gerçeklik ikna gerektirmez. adamlar beyin kopyalamayı buluyor bizimkiler daha beyin nasıl kullanılır bilmiyor ya kurtulun kardeşim şu cehaletten sizi sizden başka bu aşağılık psikolojisine sürükleyen yok.

Yapmayın güzel kardeşim aydınlanın biraz aşın bunları türbanı türbansızı o örttüğün ya da örttürdüğün altındakini kullanmayı öğrenelim biraz.
mesel türban değil, kişi hak ve özgürlükler, sonuçta bir yerde zorunlu din dersi vereceksin, diğer taraftan türbana özgürlük diyeceksin, bu devletin iki yüzlü politikasıdır. yoksa gerçekten özgür bir devlet olsak yada özgürlüğü eşitçe dağıtan bir devlet kimse kimsenin ne türbanına ne eteğine karışır.
kendi değerleri dışında her şeye saldır, yaftala, ayrıştır, böl, parçala... ama "benim değerlerime dokunamazsın, saygı lütfen!" iki yüzlülüğü nedir arkadaş şu tiplerdeki?!

(bkz: şortla ne alıp veremediğiniz var)
(bkz: askılı penye ile ne alıp veremediğiniz var)
(bkz: tayt ile ne alıp veremediğiniz var)
(bkz: etek ile ne alıp veremediğiniz var)
Peki siz de neden sizin gibi düşünmeyenleri öldürüyorsunuz?
Kendini ozgur sanan bireyin sorusu.

Ben de buna hastayim usta, adam ozgurluk adi altinda turlu yasaklar getiriyor, ulan turban dedigin kisitlanmanin dik alasi? Turban takan kadin kisitlanmis ve ozgurlugu elinden alinmis kadindir neyin ozgurlugunden bahsediyorsunuz amina koyim?

Hee bana de ki, ben kisitlanmak istiyorum, basi acik bir kadin gorunce kendime hakim olamayip seks dusunuyorum, bu kadar aciz ve sapigim, kendimi de durduramadigima gore gucsuz ve seks objesi olarak gordugum bireyleri kisitlamak istiyorum. Buna mecburum de, anlayalim ama ozgurlukten bahsetme.

Ozgurluk bu degil.
Bütün bu tantanalardan sonra ciddi bir araştırma kuruluşunun ciddi bir araştırma yapması gerekir.

Türban yasa olarak iki senedir serbest olsa da yaklaşık on senedir her yerde geçiyor. Bazıları özgürlük kisvesi altında türban yüzünden okuyamadıklarını çalışamadıklarını iddia ediyor.

Bu araştırmada kaç tane türbanlı üniversitelere gitti? Kaç tanesi çalışma hayatına atıldı? Kaç tanesi evlenir evlenmez bütün okuduğunu ve iş hayatını bir kenara koyup evinin kadını oldu? Bütün bu sorulara ışık tutulur ve yüzdeler türbanın serbestleşmesinin türbanlı kesimin eğitim ve çalışma hayatına gerçekten anlamlı bir şekilde katılımını sağladığını gösterirse işte zaman bu kadar tantana bir işe yaramış olur.

Ama ben %75 eminim ki türban türban diye yırtınanların -kadını da erkeği de- çoğunun asıl maksadı üniversite çalışmak falan değil. Ha araştırmanın sonuçları tam tersi bir görünüm ortaya koyarsa bu entryimi de afiyetle yerim.

Kızların okuması gereksiz diyen mensupları olan bir toplumda türbana bu kadar "özgürlük" anlamı yüklenmesi tek kelimeyle denyoluktur.

Bir anektod vardır: Köpek kediyi saatlerce kovalar, en sonunda kedi döner pat diye köpeğin karşısına çıkar der ki: "Ey köpek al beni ne yapacaksın şimdi yakaladın işte?" Köpek afallar: "Ben de bilmiyorum en iyisi sen yine kaçmaya başla aksiyon olsun" der.

işte türban türban özgürlük naraları atanların yaptığı da bu.
Kadının türban takmasına lafımız yok...

Çocukları rahat bırakın ulan !
sene 2014 lady gaga'nın et kostüm giydiği, insanların metroda seviştiği bir devir ve dönemde hala bir saç telinden tahrik olunabileceği düşünülerek başın kapatıldığına inanamıyorum. keza böyle bir gerçeklik mümkün değildir. türban bir semboldür bir statü biçimidir.

hala şu devirde "gerçek anlamıyla başını kapatarak ibadetini gerçekleştirdiğini düşünen bir insanın zihnini ve ufkunu açıp dünya ve insanlık adına iz bırakacak bir amacının olduğunu düşünmek mümkün değildir"

zira yönetim biçimlerinin en başarılı olanı din'dir ve haliyke konu tamamen siyasi malzemedir.
Türban ile alıp veremediğiniz bir şey yok diye kısa bir cevap verilecek soru.

Aslında türbanla değil de o türbanlı takan modern islamcı sıfatı altında audilerle bmwlerle ortalıkta gezinenlerle, gecenin geç saatlerinde sahil kenarlarında sevişen sonra da "ben namusluyum çünkü kapaliyim" diyenlerle, her türlü hattı o türban kamuflaji altında yiyen sonra da zikirmatik ile ortalıkta gezinen neo-islamci türbanlı kızlarla bir sorunumuz var.

Üsküdar'ı bilenler bilir, 20 yaşında olup Maserati sürenimi dersiniz 18 yaşında olup iki ay içinde 4-5 akıllı telefon alıp değiştirenimi dersiniz her türlü türbanlı kesimden birilerini bulursunuz.

Şunu önce demek gerekir:

"Her türbanlı namuslu değildir, her açık da namussuz değildir"

Bunu idrak edip yazmak ya da yorum yapmak daha tutarlı olur.

Vakko'dan başörtü alıp 300 lira veren bir kız gelip bana insanlık dersi vermeye kalkarsa Afedersin amina koyarım ben onun.

Ulan gözünüz kör mü lan?
Bakın lan biraz etrafiniza kaç tane türbanlı gördün kötü telefon kullanan?
Kaç tane türbanlı gördün normal giyinen dikkat çekici giyinmeyen?

21. Yüzyılda türban artık aksesuar olmuştur.

Facebook'ta yeni kapanan bir kıza "maşallah hayırlı olsun Allah utandirmasin" demesi gereken insanların burcucum çok güzel çıkmışsın modunda "aa çok yakışmış gözlerin daha da belirgin olmuş böyle" demesi ne kadar doğru?

Türban artık dikkat çekmek, daha fazla öne çıkmak ilgi toplamak için kullanılan bir kavram oldu.

Ha türban takip o türbanin Örtünmenin hakkını veren yok mu? Var tabi ki.

Arada bardağın boş tarafina bakmak gerekiyor daha iyi bir gözlem için.

O yüzden sadece iyi kısımlara bakıp bir şeyi savunmaya kalkmayın.
Türban bir yandan dinsel özgürlüktür bir yandan da dini baskıdır. Reşit bireylerin dinsel özgürlüğü ile ilgili alıp veremediğim yok(keza Aleviler Ruhban okulu da bu şekilde değerlendirilmelidir.) ancak reşit olmayan bireylerin aile baskısı ve mahalle baskısına maruz kalıp kalmayacağı, bu baskıların bana yönelmeyeceği, bu baskının ortaya çıkaracağı veya büyüteceği siyasi iradenin beni daha beter sıkıntıya sokma ihtimalleri ile ilgili herhangi bir şey denmediği için bu kısmı beni rahatsız etmektedir. Kimse kimseye dini baskı yapmasın ve bunun garantisi olsun.
Hep soylerim iste bu kesim dünyanın en kaypak en iki yüzlü kesimi. Sen milletin ne giydigine karış yolda kazara azcık açık giyinmis birini görsen "nic nic din ahlak kalmadı" diye bağır. Başka dinlere ve dinsizlere saygın olmasın.

Kendi meselene gelince "neden yhaa neden:("