bugün

türban da, orak-çekiç, gamalı haç, paçavralardaki sarı-kırmızı-yeşil renkleri gibi ideolojik bir simgedir. resmi yerlerde türban yasağı doğru bir karardır.
çözülmesi gereken! çözümünün gecikmesi konusunda endişeye sevkettiren ilk meseledir.
gerekcesini, sokakta mikrofon tutulan acik kizimizin "ben onlarla nicin ayni seviyede olayim ki" diyerek gaayet guzel bir sekilde acikladigi yasaktir.
dünyanın en geri zekalı, en mantıksız, tehditkar tahditi... 'ulan bu yasağı getirirken başörtülü insanlara sordunuz mu ki şimdi mutabakat diye dövünüyorsunuz behey gerzek despotlar' demek revadır vicdansız, beyinsiz sığ(ır) destekçilerine bu iğenç yasağın...
ancak fikirsiz, bilgisiz, gerizekalı, birey bile olamamış ve olamayacak despot zümre ye piyon olan zavallıların destekleyip savunacağı, savunduğu saçmalık...
(bkz: ek 17 senaryosu)
üniversitelerimizin öncelikli sorunlarından değildir. öncelikle satır-bıçak-keserlerle üniversitelere girişler yasaklanmalıdır. türbanla ilgili konuşacak insanlar bu eli kanlıların değil de, kadınlar olmalıdır.
iran'ın zorunlu olarak insanlara taktırarak toplulumuzda antipati kazanmasına sebep olan örtünün kamusal alanda takılmasını engellemektir.

Ancak benzer bir durumu biz de yapmaktayız. Bırakın isteyen kara çarşafla gezsin, isteyen çıplak. Neden rahat olalım ki bundan?

Dini simgeymiş. Bırakın olsun. isteyen haçı ile isteyen başörtüsüyle girsin. Ne zararı var bize?

Siyasi simgeymiş. Bırakın olsun. Ülkenin genç beyinlerini siyasetten mi uzaklaştırmak niyetindeyiz? Serbest kalsa bu kadar siyasette popüler olur muydu AKP?

Kimi neden kısıtlıyoruz ki? Yok efendim kominis bu. Hurra linç edelim. Yok efendim başörtüsüyle üniversiteye giriyor. Yuhlayalım. Bak bu incil dağıtıyor öldürelim. Neredeyiz biz? Ne yapıyoruz neden düşünmüyoruz?

Sonuç olarak türban yasağı partilerin istisnasız hepsinin popüleritesini arttırması için gündemde. bazıları yasağı savunarak, bazıları da ortalığı karıştırıp biz denedik izin vermediler demek için ortaya mı atıyor acaba?

Bu tip "ilerici" yasaklamalar "ileri"nin ve özgürlüğün halkın içinden yeşermesi ve içselleştirilmesi yerine bir takım "doğru yaşam profesörleri"nin en ileri ve doğruya karar verebileceği, bu "doğru"ların da dondurulup sonsuzlaştırılabileceği yanılgısının bir ürünüdür. Bu düşüncenin devamında da zorla bu "doğru"ları dayatma evresi, baskılar ve gizli polis gelir..
türkiyede kamu alanlarında üniversiteler devlet daireleri vs vs takılmasının yasak olması.

türban yasagını savunan kişiler diyorlar ki ''efenim bu türban bir simgedir o yüzden olamaz'' hemen bakıyoruz simgemi degilmi simge olsa bile yasaklanabilirmi yasaklanamazmı. verecegim ornekler uç noktalar olacak ornekler biraz sacma olabilir ama isin özünü yakalayacak orneklerdir.
*
simdi efendim benim anlayısıma gore siyasi simge ile normal zorunluluk olan seyleri sizlere acıklayayım bana hak vereceksinizdir eminim. bana gore sakal bir siyasi simgedir cünkü dinde bir zorunlulugu yoktur bir ayeti yoktur sadece bir sünnettir yani peygamberin yaptıgı birseydir. baglayıcı etkisi yoktur. carsaf bir siyasi simgedir cünkü bir baglayıcılıgı yok bir ayeti yok bir dayanagı yok sadece gelenektir. onu yasaklamakla zulum etmiş olmazsınız insanlara. salvar sarık aynı sekilde sadece sünnettir bir zorunluluğu yoktur. her devletin kuralları vardır. her devlet kendini korumak kollamak ister kanun koyucular buna gore hareket eder. ama hic bir kanun bir insanın zorunlu yapması gereken birseyi kısıtlayamaz bu zulum ve sacma olur. simdi cok dindar bir aile düsünün, yani kuranda yazılı olan emir icin yaşayan biri icin o kurandaki ayetler ve kurallar onun icin nefes almak kadar zorunludur. onun inancı bu dünyayı sadece gecici olarak görür asıl amacının cennete gitmek olduguna inanır. şimdi bu kişiye sen başını aç dedigin zaman kanun yaptıgın zaman bu insanın yapmak zorunda oldugu bir seyi yapmasını kısıtlarsın. nasıl ki nefes almak bir insan icin zorunludur nasıl ki devletler nefes almak yasak diye bir kanun cıkartamazlarsa cünkü sacma olur ve uygulanabilirliliği olmaz baska bir zorunlulugu yasaklaması o kanunun zedeler o devleti zedeler kişiler üstünde devleti kücük düsürür. cünkü insan mantıgına sıgmayan bir yasa ile insanın karsısına cıktıgında zorunlu yapması gereken birseyi yapmasını yasaklarsanız ozaman o insana zulum etmiş olursunuz yani nefes alma demiş olursunuz.
yani bir seyin siyasi simge olması bir seyin zorunluluk olması burdan bana gore ayrılıyor eger insan zorunlu ise onu yapmaya mecbur ise bu simge yada baska birsey degil o insanın zaruri ihtiyacı olacaktır. ve kabul edersiniz ki dünyada insanın zaruri ihtiyacını yasaklayan yasa yok.,

2. olarak da bu yasayı savunanlar sunu diyorlar efendim farzedinki bunu kabul ettik sonra bunlar durmaz seriat getirir ükeyi böler falan bildigin klişeler yani.

peki olaya soyle bakıyoruz. şimdi bu insanlar bir varsayım üzerinden yola cıkıyorlar belki dedikleri gibi de olacak bunu bilmiyoruz ama varsayım üzerinde cıkarsak bu insanların soyle bir yasaya destek vermeleri lazım.

efendim otobanlar da en yüksek hız limiti 130 km. * ama arabaların hepsinde ibre en az 150 km falan üst sınır 300 km ye kadar cıkıyor sonrasında insanlarımız trafik kazalarına kurban gidiyor. 1 yılda terore verdigimiz sehitten cok trafiğe sehit veriyoruz *. o yüzden arabalarda en fazla ibre 130 olacaktır bu ibreden yüksek ibresi bulunan araba firmalarına satıs izni verilmeyecektir. cünkü insanlarımız bu arabaları alıyor hız yapıyor kazalara sebep oluyor insanlar ölüyor. mantıklı degil mi? bu yasa ne kadar mantıklı ise bu yasa ne kadar olabilir ise türban yasagı okadar mantıklıdır o kadar olabilirdir.
dini zorunluluk degil bir insani zorunluluğun yasaklanması olan bir yasak.bir tane ülke , bir tane üniversite de türban yada dini bir baska meteryal yasak olsun. bu türkiye ye özgü birseydir. fransada sadece lise de yasaklanmıstır ne olaylar olmustur. biz lise demiyoruz zaten 18 yasından kücükleri koruma falan zart zurt onları bilemem. ama üniversiteye giden bir bireyin ne giymesi gerektigine karısmak ve bunu aydınım ben ben medeniyim en büyük benim diyerek yapmak sadece komik evet sadece komik.
siyasetçisinden sözlük yazarına kadar üzerinden herkesin prim yaptığı yasaktır.başörtülü insanın ne hissettiğini, neden başını örttüğünü, böyle bir yasak karşısında nasıl etkilendiğini, ötekileştirilmenin maliyetini nasıl ödediğine bakılmaksızın yaşadığı en aptalca yasaktır...

işin ilginç tarafı, bu yasagı koyanların çok fazla başörtülü insanla muhatap olmuş gibi, onları çok yakından bilirmiş gibi başörtülülerin hayatından ne hissederek taktıgından emin olmalarıdır.*
bu durumda alınan yasak saçamalamaktan başka birşey olmamaktadır.
türban bazı siyasi kesimlerin "velev ki" sembolü olabilir ama inanıyorum ki, kızlarımızın türbana sarılmalarının nedenlerınden biri de budur:

(bkz: tuncer kilinc/#4496425)
trt gibi bir kanalda kürtçe yayın yapılması serbestleştirilirken,türban yasağının getirilmesi nasıl bir mantıktır,anlaşılamayan oluşum.
gerici ve örümcek beyinlerin savunduğu yasaktır.
yasak kalksın bu kadar rağbet görmez maksat artistlik.
olmaması gereken bir yasaktır
devletin belirlediği, toplumdaki kamu ve kuruluşlarının sınırlı çerçevesince uygulandığı yasaklardan biridir.
türkiyede ki özgürlükçü solcuların pek ilgilenmediği yasaktır. oysa herkese özgürlük değil mi?
nedense tayyip iktidarında patlamış bir tartışma konusudur.

(bkz: ikiyüzlüyüm ezelden)
özgürlük baskı hımmm kenan evren haklıymıs demekki hımm. baskı di mi? hımm.

tanım: ben özgürlükçüyüm diyenlerin maskelerini düsürmek için cıkartılmış gibi duran yasak. hepimize gerekecek o özgürlük. yarın özgürlük diye aglamaya basladığınız/mız zaman bu yazılanlar burda duruyor olacak.
Devlet sosyal ise her vatandaşına en iyi şekilde hizmet vermek zorundadır... Bir ateist olarak derim ki kamu hizmeti alanlar türbanlı olabilirler...
-bubaa
+efendim kızım
-açayım mı başımı
+neden açacakmışsın
-aihm kararı çıktı
+e aç o zaman.
-yuppi, heyooo.

spoiler
la siz hukukun a'sını biliyorsanız ben de löp löp et olayım. *
spoiler
kamusal alanlarda yasak olan seydir türban yasagı.

yani neymiş 5 yasındaki kızımı istesem evde basını kapatabilirmişim değil mi? demek ki neymiş bu yasak kücücük cocukları korumak icin cıkartılmamıs. yollamam liseye üniverdsiteye zaten cogu gitmiyor bu sebeple. sen onlara türban'ı değil okumalarını yasaklıyorsun. farkında değil misin? şimdi zaten bu yasagın kalkmasını savunanlar lisede orta okulda kalksın demiyor efendim. deniyor ki diyoruz ki; 18 yaşını gecen bireyin kılığına karısma. üniversitede olurmu lan bu. insan hakları mahkemelerini ornek gösterenler iki dakika düsünsün bakalım. dünyada hangi üniversitede türban yasak. bak üniversite diyorum evlat üniversite kapişşş.
(bkz: aihm başını açınca biz de açmış sayıldık)