bugün

1500 yıllık başörtüsüne siyasi boyut yüklemeye çalışan insanın gözüne gözüne sunulan esas.
o zaman ben de pantolona çurban diyorum varmı itirazı olan.
anlayamıyorum, idrak edemiyorum, çözemiyorum sözlük. bu türban nedir? türbe ismi gibi aynı. ben biraz gerizekalı olduğumdan kaynaklanıyor olabilir algılayamayışım, ama şunu merak ediyorum; ''neden türban?''. benim annem tülbent takıyor. biz tülbent diyoruz. başkaları başörtüsü diyor. bu siyasilerden başka kimse türban demiyor. hem o türban ne yahu. biz nenelerimizden öyle kelimeler duymuyoruz. anlayamıyorum.. anlayamıyorum...
(bkz: akp degil ak parti)
türban ve başörtüsünün birbirinden ayrı olduğunu varsayan kişinin söylemi. ikisi de kuranda olmayandır. gelenektir. sıcaktan korunmak içindir.
türban aşağıdaki şahsın yabancı akrtist(lere) özenerek irandaki bir örtünme biçimini değiştirip o zamana göre bişeyler uydurup bu günkü "türban"ı yumurtlamıştır.

aslında "türban" denilen biçim, "başörtüsü" bile değildir! ve kuran'ın hiç bir yetinde böyle bir şey, konu veya söz geçmez.

şahıs: (bkz: şule yüksel)

uydurduğu: (bkz: şulebaşı) - (bkz: sıkmabaş)

edit: türkçe karakter sorunu olan dönemde açılmış başlığın linki: (bkz: sikmabas)
türban ağzını, gözünü insan dışı bi şekilde sarıp sarmalamaya yarayan bez parçası. başörtüsü ise daha kutsal ve bizim değerimizden olan.
ne kadar boş muhabbetler var dünyada değil mi, başörtüsü-çarşaf ve siyaset.ne alakaysa.enteresan.
sapla samanı ayırmayı bilen biri bu ikisi arasındaki farkı da çok net anlar. zaten anlamamak için islamiyet ve türklükle uzaktan yakından alakası olmayan uzak diyarların vatandaşı olmak gerekir. başörtüsü dediğimiz türk icadıdır, diğeri ise arap icadı. allah sana kuran'da başını kapat demiş ama başını kapama stilini söylememiş, arap usulü yap dememiş. yani ısrarla uygulamayı reddettiğiniz başörtüsü usulü saçınızı örtmeye yetmiyor mu? cennete giden yol türbanın kapattığı saçlardan mı geçiyor yoksa?
cennete giden yola türkçülük ve türkler karar vermiyor ve başörtüsü takan insan da cennet için takmıyor, bir emre uymak rıza ister, bunlarda allah rızası için yapılır, madem bir emre uyuyorsun 'boynuna ve göğsunun üstüne kadar kapat deniliyor' o zaman kapatmak rıza dahilindedir ve kapatan cennet için değil, rabbinin emrine uymak için kapatır, isterse eteğiyle kapatır isterse havluyla,isterse perdeyle,sofrabeziyle her neyle kapatıyorsa kapatacak bir şekilde, en uygunu ne olur, baş örtüsü tabi. onu da siyasi simge olarak takma demek emre uymak isteyen insanların hakkına tecavüzdür, hesabı elbet ahirette sorulur. *
her ikisi de başını ört emrini uygulamak için kullanılan elbiselerdir. türban takmak ile baş örtüsü farklı görülüyorsa kot giymek de yasaklansın, kadınlar pantolon giymesin, her kadın saçlarını ortadan ayırsın. her kadın afgan elbisesi giysin.

saçlarını ortadan ayırmış kadınla, yukarda topuz yapmak arasında ne fark varsa türban ile başörtüsü arasında fark da o kadar. ama bizim kazmalara göre türban olmayacakmış baş örtüsü olacakmış. o zaman ben de kot giyen kadın istemiyorum.
kardeşim başına evde örttükleri ince olan örtüye tülbent demiş analarımız, nenelerimiz. dışarıda örttüklerine ise başörtüsü değimşler,eşarp demişler.
bizim iktidar ve muhalefetimiz tutturmuş bi türban tartışmasına gidiyor.

edit:ulan düşünüyorumda başörtü,eşarp,tülbent vs. deniyo ya buna halk arasında kızlar böyle gitse okula ve bu türban değil karışamazsınız dese haklı değilmidir arkadaşım sonuçta yasak olan türban.
y.rr.k değil penis tadında bir söylem. ikiside aynı şey sonuçta.
isteyen, istediği boka, istediği boku desin lan. pantolona, pantolon değil de ayak sokturgaçlı giydirgeç de, kimin sikinde afedersin. yarın kıvırcık saçı, siyasi bi boku temsil ediyor diye yasaklasalar, hangi yüzle itiraz edeceksiniz? isteyen taksın isteyen takmasın. isteyen dini zorunluluk diye taksın, isteyen sıcaktan korunmak için taksın, isteyen ibnelik olsun diye taksın. sana ne, bana ne, siyasilere ne?
aslında bakıldığında ikisi farklı şeyler. başörtüsü ninelerimizin taktığı örtüdür ama türban ise daha çok yeni neslin taktığı çok sıkı bağlanan örtülerdir.
Yanlış biliyorsunuz araştırabilirsiniz. Türban Hindistan'lı vatandaşların taktığı sarığa denir. Başörtüsü ise Kuran-ı kerim de bahsedilen örtünme emridir. O sıkma baş yapanlara bakınız belirtmişsiniz zaten sıkma baş diyebilirsiniz.
başörtüsü budur: http://3.bp.blogspot.com/...i4X8/s1600/e%C5%9Farp.jpg
türban da budur: http://www.kadinlopedi.co...%B6rt%C3%BC-modelleri.jpg

başörtüsü nere, türban nere? çarpıtmanın anlamı yok.
Başörtüsü: kadınların saçlarını örtmek için kullandıkları örtü, başörtü, bürgü, eşarp.
Kaynak TDK.
Türban: başı kavrayan bir tür başörtü, Fransızca
Kaynak TDK.
Anlam uydurma meraklısı arkadaşlara duyurulur.
Farklı şeylerdir askeriyede yasak olanda türbandır türban siyasi görüş belli ettiği söylenir konumuza gelirsek askeriyede baş örtüsü serberstir hepde serbersti ama türban yasaktı insanlar türbanda direttikleri için bu sorunlar çıktı amaç baş kapatmak ise baş örtüsüde kapatıyor üstelik Türk kültüründe olan bir öğe baş örtüsü.
Türban rahibe kültürüdür. Başörtüsü ise anadolu kültürüdür.
türban nedir;

hindistandaki sih lerin başına sardığı sarık,

erkekler kullanır sadece ve sih lerin bu kıyafeti sömürgeliklerinden beri dalga konusudur batı ülkelerinde,

bizde kasıtlı olarak kullanılmaya başlanmıştır türban kelimesi, yani, elli yıl öncesine gidersek, türkiyede bu kelimenin daha önce hiç (ama hiç) kullanılmadığını görebiliriz, yavaş yavaş türkçeye sokulmuş bu kelime, batıda zaten herkesin bildiği alay konusu olan bir kıyafetin ismi konmuş başörtüsüne (kendi bilinçli halkından tepki almamak için, onlar için de doğal gelecek bir isim seçilmiş anlıyacağınız)

benim ülkemde başörtüsü diyerek aşşağılayamazlardı, yasaklıyamazlardı, çünkü halkın tepkisinden çekiniyorlardı, çünkü türk halkının tepkileri anlaşılabilir değildir onlar tarafından, yavaş yavaş başörtüsü tombul yanaklı nur yüzlü ninelerin kullandığı, türban ise marduktan; türkiyeyi bölmek için gelmiş kişilerin kullandığı bir kıyafet olarak ikiye ayrılır, şirin ninelerin kullandığı başörtüsüde şirin ninelere hastır zaten, onlar gibi olunsa sorun yoktur da(sanki öyle olsalar başörtüsüne saldıranlar saldırmayacak)

bunları, ve bunun gibi daha önceden asla sorun olmamış birçok konuyu bu ülkeyi ortadan ikiye bölecek kadar net bi şekilde hayata geçirerenlerin bu ülkedeki (ufak kazançlar karşılığı) sesi olanlar bunu başaramayacaklar,

bu konuda herhangi bir fikri olmayan kişiler bile ikiye ayrılmış bu konuyu tartışmaya taraf olmaya başlamıştı bir zamanlar
uygar toplum olmanın rio karnavalı düzenlemek olduğunu düşünen yeni nesil zaten başörtüsünün artık uygulanmasına gerek olmayan bir örf olduğunu düşünmektedir,

böyle düşünmelerinin sebebi 100 yıldır içlerine işletilen aşağılık kompleksidir elbette, her ne kadar uyarıp kendine getirmeye çalışırsan teşekkür edeceğine sana saldırıyorlar bu nedenle,

son olarak aşağıda yazılanı oku ve Allah rızası için mantık süzgeci ile süz;

mesela bu aşağılık kompleksliler ırkçılık yapar ama sadece araplara karşı, çanakkalede 250 bin vatan evladını şehit eden ingilize yapmaz,
bunu okuyan kardeşim; sen de kabul et, suriyelileri almayalım diyenler, ingilizler-amerikalılar gelse yatağını verir kendisi yerde yatar, biliyorsun,

vatanı işgal etmiş düşmanı alnından vuran, sütçü imam gibi bir vatan kahramanın adının üniversite yapılmış olmasıyla her ortamda kahkahalarla dalga geçer bu "beyaz vatansever" saint joseph ismiyle övünür, armasını yakasında taşır gururla,

çok garip bir his bu, bu kadar kişi tam 100 yıl boyunca dezenformasyona ve devşirilmeye maruz kalmışlar, sen çıkıp söylüyorsun ve sana vatan haini yobaz diyorlar ama kendileri ilerici aydın falan oluyor,

bunlara ne desem bilemiyorum ama bir abim böyle alçak devşirilmiş ahmaklara "siz bu batılıları köpekleri kadar seversiniz ama onlar sizi köpekleri kadar sevmez" derdi.
türban türkçe değildir.
'türk gadını gafasına türban dakmazdı'
'türk gadını erkek gadar ön plandaydı, türban dakınca sosyal basgı yaşadı'
minvalinde konuşan kısa çüklüler evvelâ bunu kavrayınız.
anadiliniz olan türkçeye hakettiği değeri veriniz.

düzenleme: narcissistic isimli yazara teşekkür ederim. 'türkçe'ye' değil, 'türkçeye' olmalıydı.