bugün

çoğu kadında görülen ve toplumumuzda yaygın bir görüş haline gelmiş olan genellemedir.
nedir efendim bu genelleme?
erkekler genetik olarak böyledirler tabikide.
sapık doğarlar, 7/24 sex düşünürler, (afedersiniz) gördükleri her deliğe anlam yüklemeye çalışırlar, kedi,köpek,tavuk ları severler(daha açıklayıcı olamıyorum ama bu tip haberler çıkmıştı hatırlarsınız) , mini etekli, dar kıyafetli bir kadın gördüklerinde hemen delirir gözlerinin ayıramazlar gibi birçok daha örnek verilebilir.

peki tüm erkekler gerçekten sapıkmıdır? 7/24 abazamıdırlar?
hayır efendim. tam tersine kadınların cinselliği erkeklere göre daha çok düşündükleri bilimsel araştırmalar sonucu bilinen birşeydir.
fakat kadınlar bunu sadece kafalarında yaşarken bazı erkekler anlam veremediğim garip toplum yapısı nedeni ile* bunu dışa vurma ihtiyacı hissetmektedir.
4 mevsim çiftleşme döneminde olan ve ergenlik döneminde sıkışıp kalmış gibi görünen bu erkekler konusunda bi yorum yapamayacağım sonuçta psikolog değilim.
fakat bu tip bir genel görüşün ortaya çıkması gerçektir ve toplum içinde normal erkeklerin saçma tepkiler almasına neden olabilmektedir.
bu durumu da şöyle açıklayalım:
- bu görüş nedeni ile bir kıza iltifat etmek yanlış anlaşılmanıza neden olabilir!
- otobüste eliniz yanlışlıkla bir bayana deyicek olsa "fortçu lan bu" diye dayak yiyebilirsiniz!
- sokakta tanımadığınız bir bayana herhangi bir şey konusunda yardım etmek istediğinizde dahi yanlış anlaşılabilirsiniz.
- kız arkadaşınız siz evde yalnızken gelmek istemeyebilir!
- kız arkadaşınız sizin evinize geliyorsa farklı ve yanlış anlaşılabilir.
- sıradan bir kız arkadaşınıza * sarılmanız yanlış anlaşılabilir!
örnekler arttırılabilir ama uzatmadan sizi sıkmadan esas cümleyi söyleyeyim bari artık. efendim bu görüş kadın ve erkeği birbirinden uzaklaştırmakta ve ilişkileri daha kötü bir duruma getirmektedir. ilişkileri dediğim normal arkadaşlık ilişkileri. cinsler birbirinden uzaklaşmakta ve bunun sonucunda "ilişki = sex" görüşü ortaya çıkmaya başlamaktadır. örnek: "ateşle barut yanyana durmaz" gibi bir deyim vardır mesela.

şimdi entry örneği vermeyeyim fakat sözlüktede bu gibi bir genellemeye neden olabilecek türde birçok başlık ve entry görmekteyizdir.
bunun çözümü nedir derseniz bence biz sözlükte sapıkça başlıkları azaltmayı başlayalım gerisini sosyologlar düşünsün. *
Sapıkça bir genelleme... Şimdi yapan erkekse anlayabilirim.* Kadınsa babalarına sormaları gereken durum...
yarı feodal bir ülkenin gerçekleriyle ilgilidir. böyle ülkelerde erkeğin soyunun devamı için bir araç olarak görülen kadınların kimden gebe kaldığı çok önemlidir. çünkü toprak ve mal, meşru kabul edilen oğula bırakılacaktır. kadına düşen de bir tek kişiyle birlikte olmak ve onun çocuğunu "babası kim" şüphesine yer vermeyecek şekilde doğurmasıdır. bu yüzden çocuk yapacağı erkeğe verilinceye kadar kızlar, erkekler sapıktır sakın yaklaşma bekaretin bozulur evde kalırsın diye uyarılırlar. çocuğunu doğuracak erkeğe verildikten sonra ise itiraz süresi bitmiştir. çünkü kız, "sapığı" ile evlendirilmiştir. el değmemişliği gerdek gecesi sınanan ve kanlı çarşafı balkona asılan eski kız yeni "kadın", doğurduğu çocukla kocasının soyunu devam ettirmesine yardım edecektir. bu arada kızını el değmemiş olarak muhafaza eden baba da başlık parası ile ödüllendirilecektir.
tüm genellemeler kadar doğrudur.
(bkz: genelleme)
(bkz: tüm genellemeler yanlıştır)
'sapıttıranlara bakmak lazım' şeklinde bahane üretilebilecek genelleme.
televizyon klişelerinden biridir. Kimse bağıra bağıra dile getirmesede, dizilerde ve filmlerde bu görüşü beynimize kazımayı başarmışlardır. Buda giderek daha fazla tv'ye bağımlı olduğumuzu, giderek onun esirlerine dönüşüp birer koyun olma yolunda ilerlediğimizin belgesidir. Kendi düşüncelerimizi kaybedip, onların aklının kölesi olduk yazık!
bazı toplumlardaki erkek davranışları incelenirse, doğru bir genellemedir:
bu vahşi-ilkel erkekler: keçi-koyun-eşek-köpek gibi hayvanlarla maddi aşk yaşarlar.
amca-hala-teyze kızlarıyla evlenir, ensest yaparlar.
9-10 yaşındaki kız çocuklarını dedesi yaşındaki adamlara verirler.
kadınlara-kızlara-bebeklere: hatta kendi öz evlatlarına tecavüz ederler.
ayrılmak isteyen veya onları reddeden kadınları öldürmeyi kendilerine verilmiş bir hak zannederler.
erkeklerin iç dünyasını bilmeyen, onları anlamaya çalışmayan insanların düşünceleridir. sapıklık cinsiyete göre belirlenen bir faktör değildir. ayrıca sapıklığın da bir çok çeşidi vardır. sadece cinsel olarak algılanabilecek bir şey değildir. sapıklık ya bir alışkanlığın ürünüdür ya da bilinmeyene olan ilgiden, meraktan kaynaklanır. karaktere ve çevre şartlarına göre belirlenebilir aynı zamanda. erkek bayan ayrımı olamaz.
ne kadınlar gördüm, bilinen sapık erkek modelinden çok daha sapık olan. sapıkça fikirlerine sizi ortak etmeye çalışan...
(bkz: tüm kadınlar sapıktır genellemesi)
Türkiyenin kalitesini düşüren bir genelleme.
olmayan durumun genellemesidir. ancak medyadan görülenler, internette yaşanılanlar, okulda yaşananlar kısaca toplumda yaşananlar bir parça bu önyargının yerleşmesine yardımcı olmaktadır.
böyle bir genelleme yoktur aslında. erkeklerin kendi kendilerine düşündükleri hayal ürünüdür.
yanlıştır, inkar edeni de yalarım.
yanlış bir genellemedir. gayet kibar aklı başında erkeklerde mevcuttur.
bu ülke için yaklaşık olarak doğru olan tavır.
tüm sapıklar erkektir, kadar yanlış bir genellemedir. insanların çoğu ruh hastasıdır, bence daha doğru bir yargı. (bkz: sokaktaki insan) ve kabul etmeniz zor olsa da deneyin (bkz: aileden insanlar)
belli bi yere kadar doğru olan genellemedir.
mini etek giyip "hayvan gibi bakıyolar yeaaaa" demektir.

bakarım arkadaşım. güzel bacak görünce bakarım. bu doğamda var.
bak tecavüz ederim laf atarım demiyorum.
bakarım.

bir keresinde kendimi tutamayıp karşıdan gelen hatun için kuzenime "bacakları çok güzel" demiştim. meğer sesim yüksekmiş. hatun gülümsemiş bana.. hatun dediysem de benden bi 6-7 yaş büyüktü zaten..
böyle de bir anım var...

neyse.
sapık değiliz. tahrik ediyorsunuz bizi. amacınız da bu zaten biliyoruz. o boktan bez parçası zaten rahat bile değildir. oturamazsınız kalkamazsınız. susun en iyisi siz..

sapık değiliz korkmayın.
bikaç densizin yaptığının genele vurulmasıdır. yanlış bir genelleme.
amerikada öğrencisiyle yatan kadın öğretmenlerin haberleri arttıkça yanlış olduğu anlaşılmaya başlanan genellemedir.
baban da mı sapıktı diye ayarı verirler.
tüm kızlar çirkin ve aptaldır genellemesi gibidir.
genellemeyi yapanın sapık tanımını merak ettirir.
Bir sapığın eseri olarak dünyaya gelmeyi kabul ettiren önermedir.
posta gazetesi okuduktan sonra oluşan düşüncedir.