bugün

dusundukce insanin icini karamsarliga sokan sorudur.

Yukseliyoruz, ucuyoruz, devir atliyoruz falan deniyorda, kimsede sormuyor, ne uretiyoruz, disariya ne satiyoruzda biz boyle ucuyoruz diye.

2023 yilinda yaklasik 160 milyar dolar gelirimiz varken giderimiz 200 milyardan fazla, butce 45 milyar dolar acik vermis.

Yani o kadar yaptik, ettik, sattik bilmemne dedigimiz seylerle bile gelirimiz giderimizi karsilamadigi gibi birde dev bir acik veriyor.

E nasil ucuyoruz biz o zaman????

Her neyse.... Ezanlarimizi susturamadilar ya, gerisi onemli degil.
fıstık iran dan.
çörekotu suriye den.
et sirbistan dan.
saman bulgaristan dan.
tohum israil den.
tarim bakani turkiyeden.!!!!

Evet
e üretti de noldu, ne maketliği kaldı, ne taklitçiliği kaldı. her türlü hakareti ettiniz.
Asıl mesele burda işte.

Tek 1 şeyde iyi olalım tek 1 ama nerdeeee.

Kafaya koyan bir lider olsa Türkiye mesela tarım ve hayvancılıkta açık ara dünya lideri olur.
istediği kadar üretim olsun yiyiciler def edilmeden düzlüğe çıkamayız. iktidar muhalefet adayları bu düzene göre seçilmiş maalesef.
pis muhaliflerin göremedikleri şeylerdir.

görsel

adam 2011 de yaptırdı bu afişi. 2011 de yerli uçağımız göklerde idi bak adam yukarı bakıyor. 13 senedir uçuyor işinize gelmediği için göremiyorsunuz..
Eskiden, 2013'te falan şahlanıyoruz, derdi, 2022'den beri 3 yıldır esas şahlanmayı bu yıl yaşıycaz, diyo ;;))

ama millet yiyo, orası ayrı, tabii!!
Aylık cari açık 6 milyar dolar a yükseldi.

Çok büyük buhran a gebe bu veri.

Bundan sonra ne ekonomi düzelir ne dış politikada başarı sağlarsın sike sike kabuğuna çekileceksin.
kudus mu dususn birader?

erkek erkege dudaklar mi birlessin?

lgbhtsfhhhjkl plus cocuklarimizi kusum aydina mi cevirsin?
Üretim de geç kaldık. Son seksen yıldır konserve tenekesi dahi üretemedik. Umarım bu boşluğu en istikrarlı bir şekilde doldurmayı başarırız.
amerika bizi tarım ülkesi olarak planladığı için bize üretim yaptırmazlar, hatta şu kadar iddialıyım erdoğanı bırak biden amerikadan değil türkiyeden aday olsun amerika yine de türkiyeye üretim yaptırtmaz, çin gibi olmayı başarabilseydik pandemi çok iyi bir fırsattı ama fason üretimden öteye geçemiyoruz marka değeri taşıyacak bir ürünümüz yok.
son düzlükte değil miyiz? şahlanmıştık, uçuyorduk üstelik uzaya turist gönderecek seviyede zenginleşmedik mi? gözünü sevdiğim karadenizden doğal gaz fışkırmıyor muydu? topraklarımızdan yeryüzüne çıkmak için mücadele veren bor madeni ne oldu? ha sahi petrolde gökyüzüne doğru püskürmemiş miydi? ? yoksa bütün bunlar bir "kandırılma" oyunu mu?

üremek için birbirleriyle yarışan 15-45 yaş arası kız çocukları ile kadınların elinde dolanan 3-5 çocuk üretimi ülkeyi düzlüğe çıkarılmak için mi yapılıyor? eğitim, öğretim çoktan ölmüş bir ülkenin düzlüğü mü kaldı allah aşkına?

tarım işi 25 yıl önce bitti arkadaşlar artık tarım ülkeyi kurtarmaz. o konu da çok geç kaldık. biz turist sırasına girip uzaydan turist olarak ülkeye çöken karanlığı seyredebiliriz. belki orada bir düzlük buluruz.
işin en tehlikeli tarafı şimdiye kadar en büyük gelirimiz olan turizm gelirlerininde azalması.
Türkiye de yaşayan herkes Türkiye yabancılar için cennet, bedava falan sanıyor ama artık pek öyle değil.
Eskiden gerçekten öyleydi ama artık Türkiyede tatil parasına birçok farklı ülkede tatil yapabiliyorsun. Turistlerin şehirde harcadıkları para ise avrupayı yakalamış, hatta geçmiş durumda.
Her halikarda gene gelirler ama ben şahsen turizm gelirinin birkaç sene içinde düşmeye başlayacağından eminim bu fiyatlarla.
Chp iktidara gelince heykel ihraç edip,paranın amına koyup düzlüğe çıkacağız.
(#46891684)
Sonuna kadar katiliyorum. Turkiye 80'lerden 2010 kadar uzanan sürecte yabancilar icin cennet ucuz kaliteli cazip turizm ülkesiydi. Hizmette sınırda yoktu. Hatta turizmde calisan cogu turk genci bu surecte yabanci hanımlara çok iyi iliskiler kurup diplomatik açıdanda ulkeye katki bile saglamislardir. 2000 lerin başında Türkiye turizm de Yunanistan ve diğer rakiplerini geride bırakmış. Buraya gelen turist yiyodu iciyodu ustune bi de alışverişini yapip kendi ulkesinde ödediğinin yarisi odeyip gidiyordu ertesi sene eşini dostunu alıp da geliyodu. sonradan konaklama alkol vs fiyatlarına fais fiyat arttırması gelince ucuzluk falan da kalmadı. Üstüne malum mültecileri doldurunca bu sefer ne cazipligi kaldı nede cennetligi.

Simdi birak yabanciyi sen kendi ülkende dogru dürüst tatil yapamazken ülkeye kaliteli turisti nasil cekecen. Ha anca para harcamayan kalitesiz çöl bedevilerini çekersin işte gerci ondan bile şüpheliyim ya bu saatten sonra.
Sen ülkenin en önemli ekonomi kaynaklarindan birine çomak sokar icinden gecersen bir duzen getirmezsen azalarak bitmeyede seyirci kalırsın iste böyle.
yerli uçah
yerli tang
yerli otomobil
yerli alikopter
yerli iha-siha
yerli telefon
bir de yanmaz kefen ve 10 kavanoz bal.
Bol hamaset. Az teknoloji sıfır bilim.
Birşey üretmene gerek yok yolsuzluk hırsızlık olmasın yeter.
Bu ulkede 3y'yi cozmedikten sonra duzluge cikamayiz.

Yolsuzluk (!)
Yasaklar
Yoksulluk.
Silahla düzlüğe çıkmayız… eşit şartlarda pazarlık eder, pastadan pay alır ve Ukrayna’nın durumuna düşmeyiz.

Düzlüğe çıkmak istiyorsak, önce gıda ve çevre koruma işini çözmemiz gerekir. Sağlıksız büyüyen nesillerle istersen evde otomobil yap, 30 sene sonra yaptığının cezasını onkoloji ilaçlarına devlet katkısı ödeyerek görürsün.
Ben hep aynı yerdeyim bu konuda, türkiye haini, cahili çok olan bir ülke, ancak yüksek zekalı insanları da var, türkiye gibi ülkeler potansiyelsiz kalmaz.

Kişisel çıkarlarını tpplumun üstünde görmek, geçmişten gelen açlıkları bastırmakla ilintili,bu tür kişiler başta olduğu müddetçe ülke poposunu düzeltemez, orası doğru. Ancak,günün birinde bu açlıklarını aşmış birileri doğru politikalar üretecek olursa, poposunu düzeltir. Geçmişte düzeltti, gene düzeltir.

Öncelikle bir insanın tekil kişi olarak banka hesabında 3 milyar dolara ihtiyacı olmadığını anlayacak. Ilk adım o.
Tek çözüm heykel.
Tek çözüm madenler sik ormanları ver siyanürü ülkenin yarısı kanserden ölsün 40 milyon rahat rahat geçinir.
Akaryakıt 44 tl ye dayandı ama gabar dağında petrol bulduk hamdolsun.
Lozanın süresi doldu.. Karadenizde doğalgaz bulduk. Artık zenginiz. Imfye borç verdik. Bilmiyor musunuz lan dinsizler.

görsel