bu konuda fikrin mi var? buraya entry ekle. üye ol
  1. 1.
    günaydın deme saati geçtikten sonra ve iyi akşamlar deme saati gelene kadar söylenen selamlama sözü. öğleden akşama kadar söylenir yaaane.
    ... cikarinbeniburdan
  2. 2.
    öğretmenler tarafından bulunduğu söylenen dandik kelime. * *
    ... gregor incegor
  3. 3.
    hicbir anlami olmayan, günaydinin ögleden sonrasi icin günlük update edilmis hali. (bkz: sallamasyon kelimeler)
    ... justice of the peace
  4. 4.
    iyi oglenler anlamina gelen,genellikle ilkogretim ogretmenlerinin soyledikleri kelimedir.
    ... balbassar
  5. 5.
    dil'in sürekli yenilenen ve secici bir hafızası olduğuna güzel bir örnek.

ihtiyac kalmıyorsa o kelimeyi siliyor. tünaydın da günlük kullanımda tutmamış bir kelimedir. günaydın tutmuştur.

burdan da cıkarabileeğimiz sonuç şudur.

türk halkı erken kalkmaktadır. sabah selamı olarak "günaydın"
    demektedir.
    erken kalkılmadığı zaman öğretmen, patron, anne, baba gibi otorite kullanma yetkisi olanlar tarafından pasta, cila ihtimali olduğu için bundan kaçınılmaktadır. haliyle tünaydın'a da ihtiyac hissedilmemektedir.

yani tünaydın pekçok ortamda tehlikeli bir selamlama biçimidir.
    ... pilotmont
  6. 6.
    saat 15.00 a kadar insanlara günaydın dememe yol açan kelime. eksikliğinin daha anlamlı bir kelimeyle tamamlanmasını temenni ediyorum.

(bkz: münaydın)
    ... kahvekremasi
  7. 7.
    tünaydın aslında uydurma bir sözcük olmamakla beraber sıkça yanlış kullanılmaya başlanmış ve dilimize öyle yerleşmiştir.

kökeni tünemekten geldiği için, uyku saatine yani geceye tekabul eder*. özetle iyi geceler/- akşamlar anlamına gelir.
    ... alas
  8. 8.
    halen daha gündelik konuşmamıza oturmamış sözcüktür.
    ... arude50
  9. 9.
    öğleden sonra kalkan birine söylenen söz.

-sana tünaydın bile diyemiyorum*
    1 ... omnibus
  10. 10.
    (bkz: tüdanya)
    1 ... darkness nights