yalandır kanımca. ben güvenmiyorum mesela. ve benim gibi düşünen binlerce insan. bunca darbe planları, bunca ses kayıtları, bunca yanlıştan sonra kimse bana tsk'nın en güvenilir kurum olduğuna inandıramaz.
seda sayanın en güvenilir insan olduğu oranda doğrudur. ne kadar doğruysa. *
heron olayı sonrası güven olgusu tamamen ortadan kalkmış bulunmaktadır.
akp'nin türk halkının fikrinde değişim yapmaya çalıştığı durumlardan biridir.
hükümetin askere yaptığını dış kuvvetler mevcut hükümete yapınca babasının s*kine güvenecek olan tespittir.
kişilerin yaptıkları kuruma mal edilmediği sürece doğrudur ki, verilen örneklerin benzerleri fazlasıyla tüm kurumlarda mevcuttur.

(bkz: güçlü ordu güçlü türkiye)
hava şartlarına ve elektronik cihazların çalışıp çalışmamasına göre değişen durumdur.

hava iyiyse aletler çalışıyorsa bizim ordu süper oğlum.

değilse buyrun cenaze namazına.
türkiyede hiçbir kurum ve kuruluşa güvenilmeyeceğini bilmeyen kişi söylemi.
doğrudur. kişilerin problemleri kurumu etkilemez.
hükümetin başarılı şekilde uyguladığı yıpratma, karalama, çamur atma, bok atma operasyonlarının sonucunda gerçekliğini yitirmiş olan tespittir.
hatırlarsanız akp ilk geldiği zamanlar türkiyenin en güvenilir kurumu hangisi şeklinde bir araştırma yapılmıştı ve çok çok yüksek oranla insanların tsk'ni desteklediği ortaya çıkmıştı. akp bunu gördü, çalıştı, başardı...
(bkz: güvenilir bir kurum olarak tbmm)
o eskidendi denebilecek durumdur.
olması gerekde bu değil midir aslında?

militarist olarak yaftalamadan önce, tüm paranoyak fikirleri bir kenara bırakaraktan bakarsak olaya; politika dedğimiz olgu karşıt bir çok fikir barındırır ve toprak parçası üzerinde yaşayan tüm bireylerin çeşitli politik düşünce yapıları vardır. bir ülkenin politik yapısı ele alındığında bu gayet net bir şekilde görülecektir. basit bir örnek vermek gerekirse "iktidar-muhalefet partileri".

ancak bir toprak parçası üzerindeki sosyal oluşumun silahlı birliklerinin tek amacı ülke bütünlüğünü tüm iç ve dış tehlikelerden korumaktır. ve aynı hedef etrafında toplanmış bireylerin kendilerini korumakla yükümlü olan oluşumu güven sıralamasında en tepeye oturtmazsa, ki anneme daha çok güveniyorum gibi fevri hareketleri dışarda bırakarak konuşuyorum, işler ters gidiyor demektir.

not: ha şimdi bizim ülkemizde silahlı birlikler yukarıda belirtiğiniz amacın dışına çıkıyor, politikanın göbeğindeler, vay efendim nasıl oluyorda bir paşa basın mensupları karşısında siyaset konuşuyor demeyin, bu entry tamamen teoriktir.
bir ülkede halkın eğilimi gerçekten bu yönde ise bundan utanç duyması gereken kurumlar; cumhuriyetin başlangıcından bu yana halkın güvenine mazhar olamamış, beceriksiz sivil kurumlardır.

her ne kadar,

şer odağı, vatan haini, topraklarımızda her daim gözü olan komşu ülkeler söylemlerinde yaşanan enflasyonun baş sorumlularından biri de anlaşılamayan bir nedenle, ülke için taşıdıkları önemi sürekli ispatlama mücadelesindeki ordu mensupları olmakla birlikte bu durum, başta siyasi partiler olmak üzere; hükümetlerin, yargı organlarının ve onların yönetimi ve denetimi altındaki kamu kurum ve kuruluşlarının beceriksizliklerine yegane sebep olarak da gösterilemez.

not : çok istedim. şöyle! avrupa'dan benzer konuda yapılmış tatmin edici bir kamuoyu yoklaması sonucu koyayım da görsün ahali; demokratik ülkelerde halk kimlere güveniyor. nerdeee! adamların gündeminde böyle bir konu bile yok!
lise yıllarında inandığım önermeydi sanırım artık hiç bir kurumun güvenilir olmadığını öğrenecek kadar büyüdüm.
sonar seçim anketlerine göre olan ve aslında olması gereken durum. "dosta güven düşmana korku" düstürunu benimseyen ordumuz için normal bir durumdur.
--spoiler--
Ankete göre Türkiye'nin en güvenilir kişi ve kurumları sıralamasında en güvenilir kurum Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) oldu. "En güvendiğiniz kişi ya da kurum hangisidir" sorusuna ankete katılanların yüzde 77.9'u "TSK", yüzde 60.4'ü "Emniyet" , yüzde 53.1'i "Yargı", yüzde 38.6'sı "Cumhurbaşkanı", yüzde 32.90'ı ise "Başbakan" yanıtını verdi.
--spoiler--
yapılan anketlerde sorulabn sorulara göre değişen bir durumdur. örneğin 2 tür ankette tsk için 2 türlü soru;

1- 3000 yıllık büyük bir geçmişe sahip olan, kurtuluş savaşını kazanmış, kıbrısı düşmandan kurtarmış, şanlı türk ordusuna güveniyor musunuz?

2- son zamanlarda adı darbe ve masum insanları yakma olaylarına karışan orduya güveniyor musunuz?

şeklinde iki soru ile karşılaşan halk şüphesiz yönlendirici bir soru ile karşı karşıyadır. ankaetlerde buna dikkat edilmelidir. ayrıca tsk artık tamamen güvenirliğini kaybetmiştir denemez. çünkü bu manşetlere taşınan, gündem oluşturan haberleri de ortaya çıkaran tsk içindeki yıpranmayı önlemek için uğraş veren subayların ürünüdür.

bu bağlamda şahsi yorumum "güvenmek istiyorum" dur. çünkü cidden artık güveni sarstı bunca olay. idim güvenme, süperegom güven diyor ama idimin sesi daha ağır çıkıyor. düşünsenize bir savaş olsa ne olurdu? yine de tsk gözbebeğimizdir, peygamber ocağıdır ve içinde hiç şüphesiz çok kaliteli insanlar bulunduruyordur. ama malumunuz yıkmak yapmaktan daha kolay...

umarım utandırırlar beni de bu güvensizliğimden kurtarırlar.
milliyetçiliğimden kimsenin şüphesi olmasın. beni tanıyanlarda beni bilir. ama hala kimi yayın organlarında hakla ilişkiler çabası ürünü ısmarlama "tsk en güvenilir kurummuş" zırvalarını duyunca işin arka planını* bildiğim halde şaşırıyorum. halkın işi polisle,benim askerle ne işim olur. halk ne biliyor da nasıl güvensin. askerlikle, darbelerle ilgili anıları ise ayrı bir rezalet. ordu işini yaparak, darbe yapmadan,siyasete bulaşmadan, arge-üretim,nitelikli ordu kurarak, faaliyetleriyle konuşarak yaptıklarını gösterirse güveniriz. lakin türk ordusu bir süredir her kesime zarar verme ordusu haline geldi. hangi yaptıklarını söylesem:darbeler, fişlemeler, gladio tipi çeteler, jitem, basına talimatlar,andıçlar, hazineyi sömürmeler, bir gr inovatif üretim yapamama (#12394386)vs...

bir de dün basına yansıyan jitem varmış meselesi var ki, tam tipik güler misin ağlar mısın hadisesi. yarın ergenekon davası bitebilise benzer daha feci rezaletler çıkar. şimdi ben bu nato ya, abd-israil in silahlarına sırtını dayamış tsk ya ve onun başındaki askeri işler hariç tüm işlerle uğraşan generallere hangi somut delille güveneceğim?