bugün

bir afet durumunda ortamda bulunan kazazedelerin hafif, orta, ve agir seklinde siniflandirilmasidir.Sınıflandırılan yaralılara bilinci açık olup, yürüyebilenler yeşil; bilinci açık olup, hafif kanaması veya kırığı olanlar sarı; şokta veya ağır kanamalı olanlar kırmızı; ölüler ise siyah işaretlenir.Triaj ekibi soluk yolu açma ve çok ağır kanamayı yavaşlatma dışında ilkyardım müdahalesi yapmazlar.amac en kisa surede en cok kazazedeye ulasmaktir.işaretlenen yaralılara ilkyardım ekipleri gerekli müdahaleyi yapar.
olasi bir afette kazazedelerin hafif orta ve agir seklinde siniflandirilmasidir. ilk yardim ile karistirilmamalidir. amac en kisa surede en cok kazazedeye ulasmaktir
yeterli sağlık personelinin olmadığı durumlarda hastaların öncelik sırasını belirlemede kullanılır. yeterli sağlık personelinin olmaması afet olarak değerlendirilir.

triaj kelime olarak sınıflandırma demektir.
sopalı (kocaeli-derince) hastanesinde acilde bulunan bölüm.
başlıbaşına rezillik o ayrı tabi.
1- Acil hastalık kavramına göre "hastaların kendilerinden daha az acil olanlara göre" öncelik sıralamasına alınması işlemidir.
2- Triaj işlemini sağlık personeli yapar, hastanın sağlık durum aciliyetini belirleyecek olan da sağlık personelidir. sıradaki hastanın annesi ya da yakını değil.

Dipnot: "işinizin olması, evde misafirin ya da ocakta yemeğin beklemesi, çocukların arabada beklemesi, yataktan kalkıp gelmek" gibi durumlar bu konuda sizi "acil hasta" sınıfına sokmaz, sadece acil servisin işleyişine engel olmanıza ve personelin iş motivasyonunu bozmanıza neden olur.

Lütfen!
hastanelerde sadece kalite standartları gereği yapılan olmasa da olan birimdir. adam gelmiş acile triajmı bekler biran önce doktora görünüp tedavi olmak ister. kısacası türkiye henüz buna hazır değil.
hastanelerde sadece kalite standartları gereği yapılmayan bir gereklilik olan sapla samanı ayırımında önemli bir rol oynar memleketimin cahilleri kalite standartları gereği diye geveler bu kişiler aynı zamanda hastanelerde olay çıkartırlar.
Silivri devlet hastanesinde bulunan bölüm. Hasta kayıt buraya gönderir. Bunlar da " önce barkod alın hasta kayıttan" derler.