bugün

toyota'nın ürettiği dünyanın ilk hybrid otomobili. hem benzin, hem de elektrik motorunu kullanır. tahmin edilebileceği gibi oldukça ekonomik ve sessiz bir arabadır. japonya'da ilk 2000 senesinde satışı başlamış ve ulaştığı başarıdan sonra avrupa ve diğer yabancı pazarlara da girmiştir.
abd çapında en çok satılan hibrid otomobil. bazı ülkelerde polisler ve parking enforcement görevlileri kullanır.
Çok yakın zamanda türkiye yollarında da göreceğimiz toyota nın hibrit otomobili. Türkiye de ilk hibrit otomobil Honda civic hibrit olmuştu. Fakat 49 bin tl lik fiyatıyla pek cazip olamadı. Oysa hibrit araçlar özel bir vergilendirme ile diğer araçlarla aynı hatta daha düşük fiyatlara satılmalıdır. Dünya da çevreye duyarlı ürünlere getirilen vergi muafiyetleri henüz ülkemizin gündemine gelememiştir.
şimdilik fiyatı el yakan araçtır.

ancak donanım ve özellik olarak lüks otomobil sınıfındadır. buna iki elektrikli motor, bir ton yazılım ar-ge falan da eklenince ortaya bize göre pahalı bir otomobil çıkıyor.

gelecekte daha ucuz üretim maaliyetleriyle daha alınabilir fiyatlarda görmeyi diliyoruz.
Kullanıcılarının Amerika'da espiri konusu olduğu araç.
Türkiye'de bugün bir tane gördüm ve şekilsiz olduğunu düşündüm. Gezegenin en sevdiği araba olması, fikrimi değiştirmez. *
amerika'da yollarda sık sık görebileceğiniz araçlardandır. hybrid denilince akla ilk gelen araçlardandır. istanbul'da bir veya iki kez görebilmek üzücüdür.
devlet gerekli vergilendirmeyi ve bilgilendirmeyi yaptığı takdirde türk kullanıcının ilgi göstereceği bir otomobildir.
41,900 €'dan satışa sunulan hybrid otomobil.
ben bu paraya ne arabalar alırım afedersin.
oha lan o ne fiyat dedirten hususi araçtır.
brian griffin sahip olduğu araçtır aynı zamanda.
Neredeyse 200 bin km en ufak sorun açmayan bir model olduğunu Avrupa'da tanıdığım çoğu kişiden teyit ettirdim.
Arabada bozulacaktır diyebileceğin parça yok gibi.
150 bin km boyunca fren balatası keyfiyen değiştirirsin anca.
Şu an avrupa taksi piyasasında en çok tercih edilen araç prius ve prius plus zannedersem.
Şimdiye kadar konuştuğum prius sahipleri hep aynı şeyi söylediler (yaklaşık 10 kişi tanıyorum), araç tamir masrafı açmıyor 100 km/ 4-5 litre benzin yakıyor daha ne olsun ki?
Araba alacak olsam herhalde plus modelini alırdım çünkü düz modeli kazık gibi sert bir sürüşe sahip.
Eksi yanı da var tabii.

300-400 bin km sonra akü yenilemek zorunda kalabilirsiniz ve oraya 2-3 bin euro masraf yapabilirsiniz şansınıza göre.
Bir de araba çok sessiz ve bu tehlikeli.
Hem yanınızdan geçerken duymayabilirisiniz ve buna binaen araç içindeyken tekerlerin yoldan aldığı ses sizi rahatsız edebilir.

Son olarak reklamcı değilim ama o kadar methediyorlar ki reklamını yapayım dedim.

Edit: bilmek istediğiniz bir şey olursa sorun, arkadaşlarım paso prius sahibi. sorup yazarım size vaktim olunca.
güncel Önemli Başlıklar