bu konuda fikrin mi var? buraya entry ekle. üye ol
 1. 1.
  belirli toplumsal durumlardaki kişilerden beklenen toplumsal davranış şekilleridir.
  1 ... dahii
 2. 2.
  sosyal baskılar şeklinde kişiden yerine getirilmesi istenilen giyim tarzı, müzik tarzı, konuşma şekli, evlenme, gibi eylemlerdir. dayatma ile olur.
  ... dusunenadam
 3. 3.
  Toplumun, belirli toplumsal statülerdeki kişilerden, yapmalarını beklediği davranışlara toplumsal rol denir. Örneğin toplum, doktorlardan, giyimlerinden hastalarıyla ilişkilerine varıncaya kadar belirli davranışlar bekler. Toplumun bireyden beklediği rollerle, bireyin gerçekleştirdiği roller arasında farklılıklar gözlenebilir. Farklı statülerin birbirleriyle olan ilişkileri rol pekişmesine ya da rol çatışmasına neden olabilmektedir.
  1 ... lilith
 4. 4.
  bireyin, toplumsal statüsünün gerektirdiği gibi davranmasıdır...
  1 ... naz perver
 5. 5.
  toplumun bireye dayattığı davranışlardır. toplumdan topluma değişir. örneğin 17 yaşındındaki bir kızın doğu toplumundaki rolüyle batı toplumundaki rolü yani kendisinden beklenen davranışları aynı değildir.
  ... juturne
 6. 6.
  önemsiz ise kısaca " Mahmut Abi " şeklinde ifade edilen, önemli ise "taşakların altı okka olmasına" sebebiyet veren makam ve mevki.*
  ... nekrofili
 7. 7.
  toplumsal statüye uygun olarak toplumun bireyden beklediği davranışlara toplumsal rol denir.farklı statüler farklı roller gerektirir.toplumsal statü bize kişinin toplumdaki yerinin neresi olduğunu anlatırken toplumsal rol bize kişinin ne yaptığını anlatır.
  ... ilk jedi kiz
 8. 8.
  Toplum her statüdeki insanın belirli bir şekilde davranmasını bekler ve bu davranış rol olarak adlandırılır. Roller, toplumdaki statüye uygun ödevlerden meydana gelir. Diğer yazar arkadaşlar tanımı gayet güzel yapmışlar zaten. Yalnız burada bir husus vardır ki söylenmesi ve üzerinde durulması gerekir.

  Şöyle; Bahsedilen toplumsal rol toplum tarafından tanımlanmış ve bireyden buna uygun hareket etmesi beklenilen beklentilerdir ancak bir birey yani tekil bir kişi pek çok toplumsal rolü aynı anda yaşayabilir.

  Şöyle ki; Kadın bir birey aile kurup çocuk dünyaya getirdiğinde toplum ondan annelik görevini yapmasını bekler. Çünkü toplum ona bir rol vermiştir. Annelik:Toplum ondan çocuklarına bakmasını, onlarla aynı konutta yaşamasını, çalışıyorsa geçimini sağlamasını vb. şeyleri bekler. Ama yine aynı bu kadın hem anne hem öğretmen olabilir. Öğretmen olduğunda toplum ondan öğrencilerine ders vermesini, onları eğitmesini, yetiştirmesini bekler. Yine aynı kadın oturduğu apartman sakinlerine göre komşu olabilir. Toplum ona komşu rolünü vermiştir. Ve geceleri gürültü yapmamasını, apartman aidatını yatırmasını vb. şeyleri bekler.

  Bir birey birden fazla toplumsal role sahip olabilir. Bunun sebebi de tekil bir bireyin birden fazla statüye sahip olabilmesidir. Kardeş, doktor, çocuk, işveren, komşu, sınıf birincisi vb..gibi toplumsal statülere sahip olan birey bu statülerü edindikten veya kazandıktan sonra toplum bu bireyden beklenti içine girer.

  Bu sebepten birey birden fazla statüye sahip olabileceği gibi birden fazla toplumsal role de sahip olabilir. Çünkü statülerinizin sayısı ne ölçüde artar ise toplumsal rolünüz o ölçüde artacaktır.
  2 ... crose