bu konuda fikrin mi var? buraya entry ekle. üye ol
  1. 1.
    toplum ve birey ayrılmaz iki parçadır çünkü aralarında yoğun bir etkileşim vardır. ancak toplumun birey üzerindeki etkisi daha yoğundur. insanların sosyal birer varlık olmasını sağlayan birbirleriyle her tür ve biçimde kurmuş oldukları ilişkinin bütünü toplumu oluşturur. ancak toplumdan söz edebilmek için belirli şartların gerçekleşmesi gerekir. bunlardan birincisi ortak bir toprak parçasına sahip olmaktır. ikincisi,; belirli bir idare biçimini benimseyip ona uymaktır. yani ortak politik bir otoriteye saygı göstermektir. üçüncüsü; ise bir kültüre ya da yaşam biçimine sahip olmaktır.
    ... requiem
  2. 2.
    sınıflardan oluşan sosyal olgu.
    4 ... kisil
  3. 3.
    Toplum, ilk bakışta topu olan bir sevgiliye sesleniş gibi duruyor. Ama biraz işin içine girince bu kadar masum olmadığı anlaşılıyor.Bunlar bir grup insan. Birarada yaşayıp belirli değerler üretiyorlar.
    Bu değerler genelde kağıt üzerinde güzel ama pratikte çok sakat. Abudik gubudik pek çok yasak ve kısıtlama, hayat karartıcı aktiviteler, şiddet..

Belki biz başka toplum görmediğimizden böyle düşünüyoruzdur, olayın aslı böyle değildir. Hemen gaza gelmemekte fayda var. Gerçi filmlerden ufak tefek izliyoruz başka toplumları. Oralarda da durum sakat.
    Yani insanlar genel olarak biraraya geldiklerinde ortaya çok saçma bir sonuç çıkıyor ama alternatifi olan bir şey değil. Yanlız yaşamak var o da zor bir şey.

Toplumun en zor yanlarından biri toplandığın anda toplum olman. Çok kolay oluşuyor. Toplu olduğun anda toplum oluyorsun. Bu da zor bir durum. Hoşgörü lazım.
    1 ... kargabeyaz
  4. 4.
    çelişkiler bütünü.
    ' güzele bakmak sevaptır ' der, aynı zamanda güzele bakanı abaza olarak nitelendirir.
    özgür düşünceye sırtını döner, aynı zamanda herkesin düşüncesini savunabileceğini iddia eder.
    geleneklerine bağlıdır, aynı zamanda gelenekleri yeni ve yabancıya göre biçimden biçime sokar.
    özgürlüğü dilediğince tatmak, seçimleriyle hayatını şekillendirmek isteyen insan toplumun gözünde yabancı hayranına dönüşür.
    insanı çelişkiye sürükler, belli bir topluluğa bağlı olmadan yaşanmaz ancak sürekli aynı şeyi tekrar edenin yanında oturmak da sıkıcıdır.
    1 ... legend of the stranger
  5. 5.
    daha çok sabahları otobüste giderken aklıma gözlem yapmayı getiren olgu. kendine has ihtiyaçları, amaçları, davranış biçimleri olan, çevresinin farkına daha çok görme, duyma ve dokunma (hareket) duyularıyla varan insanlar. hepsi de öleceklerini biliyor, hepsi de uzun yaşamayı umuyor. otobüse bindikten sonra okula gidecekleri yere gidene kadar ayakta durmak için, oturmak için, ilerlemek, inmek, konuşmak için manevralar yapıyor, bir yerlere tutunuyor. bellekleri olduğundan, birisi garip davransa ya onu aşağılarlar, ya yardım etmeye çalışırlar, ya da, belki de, kullanmaya çalışırlar. kendilerinin farkında olmak zorundalar, başkalarının da farkında olmak zorundalar.
    1 ... fotokopini cektir git
  6. 6.
    haydar dümen in köşe yazılarını okuyor, izdivaç programlarını seyrediyorum, hükümeti eleştiriyor, avrupa birliğini istemiyorum, sigara izmaritini yere atıyor ve aynı zamanda kahvehane de okeye dönerken belediye başkanını eleştiriyorum, on milyon işsiz ve yirmi milyon işsizin ekeceği boş arazierin olduğu bir yerden sizlere sesleniyorum.
    ... kisrak
  7. 7.
    aynı yaşam şeklini paylaşan, aralarında rahatca iletişim kurabilen insanların oluşturduğu teşkilatlanma.

(bkz: ortam)
    1 ... nakata
  8. 8.
    artık şu hale gelmiştir:

(baba kızının odasının kapısını çalar):

- kızım içeriye girebilir miyim?
    - hayır giremezsin baba.
    - niçin kızım?
    - çünkü webcam'de arkadaşıma şov yapıyorum!
    -1 ... cataplexy
  9. 9.
    belli bir amaç ya da amaçlar için bir araya gelmiş bir grup insan olarak tanımlandığını okudum. şimdi ben belli bir amaç için mi bir araya geldim o kadar insanla? güvenlik, fiziksel ihtiyaçlar, sosyal ihtiyaçlar. ulan, burada da sosyal ihtiyaç dedim.
    ... fotokopini cektir git
  10. 10.
    insanın biyolojik bağının ürünüdür.
    insan üç bağla varlığa zincirlidir.
    biyolojik bağı, kendi türünü de kapsayan canlılara bağımlılığı.
    fizyolojik bağı, dünyaya bağımlılığı
    atomik bağı, evrene bağımlılığı.
    biyolojik olarak zincirlendiği canlı hayat içindeki esaretinde, insan birbirine o kadar bağımlı hale gelmiştir ki aile, devlet ve toplum kavramlarının içini doldurmak zorunda kalmıştır.
    ... turkpence