bugün

bi tokatlı olarak nisan-mayıs aylarında tokatta kesinlikle yenilmesini önerdiğim kebaptır yanında bir de rakı varsa tadından yenmez.
bir tokatlı olarak yapmasını bilen ve özel fırını olan biri tarafından yapılırsa dünyanın en şahane kebabıdır.
eğer sizde böyle birini bulup yiyebilirseniz diğer kebaplara kebap demeyeceğinizin garantisi ben veriyorum.
mevsimi gelmiş kebaptır.
şu ana kadar yediğim en güzel yemek. hatta ben kışın yedim. asıl lezzetli olduğu zaman yazlarıymış domates ve patlıcan asıl mevsiminde oldukları için ayrı bir lezzetli oluyormuş.
tokat'ın meşhur yemeği. ye kebabı öp tokatlıyı.
ilk defa yurttaki tokatlı bir arkadaşımdan duyduğum ve merak ettiğim kebap çeşidi.
görsel

tokat'a ait kebaptır. evet.
özel ocağında, tokatlı kuzusu, tokatlı sebze ve meyveleriyle yapılan, bütün yağının suyunun aktığı altındaki kirli ekmekle mutlu sonlu ziyafet yaşatan kebap.

görsel
büyük ihtimal vaktiyle atalarımın da yapıp yediği kebap türü. ta ki 93 harbine kadar.. sonra samsun'a göç etmişiz.
görsel

görsel
kebaptan ziyade türlüye benzeyen yiyecek.

hiç kebap yemesek kandıracaklar.
bir sivas kebabı değidir bizden çaldı tokatlılar.
bir Tokat li olarak "bunun neyi bukadar meshur oldu" dedigim kebab türü.

gerci bir kebaptan beklentin ne olabilirki en fazla dimi.

not: tokat kebabi tokata aittir sivasa ait olsa sivas kebabi olurdu.
ocağın ortasında bulunan metal mile, şişlerle dik olarak asılarak köz ateşte pişirilen, Piştikten sonra altına ince pide konulan bir tepside servis edilen kebap.
Tokat ın dometes biber ve patlıcanı baska bir lezzet katar.
Varlığından ilk defa haberdar olduğum yiyecek.
patlıcan ve et, altında lavaş ve bir miktar domates, biber. bu yemeğin pişmesini 45 dakika bekledik. normal kebabın 5 katı para bayıldık. hiç bir ekstra özelliği olmayan tamamen fiyasko bir yemek!
o parayı vermenin ve o kadar beklemenin alemi yok.
null pointer hatası vermese az önce yaptığım bir tokat kebabı ve özel sobasını koyacaktım ama olmadı maalesef. eşim tokatlı bu kebabı oradan öğrendim. fakat resimlerden farklı. bir kere alta ekmekleri koyuyorsun patlıcanı kalın dilim ve bir tarafı tuzlu olacak şekilde diziyorsun. en üste kuyruk yağı olacak ki yağ patlıcandan ete sonra yine patlıcana en son altta bulunan haznedeki domatese aksın. kebaplar pişince ekmeğin üstüne dizilir. en son alt haznedeki bol domates hepsinin üstüne ekmekler full ıslanacak şekilde konur. afiyet olsun. kuzu etiyle yapılır. dana olmaz. bende iyi hanımcı çıktım. resmen tokatlı gibi anlattım.
önce kebap ye, sonra param yok de. tokatı ye. bedavaya gelir.
her şehrin de bir kebabı var arkadaş.. yeni yeni kebap türleri öğreniyorum.
eti patlıcanın içine sokarak aşağılamışlardır. o etin kilosu 150 lira. saygı lütfen !..
kız erkek arkadaşı ile kebapçıda oturuyormuş. bir yandan konuşup bir yandan yemeye devam ediyorlarmış. sonra kız alakasız bir şekilde birden "ya biz şimdi neyiz? bu ilişki nereye gidiyor?" diye sormuş.
bizimki durur mu? "tokat" gibi yapıştırmış "kebabı". demiş ki; "sus ve yemeye devam et".