bugün

Bu hayatta enn nefret ettiğim insan tipidir.
tip insanın iç dünyasının bir yansımasıdır. burada yakışıklı veya güzel insanlar gibi bir sınıflandırma yapmıyorum ama insanları makyajsız ve sakalsız doğal yüzlerini gördüğünüzde anlamanız mümkündür. mesela burnu kemerli kızlar genelde fesat olurlar her şeye bi trip borçları varmış gibi her saniye trip yersinz, erkeklerde ise ince ve sivri bir burun varsa herşeyi yalan dolan üçkağıtçı bir kişidir. tabi istisnai durumlar söz konusu olabilir ama istisnalar kaideyi bozmaz.
maalesef var böyle bişi. Geçenlerde vapura binip karşıya geçecem, polis de yoldan geçeni çevirip kimlik istiyo. Çevirdikleri tipler de hep aynı tipler ama. var yani böyle bişi.
istemeden bile olsa insanları görünce onlardan aldığımız izlenime göre onları sınıflandırıyoruz yargılıyoruz.güzel bir şey değil ama işte bunu aşmak imkansız bence.
göz bir duyu organı sonuç olarak, yargılanabilir.
Güzel türk kızlarının yaptığıdır çünkü güzel kızlar salak olur.
buradaki boş yorumlara bakmayınız. her insan bir nebze olsun tipe göre yargılama yapar bu kaçınılmaz bir gerçekliktir. Eğer bu yargılamayı yapmıyorsa zaten kendisini aşmış mevlana mertebesine ulaşmıştır o kişi.
Su eksikliğindendir.
%99 ihtimalle doğru çıkar. gerçi ben %1'lik tarafına hiç denk gelmedim ama yine de birazcık güvenli tarafta durayım istedim.

şimdi efendim kolsuz tişört giyen birinden delikanlılık bekleyebilir misiniz? şort giyen erkeğe aman yani pipili bireye ne kadar güvenebilirsiniz? sırt, göbek, meme, bacak dekoltesi veren bir kadından ne beklersiniz? ben pek bir şey beklemem açıkçası.
Yargılarım hiç acımam tas kafalı saç kesimi düşük ve yırtık kot pantolon giyen tipleri Yargılarım hemen.
Kadinlar cok yapar. Yuzeysel, manevi degerleri dusuk olan insanlarin yaptigidir.

Uzak dururum bu yapidaki insanlardan.
"kinesics" adı ile, bilimsel bir alan olarak incelenen konu.

"tipe göre insan mı yargılanır ya" dediğiniz şeyi, koca koca bilim adamları araştırıp, sistematize etmeye çalışıyor. yani öyle hemen küçümsemeyin.

eski devirlerde de "ilm-i kıyafet" adı ile incelenmekteydi hatta eski devlet adamlarının ilm-i kıyafet alimleri, sultanlara kişilerin görünüşleri, vücut dilleri gibi detayları inceleyerek, karakter analizleri sunmuşlardır.

bazı insanlarda bu çıkarım yeteneği daha fazladır. bu kişilere de toplum içinde "insan sarrafı" deriz, kültürümüzde de vardır yani. bu "insan sarrafı" adamlar, bir insanın tipinden, hal ve hareketlerinden, o insanın karakterini diğer insanlara göre daha doğru bir biçimde tespit edebilirler.
Çulla çaputla, ağzıyla, burnuyla insan yargılamak, hataların en büyüğüdür.

Evet görüntü, ilk görüşte bir intiba uyandırsa da, sabırlı olmak, gözlemlemek gerekir.

Ben öyle yapıyorum, zira " insan sarrafıyım" gibi kocaman iddialı cümleler kurmuyorum.
Vezirin içinden bir rezil, rezil gibi görüntünün altından bir vezir çıkabiliyor.
Tecrübe ile sabittir!
Ambalaja göre ürün seçmeye benzer. Bir elması kadife keseye de koysanız , toz bezinin arasına da koysanız parıltısından bir şey kaybetmez.
saçmalık ötesidir.