1. 1.
  1963 çıkışlı bob dylan albümü. bob dylan'ın ikinci albümü. abd genelinde sadece 25.000 civarında satan ilk albümünden sonra, dylan, koskoca columbia records'a büyük bir fiyasko yaşatmıştır. üstelik, o yıllarda abd'nin popüler müzik piyasasında tutulan bir çok 'uçucu' müzisyen gibi ne yakışıklıdır, ne de güzel bir sesi vardır. hatta dylan, 1962'de yaşadığı bu ilk albüm bozgununun ardından, profesyonel anlamda müziği bırakmaya, çalışmalarına amatör olarak devam etmeye bile yönelir.

  yıl 1963'tür, bob dylan henüz 22 yaşında bir yeni yetmedir, o yaşında hem kendi kariyerine, hem de 1960'ların devrim kokan ruhuna yön verecek muhteşem bir albüm yaratacağının bilincinde değildir. 1963'te, martin luther king'in o meşhuur "i have a dream" nutkunu atacağı ve on binlerin washington'da sel olup akacağı tarihi washington march'ta joan baez'le o kalabalığın önünde kendi şarkılarını seslendireceğinin de farkında olmadığı gibi.

  beatlesbob dylan'la tanıştırır bu albüm, en çok da john lennon etkilenir dylan'ın dizelerinden. vanilla sky filminde, albüme hoş bir gönderme yapılır, albümün o unutulmaz kapağı ekrana yansır. filmin başrolündeki karakter, bu albümün 'en sevdiği albüm' olduğunu söyler.

  albümdeki şarkılara gelince; dylan'ın neredeyse 45 yıldan beri en bilinen ve sevilen parçalarından blowin' in the wind'le ilk tokat yenir, johnny cash başta olmak üzre birçok kalburüstü müzisyen tarafından defalarca yorumlanacak olan girl from the north country ile devam edilir, dylan'ın kariyerindeki belki de en protest şarkı olan masters of war'dan sonra, o yıl* bir süikaste kurban giden jf kennedy'den ilham alan a hard rain s a gonna fall ve üstadın en sağlam ve kalıcı eserlerinden don't think twice it's allright insanın keyfini iyice artırır. corrina corrina bilmem kaçıncı defa dinlenildiğinde de aynı tadı verir, honey just allow me one more chance'la, dylan hazretleri tarafından albümü hoş bir tebessüm eşliğinde kapatmamız sağlanır. albümdeki şarkılar:

  blowin in the wind
  girl from the north country
  masters of war
  down the highway
  bob dylan s blues
  a hard rain s a gonna fall
  dont think twice its allright
  bob dylan s dream
  oxford town
  talking world war iii blues
  corrina corrina
  i shall be free
  honey just allow me one more chance
  2 ... louis cyphre