bugün

c.s lewisin ayni adli kitabindan uyarlanan ve izlendiginde lucy rolundeki kucuk kıza hayran olunan, bolca gulunen ve cocukluk gunlerimizi hatirlatip hayiflandiran filmdir.
(bkz: anne frankın günlüğü)
çocuğun eline kılıcı verip ilk lazımlık deneyimini verir gibi öldürme eylemini törenselleştiren, savaşın, kıyımın kan ve vahşetin kokuşmuşluğunu özel efekt manyaklığıyla görselleştirip estetize edip meşrulaştıran,fantastik film türünün de bokunu çıkarmayı başaran hollywood bataklığının "lord of the rings jr."niteliğindeki yeni üfürüğü.
sıkıntı da bile yüzüne bakılmayacak yapım.
tilda swinton'ın oynadığı film.
(bkz: narnia günlükleri)
eglencelik bir filmdir,beklentisiz giderseniz seversiniz.
bir klasik bekliyorsaniz bu ne boyle ya demeniz olasidir.
turk lokumu için kardeşlerini satan bir çocuk karakterin var olduğu sıkıcı fantastik film.
fantastik filmler içinde kendisine çok fazla rağbet gösterilmeyen, dostluk, kardeşlik ve paylaşmayı konu alan, her zamanki gibi iyilerin kazandığı, kötülerin kaybettiği bir film.
(bkz: narnia önlükleri)
(bkz: yaslan kadı ve çorap)
bir cocuk kitaplari serisi. serinin "aslan, cadi ve elbise dolabi" (the lion, witch and the wardrobe) bolumu filme de cekilmistir. filmin hiristiyanlik propagandasi yaptigi ve kucuk cocuklarin beynine gizliden gizliye yeniden dogus (ressurection) fikrini soktugu iddia edilmistir. filmdeki aslan'in isa'yi sembolize ettigi, aslanin oldukten sonra canlanip ordusunun basina gecmesinin de isa'nin yeniden dogusu oldugu dusunulmektedir. oldukca iyi hasilat yapan filmdeki aslanin adinin "Aslan" olmasi bizler icin hos bir surprizdir.
insanların zihinlerinde yaşattığı çirkin cadı geleneğinin yıkıldığı film.
izlenebilecek en ilginç meydan muharebelerinden biri bu kitabın filmi için çekilmiştir.
Çerezlik film. Uykunuz yokken uyku getirmesi için anlatılan masal niyetine izlenilebilinecek film.
serisini bitirmem için 2 kitabın kaldığı C.S. Lewis'in yazdığı kitap serisi.
kime söylesem "Narnia Günlükleri'ni okuyorum" diye cevap şudur:
aa ben onun filmine gitmi$tim.
demek ki narnia'yı sadece film sananlar da varmış.
en az 25 kez "aa ben onun filmine gitmiştim" diyenlere açıkladım olayı.
o çekilen film serinin 2. kitabıdır. ben seriyi okumanızı tavsiye ederim.
evet tanıma geçelim:

7 kitaptan oluşan, C.S. Lewis'in yazdığı kitap serisidir kendileri.
isimleri ise $öyledir:

1-Büyücünün Yeğeni - the magician's nephew
2-aslan, cadı ve dolap - the lion, the witch and the wardrobe
3-at ve çocuk - the horse and his boy
4-prens caspian - prince caspian
5-şafak yıldızı'nın yolculuğu - the voyage of the dawn treader
6-gümüş sandalye - the silver chair
7-son savaş - the last battle

okuyun derim, ondan sonra harry potter ve ondan sonra yüzüklerin efendisi iyi gider.

edit: 1 kitap kaldı, sonunda topluca bi yorum yaparım, iyi günler efenim.

finito edito: evet bitireli çok oldu bu seriyi. bu seriyi bitirenlerin düşündükleri şey genelde aynıdır: c.s. lewis ne yazsa okurum.
evet cidden adam kasmış abi. kalemi bayağı güçlüymüş. benim yorumuma göre en iyi ve en sıkıcı şöyledir:

en iyi: şafak yıldızı'nın yolculuğu
en sıkıcı: gümüş sandalye
serinin ikinci cildi ilk film olarak çekilmiş.
masal izlemek isteyen büyük bünyelere kesinlikle tavsiye edilir. mümkünse üzerinize bir battaniye, elinize sıcak bir kakao alıp izleyin.
hristiyanlık propagandasından ziyade daha çok türk-islam kültürünü anlatan bir kitap-filmmiş gibi geliyor ilk başta. kitapta ve filmde "lion" olarak tanımlanan aslan, filmde özel isim olarak yine türkçe aslan olarak karşımıza çıkar. çocuklardan birisi yiyecek olarak ilk aklına gelen "türk lokumu"ndan ister. iyiylerle kötülerin yaptığı büyük savaşta ise iyiler ilk olarak taş fırlatan kuşları kullanıp düşmanlarına zarar vermeyi başarırlar.
msn oyunda mayın tarlası açılırken paso reklamı gösterilen film. gideceğim vardıysa da reklamlar yüzünden antipati uyandırdığı için gitmeyeceğim.
ormanın kralı aslandır temalı fantastik hikaye.
okurken kendimi o cocuklarin arkadaslarindan birisi sandigim fantastik macera romanlari serisi.
"yüzüklerin efendisi" kıvamında çekilmek istenmiş ancak başarısız olunmuş film. bütce yetersizliği bu sebeplerden biri olabilir. ancak; film o kadar özensiz ve üstünkörü çekilmiş ki, insanın zaman zaman "yalvarırım artık bir aksiyon sahnesi olsun" diyesi geliyor. evet, belirtildiği gibi "çerez" bir film; ancak "çerez" film dediğin 125 dakika sürmezki. insana yapılmış bir nevi işkence bu.

savaş sahnelerindeki kalitesizlik, yakın plan denen şeyden habersiz bir yönetmen ve sanırım cebinde akrep buluna bir yapımcının gudik filmi.
Clive Staples Lewis'in yazmış olduğu yedi ciltlik romandır. Sırasıyla büyücünün yeğeni, aslan cadı ve dolap , at ve çocuk , prens caspian , şafak yıldızının yolculuğu , gümüş sandalye ve son savaşdır. Aslan cadı ve dolap , prens caspian sinemaya uyarlanmıştır.
(bkz: The Voyage Of The Dawn Treader)
şahane bir seri. oğluma almıştım önce kendim bitirdim.
güzel bir film serisi.

hiçbirşey iki kez aynı şekilde gerçekleşmez.

aslan.