bugün

rte nin son bambasıdır. şimdi nasıl oluyorda buna bir ülkenin başbakanı karar verebiliyor. ben buna bi anlam veremiyorum. şimdi bi kere şehit nedir? nasıl olunur? kimlere denilir? önce bunu bi bil. şehit; kendisine şahitlik yapılmış, cennetlik olduğuna şahitlik edilmiş anlamındadır. şehit olmak için müslüman olmak şarttır. şehit olmak büyük nimettir. kimlerin şehit olduğunu ahanda aşağı yazıyorum.

Kendinin, komşusunun, can, mal ve namusunu müdafaa ederken öldürülen,
Haksız olarak hapsedilip ölen,
Mülci ikrah ile öldürülen,
Hırsızın, yol kesicinin, eşkıyanın öldürdüğü kimse,
Yüksekten, attan düşüp ölen,
Yırtıcı hayvanlar tarafından parçalanarak ölen,
Zehirli hayvanların sokmasından ölen,
Suda boğulan,
Yangında ölen,
Gurbette garip iken ölen,
Depremde, duvar ve enkaz altında kalarak ölen,
Hastalıklar sebebiyle ölen,
Soğukta gusledip ölen,
Hamile, lohusa ve doğumda ölen kadın,
Cuma günü veya gecesi ölen,
Aşkını gizleyip iffetini korurken ölen,
Emr-i maruf ve nehy-i münker yaparken öldürülen,
Allah rızası için müezzinlik yaparken ölen,
Deniz tutup kusarak ölen,
Beş vakit namazı doğru kılan,
Kuşluk namazı kılan,
Yolculukta da vitir namazını terk etmeyen,
Her ay üç gün oruç tutan,
Abdestli iken ölen, abdestli yatıp ölen,
Namazda iken ölen,
Günde 20 kere ölümü düşünen,
Dine uygun ticaret yapan,
Gıda maddelerini ucuza satan,
Helâl kazanıp çoluk çocuğunun din bilgisi öğrenmeleri ve ibâdet yapmaları için çalışan,
60 yaşını geçen salih kimse,
Günde 25 kere ;Allahümme barik li filmevt ve fi-ma bad-el-mevt. okuyan,
Müdara eden, yani insanlarla iyi geçinen, dinini koruyabilmek için dünyalık veren,
Ölüm hastalığında, 40 kere;La ilahe illa ente sübhaneke inni küntü min-ez-zâlimin. okuyan,
Günde 100 defa salevat-ı şerîfe okuyan,
Her gece Yasin suresini okuyan,
Sabah ve akşam Haşr suresinin sonunu okuyan,
Allah yolunda şehit olarak ölmeyi isteyen,
Günah işlerken zulmen öldürülen.

bu ülkede hala şehit kapısını yükseltecek zihniyetler var. nasıl oluyorsa artık?
şehitlik mertebesinin kitap ta da yer alan açıklamalarını hiçe sayarak yeni bir düzenleme yapmış. e mecliste çoğunluğa sahip olmak böyle bişe heralde. yakında cennete girecekler diye bi sınav da açarsa hiç şaşmam.

+efendim siz üçlü atama ile cennete tayin edildiniz.

-elhamdilüllah

+olum bari bunu doğru söyle lan!
(bkz: hazret öyle buyurdu)
nerede bir bağcı görse saldırmaya çalışan, üzümün tadını bilmeyen bir zihniyete ters gelmiştir doğal olarak.

şöyle söyleyelim, türkiye'de gayrimüslimler de askerlik yapıyor. ve operasyonda veya pusuda hayatlarını kaybedince şehit sıfatını alarak geçiyor isimleri. bu ne demektir? islamî şehadet kavramı olduğu gibi devlet katında da bir şehadet kavramı vardır. çeşitli haklar kazanırsınız ailesi olarak vesaire. biliyorsunuz bunları.

ha bu söylediklerimi sizler de biliyorsunuz. belki benden iyi biliyorsunuz. neden adilik ediyorsunuz? başbakan'ın şövalye kutsar gibi sivilleri de allah katında şehit ilan etmediği zaten aşikar. e anladık muhalifsiniz de, ama bu kadar aciz misiniz?
şehitlere verilen imkanlardan yararlanacak anlamına gelen durumdur. doğru bir karardır. ayrıca polis, asker, vatandaş, esnaf kim olursa olsun terör yüzünden şehit oldu ise tüm insanlar zaten dinen de şehittir. şehidime laf edenin dilini keserim. dilini kestirmek isteyenler bana iletişim bilgilerini iletebilirler.
recep tayyip erdoğan'ın her cümlesinin çarpıtılmasının son örneğidir. ümmetçi bir parti olarak herhalde şehitliğin allah katında olduğunu ve bunu tabanının kendisinden daha iyi bildiğini bilecek kadar zeki bir adam bu adam ki ülkenin de 10 yıldır başında. kastedilen o siviller de çatışmada ölürse, devletin onlara şehit kapsamında yardım edeceği ki bence gerekli bir uygulama. suçu günahı olmayan insanlar ölüyorlar, devlet de bu kişilerin en azından ailelerini onore ediyor falan da filan.

bu karalama kampanyasının bir örneğini de ygs'de filan gördük geçen sene. her kafadan bir ses çıktı şifre iddiaları üstüne. düşündükleri şeyin öğrencilerin geleceği değil de hükümeti ve ösym'yi karalamak oldukları o kadar açıktı ki zira televizyonlara çıkan hiçbir kimse de sınav sisteminden bile haberdar değildi.

ha bu arada çok hükümet yanlısı bir tavır çizdim burada ama gerekiyordu. yoksa öyle biri değilim. milyon entry'm var okuyanlar biliyor zaten.
cennette tadilatı gündeme getirecek olan konudur.
Pardon merak ediyorum böyle bir açıklamaya neden gerek duydu ya da nasıl böyle bir şey söylüyor. birde yalvarsak bizim günahlarımızı da affeder mi? Malum şehitlik garantisi de vermiş.
teröristlerin analarına şehit diyen devletten buda beklenir. üzerinde durulmaması gerekir.
(bkz: kpss ile şehitlik mertebesine atanmak)
birinin şehit sayılıp sayılmayacağına elbette allah karar verir, senin mecliste çıkartacağın kanunla olmaz bu iş,
ama üzüm yemeye değil bağcı dövmeye niyetli kişiler bunu gene yanlış anlamışlar,
başbakanın demek istediği "şehit statüsüne sokularak devlet yardımı almaları sağlanacaktır" yoksa öbür dünyaya müdahale yok, sakin olun.
rte'den hasan mezarcı stayla.
adam kendini mesih ilan ettiğinde şaşıracak olanlar beri gelebilir.
geç kalınmış karardır.
terör olaylarında ölen sivillerin en yakınlarına maddi tazminat ödenmesinde zaten devletin hizmet kusuru sorumluluğu olduğuna göre, terör olaylarında ölen sivillerin şehit sayılması hiçbir kritere uymayan, gereksiz, ama siyasi rant amaçlı bir karardır. gerçekten de, bir yasa değişikliği ile, ölen sivillerin en yakınlarının bazı haklardan yararlanacakları, tazminat alacakları temin edilebilecek iken, neden "şehit" statüsü verilir ki ?

pkk ile mücadelenin kızışarak devam edeceğinin anlaşılması ve öngörülen artacak sivil ölümleri dolayısıyla, toplumun motive edilmesi, yani, insanların, ölenlerin şehit olduğunu düşünüp kendilerini teselli edecekleri ve hükümete yönelecek olası tepkilerin hafifleyeceği hesaplanmış olmalıdır.
o değil de mesela merak ettim şimdi, terör eyleminde üzerinde bomba sarılı adamda şehit sayılacak mı?

yanı sonuçta asker değil allahın hizbullah örgütlüsü de mi şehit sayılacak? hoş onların kafaya göre zaten şehit olacaklar ama devlet onlarında yakınlarına para verir mi ki?