bugün

kitaplarını bir solukta okutabilen ve sonunun tahmin edilemeyeceği derecede karmaşık fakat bir o kadarda anlaşılır hikayeler yazan garip kişilik. ''havva'' isminde yayınladığı bir kitabı ikinci baskısında ''kutsal meclis'' adıyla yayınlanmıştır.
ters köşe beklerken düzden vuran adam. öyle tuhaf öyküler yazar ki, tam şu olmayacak çünkü çok belli derken, o belli olan şeyi olacakmış gibi gösterir, sonra tekrar düzeltir, sonunda bi daha yedirir. biliyorum biraz karışık anlattım ama üslubu aynen böyle.
Kutsal meclis kitabını tavsiye ettiğim yazar.
romanları, türkçeye birkaç farklı isimle çevrilen yazar. adam, havva, kutsal meclis; ten, oyun. fakat bu isim karışıklıkları onun harika bir yazar olduğu gerçeğini değiştirmiyor.
Alışılmışın dışında, güzel yazan yazar.

Not: Oyun, kutsal meclis'ten daha hoş. Aslına bakarsan "alışılmışın dışında"yı daha çok "oyun" için söyledim ben.
kutsal meclis isimli kitabını okuyup fiyasko finali sebebiyle eleştirdiğim; sonra çember serisine başlayıp yeşil ve siyah isimli kitaplarını okuduğum yazar.

bugün kitapçıya girip beyaz'ı da aldım. meğersem beyaz'dan önce kırmızı'nın okunması gerekiyormuş.
iyi de o zaman ne diye beyaz'ın üstünde "kitap üç" yazıyor? o yazının kırmızı'nın üstünde olması gerekmiyor mu?

ayrıca bu nasıl çenber anasını satim? çember dediğine istediğin yerden başlarsın, nerden başlarsan başla yine başladığın yere dönersin. ama bu seride ya yeşil, siyah, kırmızı, beyaz şeklinde gidecensiniz; ya da siyah, kırmızı, beyaz, yeşil şeklinde gideceksiniz.
öyle çember mi olurmuş.

ama yine de güzel seri. ben yeşil ve siyah'ı okudum. siyah'ın sonuna geldiğimde "noluyo mk bi dakka" dedim bi. değişik, döngü halinde bi seri. hoş.
adam mıdır havva mıdır nedir işte o kitabı yazan adam.

dünyanın en iyi polisiye romanlarından birini yazmıştır.
çok övülen kutsal meclis (havva) kitabını şu sıralar okuduğum ve beklentimin altında olduğunu anladığım için yarıda bile bırakmayı düşündüğüm yazar.

klasik polisiye, gerilimden eser yok. klişe dolu. adamın 20 dk kadar ölü olup sonradan hayata dönmesi kısmı biraz ilginç benim için sadece. onun da çok daha iyisini okudum sanırım önceden, başka bir yazarın kaleminden.
kıytırık bir yazar. pek çok bestsellerci gibi.