bugün

2014-2015 yılları arasında Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın başdanışmanlığını da yapan Etyen Mahçupyan, Erdoğan’ın işin başından beri kendisini tarih nezdinde Türkiye’ye imza atacak büyük lider olarak düşündüğünü belirterek “Belki kendisini ikinci bir Atatürk gibi hayal ediyor” dedi.

https://onedio.com/haber/...r%27&utm_medium=tweet
Türkiye tarihine adını yazdırdığı kesin ama hangi manada? Tarih yazacak!
Elbette Türkiye tarihinin akışını değiştirdi.
Fakat bu değişimin yönü 15 sene sonra Suriyelisi-Afganı 15 milyona ulaşınca anlaşılacak.
görsel
(bkz: hayallerle yaşıyor bazı başganlar)
ben de evren'in sahibi olduğumu hayal ediyorum ama neticede ayıkıyorum. ayıkabilmek önemli.
Anca hayal eder zaten.
hayaller dünyası işte, nedeceksin...

kimisi sucukçu muhasebecisi'nin türkiye'de tarihin akışını değiştirdiğini söylemiş. bu ne olumlu, ne de olumsuz anlamda doğru değil. biz ömrü kısa canlılarız, tarih ve sosyoloji merakı olanlarımız dışında tarihi kısa ömrümüzle algılamaya çalışırız.

3. selim'den beri türkiye'de tarihin hangi yönde aktığı belli. bu bir kişisel tercih meselesi değil, zorunluluk meselesidir. aradaki duraklamaların, gerilemelerin genel akış üzerinde belirleyici bir etkisi yok. borsa grafiklerinde bir yöne doğru yükselen çizgideki aşağı yönlü kırıkları düşünün, öyle bir şey...

bu anlamda atatürk bile akışı değiştirmedi, sadece onun doğrultusunda büyük bir pik yaptırdı.

tabi bunları yazarken komünistlerin kaderciliğe kaçan tarih anlayışına gönderme yapıyor değilim. tarihi akışın dönmesi de veya yeteri kadar yalıtılmış yerlerde donması da mümkündür ve örnekleri vardır.

fark şu ki türkiye yalıtılmış bir ülke değil, çok fakir de değil. kazanmak isteyen, kaybetmek istemeyen insanların çıkarları her zaman doğal yönüne çevirir bu ülkeyi. sadece biraz zaman meselesidir...
Haksız da sayılmaz. Suriyede ve ekonomik saldırılarda ülkeyi iyi idare etti.
allah akıl fikir versin evet.
Tam Neden olmasın diyorum, resmi görünce gülme geliyor.
görsel
ikidebir kendisinden baskomutan olarak bahsetmesinden suphelenmistim zaten.
(bkz: hayallerde yaşıyor bazı)
ancak hayal edebileceği için elinden geleni yapmaktadır.
atamızın büyüklüğünü gösterir.

düşmanlarının bile hayali onun gibi olabilmek, daha ne olsun...
Bence çıtayı düşük tutmuş. Peygamber Muhammed dururken.
(bkz: hayallerde yaşıyor bazı ibneler)
sözlük fetöcüsünün boş laflarına meze olmuş boş hayaldir.

şu hıyara bakın! atatürk yan gelip yatmış, aptülhamit çalışmış! bak sen! nasıl oluyor o? aptülhamit'i hangi cephede görmüşler? hayır, cepheyi bırak, üsküdar'a gitmişliği var mı padişahlığı zamanında? sarayına kapanmış bir korkak baykuştu o kadar...

atamız cumhurbaşkanlığı döneminde de yurdu sürekli gezdi, halkla sürekli iç içe oldu, büyük işlerini başarmak için gecesini gündüzüne kattı.

bir de şu alim (yobaz anlayın) meselesine gelelim. yahu aptülhamit "alimlere" çok mu iyi davranıyordu? sait kürdi delisini tımarhaneye tıktıran kimdi? iskilipli'den tutun, mustafa sabri'ye kadar yobazların alayı aptülhamit'e düşman değil miydi? hal fetvasını elmalılı hamdi gibi muteber bir alim hazırlamadı mı?

bu arada, sucukçu muhasebecisi efendimiz hazretlerinin baş danışmanlığına layık gördüğü bir kişiyi "bir ermeni" diye karalamak yandaşlık adabına mugayirdir efendim. üstelik aptülhamit han hazretlerinin de çok muteber ermeni elemanları, dostları vardı.
Abdülhamid Han diyelim biz ona. Adı geçenlerle rakip bile değil Evet.
çarpılacaksınız bakın demedi demeyin. hz. tayyip için allahın sıfatlarını üzerinde taşıdığı bile söyleniyorken, bu versus sizi direk cehenneme odun yapar.
Hayallerle yaşayanı gerçeklerle öperler.
hayal değil gerçek olan durumdur. rte an itibariyle ataya açık ara fark atmıştır. net..