hiyerarşik olarak örgütlenen siyasal endüstriyel teknoloji sistemi.
1881 yılında Amerikalı Frederick Winslow Taylor'ın (1856-1915) ileri sürdüğü, üretimde iş bölümünü artıran ve zaman kaybettirici tüm öğeleri ayıklayan, işçi emeğinden olabildiğince fazla yararlanmayı, iş verimini artırmayı hedefleyen sistemdir.
Fredric w taylor'un scientific management adlı teorisinin uygulanmaya başladığı dönemlerde ortaya çıkan akımdır.
scientific management teorisi yaklaşık yüz yıl kadar önce Taylor tarafından oluşturuldu ve bu şekilde organizasyon yönetimi bir bilim, araştırma konusu olmaya başladı.

scientific management teorisi özetle şu maddeleri kapsar:

1- üretim ve çalışanlar olabildiğince verimli olmak zorunda.

2- üretimi rasyonalizasyon sayesinde arttırmak kazancı hem şirket hem de çalışanlar için arttırır.

3- Taylor çalışanları bir makine gibi görürdü, yani yönetilebilen, ne yapacağı tahmin edilebilen bir makine gibi...

4- eğitimli personale sahip olmak gerekir ve bu daha fazla maaş anlamına gelir.

5- bu teoride işçiler mükemmelleştirilmeye çalışılır tıpkı mükemmel bir makina gibi..

6- çalışanların duyguları, kişisel hedefleri, ilgi alanları, eğilimleri önemsenmez.

7- materyal ödüllendirme ile mutlu personal yaratılmaya çalışılır örneğin: ektra maaş vs.

8-rasyonilizasyon yani nekadar fazla iş, okadar fazla maaş.

bu teoriyi kullanan bir şirket hakkında örnek verecek olursak, mc donald'sı ele alabiliriz:

a- personel mümkün olduğunca çok verimlidir yani mümkün olduğunca fazla kişiye, mümkün olAN en kısa zamanda, mümkün olduğunca fazla servis yapılır.

b- dekorasyon, sanalyeler, masalar herşey maksimum verimlilik için ayarlanmıştır, bu şekilde hızlı bir müşteri akışı sağlanabilir.

c- mc donald's ın standartlaştırılmış iş rutinleri vardır, dünyanın neresine giderseniz gidin mantık aynıdır örneğin: otomatik meyve suyu, kola doldurucu makinalar, bardak dolduğunda kendisini otomatik olarak kapatır, ya da patestler kızardığında, öten bir sinyal duyarsınız.

d- teknoloji sayesinde herşey kontrol altındadır, bu sayede hata minumuma indirilir..

e- monoton ve standart görevler vardır, çalışanların bu standartları ve kuralları takip etmesi yeterlidir.

edit : ben bu konuya ineklediğimde pek türkçe kaynak bulmamıştım, gelecek nesillere hediyem olsun, konunun özeti budur. *
100 yıl evvel ortalığı kasıp kavuran davranışçılık ekolüne göre hazırlandığı için pek insani bir sistem değildir.
(bkz: taylor momsen)
(bkz: #11414715)
verimi artırmak adı altında, azami emek sömürüsünü sağlamayı amaçlayan sistemdir.
zaman kaybettirici öğeleri diskalifiye etmek adına kapitaliizmin vahşi kapitalizme dönmesini sağlayan modeldir.
işçiyi makine gibi gören vira sistemdir. insan özünde tembeldir ve katı kurallarla yönetilmelidir anlayışı mevcut.
minimum zamanda maksimum işi hedefleyen işçiyi işçi olmaktan çıkarıp adeta bir makine gibi gören sistemdir.
fabrikalardaki yürüyen bant sistemi bu şeytanın sağ koludur.
makinelesme. seri uretim. robotlasma. anti insiyatif.
üretimin bilimsel yönetimidir. randımanlılığı ve üretkenliği artırır. yalnızca işçilerin becerileri değil, aynı zamanda iş süreci üzerindeki denetimleri de kamulaştırır. işçilerin sömürüye karşı işyerindeki direnişlerini kırmak üzere önceden davranılmasını sağlayabilmesinin nedeni budur. bilimsel yönetim, üretim süreci içerisinde insan hareketlerini en küçük parçalarına ayırması nedeniyle her eylemin sınırlı sayıda oluşturucu kısımlara indirgenmesiyle sonuçlandı. yani temelinde taylorizm, fabrikadaki serkeş gerçekliğin üzerinde düzenin ve kesinliğin, istikrarın ve öndeyilebilirliğin tesis edilmesi yatıyordu(wagner, peter; modernliğin sosyolojisi, s. 163-4).

moderniteyi anlamak için taylorizmi anlamak gerekiyor. ayrıca taylor'u bir cani olarak görmek saçmalık hayatım.
Liv Tyler olmuyor...

(bkz: Elizabeth Taylor)
(bkz: Taylor swift)
(bkz: serbest çağrışım)
menekşe gözlü efsane film yıldızı elizabeth taylor değildir.
DOĞRU DEMiŞ. MAVi YAKALILARIN iDARESi ZORDUR. YAŞAR USTA SEMPATiKLiĞi SADECE FiLMLERDEDiR. iŞiMi DAHA iYi NASIL YAPAYIM DiYE DÜŞÜNMEZ iŞiN ÇAKALLIĞINA KAÇARLAR. MAVi YAKA BEYiN iŞÇiSi DEĞiL BEDEN iŞÇiSiDiR FiKiR ÜRETMESiNE GEREK YOKTUR.
yönetsel despotizm.

frederick winslow taylor, danışman olarak çalıştığı bir fabrikada yönetimde söz sahibi olmak isteyen mavi yaka çalışanlara şöyle seslenir;

- sizlerden sadece bedenen çalışmanız isteniyor, düşünmeniz değil. zaten düşünmeleri için onlarca kişiye ( beyaz yakalara) para ödüyoruz.