bugün

(bkz: hallux valgus)
kemik çıkıntısı ihtiva eden ayaktır, annem teyzem ve anneannemde genetiksel olarak bulunan, hatta anneaannem gençliğinde ameliyat olmuş. ayakkabı giymeyi zorlaştırır, can acıtır. daha çok kadınlarda görülür.
Ayakkabı tercihinde yanlış yapılırsa ağrılara neden olmaktadır. Bu nedenle büyük ayakkabı giymek gerekir. Ayrıca ciddi şekilde görüntü bozukluğu yapmaktadır. https://hesna.net/tarakli-ayak.html yazısından bilgi alabilirisniz.
kadına çok da yakışmayan ayaktır.
erkekte ise ayağı heybtli olanın penisin de heybetli olacağına inanılır.
Converse'lere sigmayan ayak cesidi. Sahiplerinin giymemesi goz zevki acisindan makbuldur.
fazla seksi olan ayak şekli.
ağağı saçlarına kadar yetişebilen insanlara verilen alaycı ad.
Halk arasında erkekleri için "taraklı ayak büyük y.....k" inanışı yaygındır.
(bkz: uma thurman).
bu ayağa sahip kişilerin en çok sıkıntı çektiği konu her ayakkabı markasından farklı numara ayakkabı giymeleridir.

yıllardır çektiğim için bilirim mesela reebok genelde geniş taraklı ayakkabı üretir nike'ın yanında bile geçmem. geçeceksem de 3 numara büyüğünü almak zorundayım ki o da ancak basketbol ayakkabılarında bulunuyor.

şimdi efendim ben çok çektim bu meretten. normal bir insan için taraklı ayak en fazla göz zevkini bozduğu için kötüdür. ya ayakları büyük olan birisi için bu nedir? tam bir eziyet. yaptığım spor ve mevkim gereği yan adımları çok atmam nedeniyle küçük yaştan itibaren her iki ayağımda da taraktan en az iki kez çıkık olayını yaşadığımdan bu da katmeri oldu mu!

birisi de çıkıp iticidir demiyor mu yemişim iticiliğini ayakkabı bulamıyorum ulan!
esmer tenden sonra bir insanı itici yapan detaylardan bir diğeri, üstelik kadın erkek dinlemiyor ikisi içinde eşit oranda kötü. Nihayetinde yapısal ama özellikle rica ediyorum;
1- erkekseniz parmak arası terlik giymeyiniz
2- kadınsanız babet, terlik ve benzerlerinden kaçınınız.
(bkz: ayagin sevgili tarafindan goruldugu ilk an)

(bkz: ayrılık sebebi olarak taraklı ayak)
yeni alinan ayakkabi bi süre ayaginizi acitir.siz alistiktan sonra ayakkabinin şafti kaymistir. misafir gittiginiz evden disari cikmaya korkarsiniz ayakkabinizin utancindan.ühühühü
baş parmağın ya da en güççük* olanın bağlandığı bir üst kemiğin ırsi olarak ya da zorlamalar sayesinde dışa doğru çıkmasıdır. geniş ancak şekilsiz bir ayak çıkar ortaya. her yeni ayakkabıda çok zorlanır ve acı çekersiniz. en sonunda ayakkabı pes eder ve siz de rahatlarsınız.

(bkz: taraklı ayakkabı) öyle yapılır.
geniş ayaklara halk arasında verilen isim. ayak yapısı genişçedir. ayak parmaklar yayılmıştır. genelde ayakkabıyı enine uzatıp, ayakkabıyı yavşatmasıyla etmesiyle bilinir.