bugün

Akçomarların yaptığı iştir. Hem şirki yasaklayan bir dine inanır, hem de malum kişiye taparlar.
Twitter'ı açın görürsünüz.
şimdi olaya insan açısından bakalım.
insanın mekanik kısmı, yiyecekler, havayla, suyla, güneşle besleniyor.
psikolojik kısmı ise, güven, sevgi, öğrenme, paylaşma ve keyif ve de neşeyle besleniyor.
bu söylediklerim biliimsel gerçekler. bunlara itiraz edecek bilimsel bir sav yoktur.

bu dünyaya belli süreler için geliyoruz ve yukarıda yazdıklarımı ne kadar yaşarsak o kadar mutlu oluyoruz.
bilime, teknolojiye, akılcılığa sonuna kadar inanan biri olarak diyorum ki insan güven duygusunu beslemek için tapmak zorundadır. ister ata tapsın, ister gök tengri ye insanın içindeki güven duygusunu sadece tapmak, dolayısıyla öldüğünde ödüllendirileceği duygusu besliyor.
e ben bir hastalık karşısında ya da çözemediğim sorunlar karşısında sığınacak bir yeri neden iteleyeyim. bu benim psikolojime iyi geliyorsa dünyadaki her şeyden faydalanmayı bilen bir canlı olarak neden inandığım bi şeye tapmıyayım.
taparım, rahat ederim. taptığım varlık gerçekte yoksa ne olacak? zaten ölmüşüm ama hiç değilse canlıyken iyi vakit geçirmişim. psikolojik sorunlarla uğraşmamışım çünkü inandığım varlığın çok güçlü olduğuna ve beni ödüllendireceğine inancım tam.

ha şimdi bu inanç ve tapınma işini kendi içimde yaşarım. kimseyi benim inandıklarıma inanmaya zorlamam. başka şeye inanlara saygı gösteririm.
maddi konularda da dünya gerçeklerinden ayrılmam.
tapma işini psikolojik dünyam işin kullanırım çünkü baş edemediğim pek çok sorun var ve bunlarla savaşmak için farklı bir güce de ihtiyacım var, kendi gücümün yanında.
Şu kadarını söyleyeyim eğer varsa ve bir yerlerden çıksa gelse tanrı, ona bile tapmam.
dünyadaki bütün pisliklerin bence başı budur. tapınmak her türlü pisliğin başlangıcıdır. insanlar bir şeyleri putlaştırarak kendini alçaltır ve alçakça yaşar.
(bkz: topuklu ayakkabı)
aslında yüceltilen her şeye karşı olan bir fikrin olması lazım bence, tapmak insanı köleştiren, sürüngen haline getiren, teslimiyetçi bir yapıya sahip.

insan bir şeylere boyun eğerek hiçbir yere gelmemiştir. bu illetten kurtulması lazımdır.

sadece dini değil, siyasi, felsefi görüş veya kişiler arası ilişkiler hepsinde yüceltmenin kalkması ve bir şeyi olan gerçeğiyle algılama ve yaşama olmalıdır.
Allah'a olduğu zaman güzel kalan eylem.

elbette başka birisini ilah etmiyorsanız, niyetiniz farklıysa bir şey diyemem.
ilginç şekilde azericede bulmak anlamına gelir.
Öğrenince şaşırmıştım.
sadece alemlerin rabbi olan yüce allah için yapılması gerekendir. o bizi yoktan var edip, ahiret gününde de diriltecek olandır.
(bkz: idol haline getirmek)
azeri türkçesinde bakmak anlamına gelen fiil **
çok değer vermek, bir şeyleri ilah gibi görme saplantısı.
1.Allah'a kulluk etmek.
2.Herhangi bir şeyi "tanrı" diye tanımak.
3.Tutku ile sevmek,bağlanmak.
güncel Önemli Başlıklar