bugün

başta şaka,trol falan sandım ama gerçekmiş..

şimdi soruyorum
bu zamana kadar aklıniz neyderdi efendiler

1)a101,şok,bim,migros,carrefour meyve sebzeyi iki misli sattı aylarca şimdi ne oldu devlet kabzimalliga soyundu.

2)bu durum haksız rekabet sayılmaz mi peki
sen koca devletsin manavla,marketle ne uğraşıyorsun

3)bu marketlerde çalışan yüzbinlerce kasiyer,reyoncu,manav,şarküteri vs var
şimdi firmalar kar etmiyorum ben kardeşim deyip işçi çıkarma olayına gitse bunun vebalini kim verecek

sen iki tane patlıcan domates satacaksin milletin gözünü boyayıp oy toplayacaksin diye binlerce yurttaş işsiz kalacak..

bunun yerine kardeşim toplarsin saraya türkiyenin en önde giden marketler zincirlerinin sahibini ceosunu vs
toplantı yaparsın
dersin kardeşim indirin fiyatları
gerekirse parekende fiyatına sat
halk ucuz besin alsın
sana kıyak olarak yıl sonu verginden %20 ile %50 arasında ındirim yapayim..
ben tarım bakanı vs olsam bunu yaparım..

yanı çarşı pazarda soğukta ayazda milleti it gibi sırada bekletip saatlerce sadece 3 kg domates,soğan ile enflasyonla mücadele edemezsin zaten..

sadece günübirlik çözüm bulursun o kadar..

bize kalıcı çözüm lazim..
Muhaliflerin beğenmediği satış mağazalarıdır.

Buralara türk halk gelir.sizin gibi kendini beğenmiş egolu insanlar değil.begenmiyorsaniz çenenizi kapayın.biz memnunuz.

Gurur duyuyorum iyi ki akp var.
- benim milletimi, tanzim satış mağazalarında kuyruklarda bekleten, patates için yahu bekleten cehapeeeeee... zulmün kanıtıdır, evet. kılışdarrrrrrr.

-heyuuuuuheeeee.

-eyyyyyy....

-dıjjjj düçlerrrrrrr
izmir'dekilerin nerede olduğunu araştırmaya başladığım mekanlar.
Gidenlerin çoğu yandaştır. Zamanında bok attıkları karne ile ekmek alıyorduk mevzularına karşın şimdi 1.5 kmlik kuyruklarda bekliyorlar. Bel kemiğini siktiklerim.
sattıklarında %8 kdv devam.haşırttt.
sattıklarında %8 kdv devam.haşırttt.
cumhur ittifakı'nın yepis yeni türkiye'sinde (!) ''halk sebze' adında buluş. yanlış yazmışlar. ''cumhur sebze'' olacaktı.. aslında cennete girmek için berat belgesi alacak tek kişi var. o da, zırt pırt değiştirdiği harika ekonomik formülleriyle halkın, pardon cumhurun gönlünde taht kurmuş olan, berat albayrak'tır. kendisini kutluyoruz.
81 il, 900 küsür ilçe, 82 milyon tc vatandaşı, 5 milyon Suriyeli + others.

Valla ne diyeyim Allah kolaylık versin ama sanmıyorum verecek.
Komada olan bir hasta uyansa ve bu görüntüleri görse...
A. Savaş oldu.
B. Kıtlık oldu.
C. Doğal afet yaşandı.

Aslında bunların hiç biri olmadı.
Türkiye çağ atladı.
Dünya bizi kıskanıyor.
akil tutulmasi yasatan hadise.

Sen mazotu 6 tl den sat, fahis kopru otoban fiyati al, satilan maldan vergi al, ciftciye destek olmak yerine uretim yoksa ithal ederiz de sonra niye meyve sebze fiyatlari artti oyun oynaiyor biz bu oyunu bozariz de. Sana mazot kopru yol vergi ucretlendirmesi yok daha dusuk satman normal degil mi zaten.

soyle ornek yapalim 1000 km yoldan gelen bir urun dusunun toplam 2000 km yol yapacak 100 km de ortalama 35 lt yakit yakiyorlar bu da gel urunu birak geri don yakit maliyeti 4200 tl kopru ucreti otoban ucreti derken 4500 tl ye meyve sebze birakiyor bir kamyon. Elektrige yuzde yuze yakin zam geldi suya zam geldi gubreye yuzde yuzun ustunde zam geldi. Tarlayi topladigin traktor de mazotla calisiyor yani napsin adamlar kaca satsinlar cebinden mi odesin arada ki farki tanzim kuracagina maliyetleri dusurmek mazota gubreye elektrige suya benzer ciftciyi ekleyecek seylere indirim yapmak daha zor tanzimde satmak daha kolay sanirim.
yeni türkiye dedikleri türkiye´nin battığının göstergesi bir durum.

salaklar bi de utanmadan almanya bizi kıskanıyo falan diyolardı.

sen almanya´yı falan geç bi kalem de, şu anki durumun romanya´dan kötü türkiye.
Benim çok doğru bulduğum uygulama bakmayın rakıcıların sürekli eleştirdiğine. Onlar ideolojisi gereği doğruya doğru yanlışa yanlış diyemeyen insanlar. Gelelim doğru bulmamın gerekçesine. Ben o sosyal devlet ilkesi gereği devletin yoksul insanını koruma amacıyla hareket edip hangi sektör olursa olsun devletin bir kaç işletmesi olması gerektiğini savunuyorum. Böyleyece devlet yoksul vatandaşını korumuş olabilecektir. He orta tabaka ve zenginler serbest piyasa ekonomisi gereği pazar market gibi yerlerden alışveriş yapsın. Özgurluklere karsi degilim. Ama oncelik toplumun cogunlugunu olusturan yoksul halk olmal Devlet baba aracılara üstü kapalı olarak şu mesajı veriyor. Siz ya stokçuluk yapıp fiyatlarına yükselmesine engel olursunuz yada ben sizi terbiye etme amaçlı bu sektörde kendi kurum ve kuruluşlarımı kurarım dedi.Aynı zamanda bu uygulama sonucu market ve pazarlarda meyve sebze fiyatlar yarı yarıya düşmüş olmasıda bu fikrim düsuncenin ise yaradigini gosteriyor.
işin garibi bu ülke buraya "almanya bizi kıskanıyo" diye diye geldi !!...

bi de bu tabii bir seçim yatırımı. seçimden sonra 18 liralık patlıcan gene 25-28 lira olur. bu tanzim muhabbeti sonsuza kadar gitmez.
Seçime kadar sürsünde. Gerisi öenli
önemli değil.
'DOĞRUDan üreticiden alıyoruz' yalanı ile yönetilen yerler.
Halden gidip alıyorlar. Tarım kredi kooperatifi diye fatura kesiyorlar.
5 liraya aldıkları şeyi 4.50'ye, yani zararına satıyorlar.
Bu zarar kimden çıkacak? Vatandaştan.
Yani sen 'devlet sayesinde ucuza sebze meyve alıyorum' derken, o elektriği, suyu, doğalgazı, benzini, mazotu zamlandırıp aradaki farkı yine senden çıkaracak.

Bu kadar çomarın olduğu bir ülkede kime anlatıyoruz tabi biz bunları.

Edit: ayrıca 'bu uygulama sayesinde marketler de fiyatları düşürdü' diyenler var. Marketler en az 60-100 tl alışveriş yapana veriyor o düşük fiyattan sebzeyi-meyveyi... o da kotalı.
Nasıl sümenaltı etmeye çalışırlarsa çalışsınlar, pislik taştı, her yerden görünüyor artık.
sol zihniyetin kalan son umutlarınıda bitiren mağazalardır. evet...
sürdürülebilir olup olmaması sorun değil, böyle bir şeye kalkışılması sorun.

bu tip sosyalist uygulamalar zaten bitik durumda olan piyasanın üzerine toprak atmaktan başka bir işe yaramıyor. tanzim satış mağazalarıyla aracıları ortadan kaldırıyorsun, sözde ucuza mamul satıyorsun da dünyanın her yerinde, her sektörde aracılar var. bunları şeytanlaştırmak, her şeyin sorumlusu ilan etmek komik.

zira geçen yıl aynı dönemde de iş yapıyordu bu aracılar. o zaman niye dolmalık biberi 1-2 liraya yiyebiliyorduk? o zaman niye kimse aracılardan bahsetmiyordu?

ya da 2002-2008 yılları arasında dolar 1 tl'ye kadar düşmüş, kredi derecelendirme kuruluşları tarafından türkiye'nin kredi notu sürekli arttırılmıştı. o zaman niye "dış mihrak" diye ağlamıyorduk?

yani her sorunda birilerini ortaya atıp kendi suçlarının sorumluluğundan sıyrılarak sözde halka iyilik yapıyorum ayağına piyasanın içine sıçmak iyice çıkmaza sokuyor bizi.

bu zihniyet yüzünden cebinde parası olan adam iş yapıp riske girmek istemiyor. herkes faize yöneliyor ve haklılar da.
bir kemalistin günlüğü;

sabah; salatalık çok pahalı, devlet bir şey yapmalı.
devletin tanzim kurduğu günün akşamı: devlet bu işlere girmez, girmemeli bir şey yapmamalı.

ya yok kardeşim sen yanlış anladın, izmir büyükşehir belediyesi kurmuş tanzimi. işte abi sosyal adaleti sağlayan belediye modeli, ancak chp yapardı zaten.
salatalık pahalı diye devlet ucuza salatalık satmaz, salatalığın pahalı olmasına sebep olan sorunları ortadan kaldırır.

zararına satış yapıp, sikindirik salatalık için 8 saat halkı kuyrukta bekletmek çözüm değildir. aklı olan 2019 dünyasında salatalık için kuyruğa girmekten utanır, gocunur, isyan eder.

iyi o zaman devlet her sektöre girsin, o sektörden ekmek yiyen adamlar da devletle rekabet etmeye çalışsın. herkes sizin gibi hükumet tarafından mamalanmıyor, birilerinin yaşayabilmek için alın teriyle kazanması lazım.

milletin emeğini çalmaya, aklıyla alay etmeye bir son verin artık.
Önemli olan seçimden sonrası bence,
Neden hep hedef gösteriliyor?
Yeni hedefiniz Hâl!!! ileri.. Nede olsa oy potansiyeli az olan bir kitle.
gayet de aracılara takan bi yaklaşım olmuş. pazarlarda fiyatlar gevsedi bile.
https://www.youtube.com/watch?v=EJVWV4Ew-QY
yeni bir uğraş tartışma konusu.
8. dakikadan sonra tanzim satış mağazalarının neden olduğunu anlamış oluyoruz.
bu eylemin seçimden 1 buçuk ay önce yoksulu koruma amacıyla yapıldığına inanan arkadaşım . 3 seneden beridir böyle . Yoksulu korumak yeni mi akıllara gelmiş . Bence bunlar yoksulun kafasındaki cehaleti korumak için böyle bir adım attılar. benim garip milletim saf milletim hala daha 800 lira 750 lira emekli maaşıyla 7 liraya 5 liraya aldığı domatesten patlıcandan sırf hükümetin masum olduğunu düşünerek memnunum diyor . gerçekten çok eğitimsiziz.
Ayrıyetten bu kuyruklarda çıkan tartışmalar var bir tane hanım abla a parti sempatizanı ,duruma iyi değil diyen amcaya geber o zaman gibi laflar ediyor . Mesele tarafın a partiden olması değil biliyorumki b partiden olan da aynısını diyebilcek potansiyele sahip artık . mesele şu milleti öyle bir hale getirmişlerki bir araya geldiğinde benzinle ateş gibi birbirine parlıyorlar . yahu tanımadığın bi insanın ölmesini isticek kadar ne ara fanatik oldun .

dipnot : bunu gören akademisyen genç neden beyin göçü yapar sizce. ben izlerken gözlerim nah böyle OO açıldı. utandım.

https://www.youtube.com/watch?v=Kkrcf4ASDR4

ayrıca marketlerin kapanması batması veyahut zarar etmesinin devlete hiçbir faydası yok. devlet en büyük vergiyi bu satış zincirlerinden alıyor . bu sebeple bunlara karşı yönelik bir eylem değil seçime yönelik bir eylem olduğu anlaşılabilir saflar sizi. coca cola mevzsuna dönmesin iş .
ulan ya 2004te fikirtepe tanzim duragina oturup 15 yil dusunsem, sebzelerin tanzimlerde satilacagii hic aklima gelmezdi, scheiße moruq.