bugün

ABD merkezli http://www.whoshouldliveagain.com adresli sitede yapılan ilginç bir oylamadır. Yapılan anketin adı "Tanrı Tekrar Kimi Göndersin?" Ankette şu ana kadar 200 bin kişinin oy kullandığı söylenirken, birinci sırada Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk bulunuyor. Oyların yüzde 90'ına yakın bölümünü alan Atatürk'ün ardından yüzde 3 oy ile Albert Einstein ve Adolf Hitler geliyor. Oyların en azını alan kişiler ise Roma imparatoru Sezar ve ünlü tenor Pavorotti ...
(bkz: mezarlıklar vazgeçilmezlerle doludur)
(bkz: tanri beni alsinda kimi gönderirse göndersin)
aylar önce oyumu hannibal'e verdiğim site. çünkü maaşallah yurdum insanı çok çalışıp çabalayıp, atamızı açık ara lider yapmıştır *. *
(bkz: manyağa bak hele allah a akıl veriyor)
bir türk ün açtığı sitedir, istanbulludur. ticari amaçla açmıştır, daha önce reklam yokken şimdi reklam koyarak rant kazanmaktadır. düşmeyin!
bugun milliyet gazetesinde okuduğum haberdir. sanırım % 90 oy ile mustafa kemal atatürk önde gidiyor.
dünyanın %90 ını oluşturan gerizekalılara akıl getirmesinin daha mantıklı olduğu araştırmadır.

edit:
--spoiler--
kimse kendini %10 a dahil görmemiş demek ki.
--spoiler--
(bkz: seviyorum ama kimi)
tanım: garip ve içi boş bir ankettir, sonucu kazananı geri getirmeyecektir.

şahsıma sorulursa adolf hitleri göndersin. tabi şimdi sen sadece bunu okuyup ekşileyeceksin, ama olsun ben yine de gerisini okumama ihtimalin olsa da yazayım. şimdi dünya bize göre bir işkence ve ceza yeri olduğuna göre en sevdiğimiz atatürkümüz geri gelmesindir. tabii iyi niyetli sevecen insanlar olduğumuza göre kendine ceza olarak verilen bu hayatı çok kötü değerlendirmiş bir kişi olan adolf hitleri geri istememiz normaldir. belki bu sefer iyi değerlendirir, vatanına milletine, çok sevdiği yahudisine hayırlı olurdur. *
türkiye'de idam edilen herkesi geri getirsin, diye cevaplanabilecek soru.
içinde hala türk reklemları dönen ve amatörlüğünden de anlaşılacağı üzere alelade şekilde bir türk tarafından hazırlanan site. kanımca rant sağlamak fakat hazırlayan kişinin iddialarına bakılırsa daha farklı bir amaçla kurulmuştur aynı zamanda.
vakit gazetesi' nin amerikalılar yaptı denilmesine rağmen türklerin yaptığının anlaşılmasıyla günlerce diline doladığı oylamadır...
tanrı adem i cennete geri göndermiş olsaydı şimdi hiç bir sorunumuz olmayacaktı.
bu ankette genelde atatürk geri gelsin sonucu çıkar ama;bu acizlik göstergesi gibi geliyo bana biz neden başarılı olmıyoruz 70 milyon kendi iç sorunları ile boğuşmaktan o kadar bunalmışki atatürk gelsin kurtarsın bizi tabi sen otur onlarca sene sen şucu başkası bucu diyip parçalamaya çalışanlara karşı bir olma vergini adam gibi verme kısa yoldan nasıl zengin olunur hesabını yap kayde deger hiçbirişin içinde olma atatürk'ün bıraktığı ülkeyi daha sorunlu bir ülke haline getir ve sonra de ki atatürk gelsin kurtarsın bizi tabi bi 50 sene sonra birdaha çağralım yine kurtarsın bizi bizde gebeş gibi oturalım.
Atatürk gelmiş olsa muhtemelen ne yaptınız bu ülkeye laik lik bumu, devletçilik bumu, demokrasi bumu, size bırakılan Türkiye bumu der gibi geliyo bana.
1 yıl önce vefat etmiş babamı, 10 yıl önce vefat etmiş anne annemi geri getirsin. bana ne einstein'dan, ademden, bademden...

ateş düştüğü yeri yakıyor arkadaş ya...
bencilce ama en doğrusu cevabı aslında icçerde bir yerlerde barındıran cümledir:
'illa ki biri geri gelecekse, ben öldüğümde beni geri göndersin'. *
kendini insan olarak dünyaya geri göndersin bakalım bu kadar sıkıntıya nasıl katlanacak. insan olmanın ne kadar zor bir şey olduğunu anlayınca o kadar yukarıdan sallamaya devam edebilecek mi. özellikle afrikada açlık çeken bir zenci olarak dünyaya gelirse görür hanyayı konyayı.
şu isimlerin ön planda olacağı oylama.
mustafa kemal atatürk
jimi hendrix
yavuz çetin
bob marley
freddie mercury
cliff burton
ve çalışmalarıyla, düşünceleriyle insanların gönlünde yer edinmiş birçok isim.
ampülü bulan adamı göndersin...soralım tekrar icat edermiymiş... (bkz: edison un pişmanlıkları)
bir Türk için olması gereken Klasik yanıtı Atatürk olan oylamadır.

Ama Atatürkten sonra

Doğu Türkeli için Timur veya Çengiz Han

Batı Türkeli içinse Kılıç arslan biçilmiş kaftan olacaktır.

biraz daha çağcıl davranırsak eğer mareşal fevzi çakmak'ın devletin başına geçmesi
benim ölmemi bekleyip, ölünce beni geri göndersin, sıkılmasın birdaha birdaha göndersin beni. ayrıca siteyi protesto ediyorum seçeneklerde ben yokum, atatürkün oylarında gözüm yok ama en azından 100 de 10 a oynardım lan.
aklınızı geri göndersin.
"hz. muhammed'i geri göndersin" diyerek katılırım ben buna.

"ortalık karıştı, düzen bozuldu
yetiş ya muhammed, yetiş ya ali!"
atatürk'ün tekrar gelmesiyle tadından yenmez bir türkiye olacağımızın oylaması ancak yüzdelik oranlarda bu pek mümkün değil .