bugün

boş boş ezberler traş laflar dünyada bu kadar savaşlar eşitsizlikler açlık fakirlik dengesizlik varken bu arkadaş böyle mırıl mırıl düşük zekalı ezberleri güya bize sattığını sanıyor. o hazineleri yağmalayanlar veli oluyormuş peh peh peh. ver adresini senin evini yağmalamaya gelsinler öyleyse nurdan yinge.
koca evrenleri yaratmış bir tanrı niye namaz gibi saçma bir ibadet istesin kimsenin işine yaramıyacak bir şeyle insanın meşgul olmasını istesin. daha bunu bile açıklayamıyorsunuz orada saçma sapan yalanlar martavallar okuyorsunuz. neymiş verdiği hazineleri yağmalamamız ibadetmiş. nasıl zorlama palavra masallar. yine bu arkadaş herkes dini yanlış anlamış bir tek bu arkadaş anlamış onun dediği doğru o din değil benim yoğrudum beyaz dini yine aynı tür vaka sayıklamaları.
imtihan, sınav falan filan.. Tam saçmalıklar bütünü. Her şeye gücü yeten tanrı, insanlar tarafından bilinmek isteyecek, namaz falan isteyecek.. Çok mantıksız ki zaten tanrı soyut bir kavram. insan uydurması olduğu belli. Evrende yaratılma diye bir şey yoktur. Bilim bunu söylüyor.
Arkadaşın soru sorup soruyu cevaplamadığı laf salatasına vurduğuna bende katılıyorum ama yukarıda tanrı yok falan diyen kişiler içinde bir tane bilimsel makale okuyan varmı yok.

kainat dediğimiz şeyin gerçek olmadığı gördüğümüz şeylerin sadece ilüzyon olduğu bilimadamları tarafından tartışılırken tanrı diye bişey olmadığını iddia etmek absürttür.

Örneğin artificial intelligence ın insan kadar zeki olduğunu varsayalım. O kendisinin gerçek bizimse gerçek olmadığımızı düşünecektir. Örneğin içinde insan kadar zeki ai programları bulunan bir bilgisayarı marsa bırakır ve biz kontak kurmazsak o hep onu yaratanın ne olduğu konusunda kuşkularla yaşayacaktır.

Yani biz gerçek değilsek gerçek olan şey istemedikçe biz asla ona ulaşamayız ama gerçeklik bizi yeniden de programlayabilir isterse kitapta yollayabilir.

Ben şahsen bir tanrı olduğunu biliyorum. Sık sık otellerde kalmam gerekiyor. Otele gittiğimde bana verilen odalar her zaman 303 313 yada 305 307 yani her zaman 3. kat ve tek numaralı bir oda bana denk geliyor. Bundan resepsiyoniste yada çevredeki insanlara şikayet ettiğimde bir sonraki otele gidişimde simulasyon 203 numaralı odayı ayarlıyor ama bu sadece bir sonraki sefer için geçerli sonra simulasyon yine 3. katta tek numaralı oda atamaya devam ediyor.

Ayrıca başka garipliklerde var örneğin uçak yada otobüs gibi toplu taşım araçlarında binmeden önce ne zaman yanıma bir yaşlı amca otursa daha iyi olur diye düşünsem bir kadın yanımdaki boş koltuğa oturuyor.

içinde bulunduğumuz simulasyonun buglarımı var yoksa tanrı benlemi dalga geçiyor bilmiyorum. Ama içinde bulunduğumuz evrenin kontrolüne sahip doğa dışı bişeyler var.

Ayrıca bakınız:
Physicists Proved the Universe Doesn't Exist
https://www.youtube.com/watch?v=4hddxkhta3w
simulasyon başkaaa bu arkadaşların gerçek diye sattığı bu bildiğimiz ortadoğu dinleri başka bu arkadaşlar illa bunlara inanmamızı bunların masallarını kabul etmemizi istiyor. simulasyon belki daha gelişkin bir uygarlığın bir yapımı olabilir. bu simulasyon var diye ben neden ortadoğu arap zırvalarına inanayım o başka bu başka iş. simulasyon var diye koşup bu dinlerin anlamsız ibadetlerini riyakarca yat kalklar mı yapalım yani.
trollüktür.
"ağam bizimle eğleniy" cevabı ile geçilebilecek sorgulama.
"bu güzelliği; yarattığım, akıl verdiğim embesiller kaç asırda yok edecekler bakalım" düşüncesi olabilir.
worldbox oyununu oynayın anlamış kadar olacaksınız. play store'da mevcut, app store'u bilemem.
görsel
kuran, incil ve tevrat’taki yaratılışa dair açıklamalar hitap ettiği insanların ve dönemin anlayışına göredir. eğer siz o ifadeleri günümüz insanının diline tercüme edemezseniz, ortaya pek çok tuhaflıklar çıkacaktır.

allah tüm sıfatları itibariyle mutlak kemal üzeredir. bizde o sıfatların pek çoğu eksik olarak mevcut bulunduğu için onları bir ölçüde anlamamız mümkündür.

mesela allah mutlak(sonsuz) iyidir; mutlak güzeldir; mutlak dürüsttür; mutlak cömerttir…

iyinin ne olduğunu biliyoruz; çünkü kötülüğün de ne olduğunu biliyoruz.

güzelin ne olduğunu biliyoruz; çünkü çirkinin ne olduğunu biliyoruz.

bu böyle gider…

eğer zıt kavramlar olmasaydı bilemezdik. eğer çirkinlik denen olgu beşer aleminde bulunmasaydı “allah mutlak güzeldir” denince hiçbir şey anlamaz, boş boş bakardık.

işte evrende zıtların, antitezlerin, şerlerin, kötülüklerin, şeytanın var edilme sebebi budur. hepsi diyalektiğin işlemesi, insanın yetişmesi ve yeterli olgunluğa ulaşması için gerekli enstrümanlar hükmündedir.

bakın allah’ın sıfatları yani özellikleri arasında mutlak(sonsuz) cömert olması dahi vardır. nasıl olmasın ki? zira cimrilik düşük bir sıfattır; eksiklikten, korkudan, acizlikten, gelecek endişesinden vs. kaynaklanır. bu nedenle allah kesinlikle cimri olamaz.

işte evrenin yaratılmasındaki baş sebep budur; yani allah’ın cömertliğidir. allah sonsuz hazinelerinden yoksula bağışlamak ve onu mutlu etmek, sevindirmek istemiş ve böylece cimri olmamış, cömertlik sıfatını evreni yaratarak göstermiştir.

peki kimdir o yoksul?

elbette insandır.

insan en başta varlıktan yoksuldur; sonra sıfatlardan yoksuldur. bir hiçken allah onu var etmiş, sonra onu terbiye etmiş, sonra da onu sonsuz hazinelerine, nimetlerine gark etmiştir. bakın burada yazdıklarım bile onun ilim ve marifet hazinelerinden verdiği ihsandan başka bir şey değildir.

dünya ve ahirette bize sunulan ve sunulacak olan tüm maddi ve manevi nimetler onun cömertlik hazinelerinden çıkmadır; birer lütuftur, birer ihsandır.

kısacası evren ve içindekilerin tamamı insana yapılan bir bağıştır, lütuftur. koca koca galaksilerin var edilmesi de ihsan mıdır deme; eğer onlar olmasaydı allah’ın ilim ve hikmet hazineleri bize açılmazdı.

peki allah bizden tüm bu ihsanlarına karşılık ne istiyor?

klasik bakış açısına göre cevap verecek olanlar, hemen “ibadet” kelimesini yapıştırıp geçecekler ve ortaya oldukça absürd bir mana atmış olacaklardır. insanlar, allah çeşit çeşit ritüeller icra ederek kendisini ululayıp övmemizi istiyor sanacaklardır. ondan sonra da bu isteği biraz ilkel ve garip bulacaklardır.

halbuki allah bizden yalnızca sonsuz nimetler sofrasına oturmamızı, dilediğimizce yiyip içmemizi, onun hazinelerinden çıkma tüm lüks kıyafetleri giymemizi, tüm altın ve elmas ziynetlerini, nişanlarını takmamızı ve mutlu olmamızı istemektedir. hepsi bu kadar…işte insanın ibadeti budur(bu ifadelerin hakikati ise ilahi isim nurlarına mazhar olabilmekten ibarettir).

o’nun davetine icabet edip hazinelerinden yararlananlara mümin, o hazineleri yağmalayanlara ise veli denilmektedir. o daveti reddedenler ise mahrum kalmaktadırlar(esma nurlarına mazhar olamamaktadırlar). evet, işte reddedenlerin tüm cezaları budur: o nimetlerin tamamından mahrum kalmak…ancak yine de var olmak nimeti onlar için dahi geçerli durumdadır.

alıntı: isnetus
https://www.isnet.us/tanr...i-yaratma-nedeni.html/amp
ateist kardeşlerimi kudurtmak.
HiNDiSTAN'DA Ki iKi YADA ÜÇ DiN YADA FELSEFi iZM HARiCi HiÇ BiR DiN EVRENiiN VAR OLUŞUNU VE BÜYÜK BOŞLUĞU DOLAYISI iLE SONSUZLUĞU TAMIMLAYAMIYOR...
TABi BENiM BiLGiMDE SINIRLI OKUYUCUYUM AMA ZEUS -YUNAN DiNiNDE SONSUZLUK TANIMLANIYOR VE EVREN SONSUZLUĞUN iÇiNE KONUYOR FAKAT FELSEFE OLARAK GEÇERLi ,RAHiPLER DESTEKLEMiYOR. TANRILARI KONUŞTURAN KiMSE O DA. ,

ANTiK HiNT FELSEFESi YADA DiNiNDE DÜNYADAN UZAYIN iÇiNE ORADAN YANi EVRENiN BiR YERiNE ORADAN DA SONSUZLUĞA AÇILAN KAPILARIN VARLIĞI VAR,BiR KAÇ TANRI BUNLARI KULLANIYOR.
TABi TANRI DERKEN YAZANLAR DÜŞÜNMÜŞ .
,
BiRDE GÖK TENRi iNANIŞINDA EVRENiN DIŞI TASViR EDiLiYOR DiYORLAR AMA BU BOŞLUK TAM AÇIKLANAMIYOR ,ÖRNEĞiN SEPETÇiOĞLU'NUN YAZILARINI OKUMUŞTUM
,BÜYÜK BEYAZ KAZ'IN EVREN'iN DIŞINDAN GELDiĞi VE BiLiNEN HER YERE HÜKMETTiĞi TANIMI VAR GÖK TANRI YANi KAZ ,SiZi (ÖLÜNCE ) ALACAĞIM (ÖNCE) BOZKIRLARIMDA AT KOŞTURUP AVLANACAK ET YiYECEKSiNiZ ,YEŞiLiKLER iÇiNDE YATACAK YEŞiLLiKLER iÇiNDE UYANACAK BOZKIR YADA STEPLERDE KOŞTURACAK(BURADA KOŞTURACAK YAŞAMAK ANLAMINDA?) SONRA SiZi GÖK TANRI (GERÇEK) SONSUZADEK YANINA ALACAK.
BURADA CÜMLE YORUM-MA KALMIŞ,SEPETÇiOĞLU , MAALESEF MHP VE OCAKLAR iSLAM ETKiSiNE GELiNCE 360 DERECE DÖDÜ VE TÜRKÜ EFSANE VE MiTLERi YAZMAYI BIRAKTI.
TABi ŞU VAR GÖK TENRi DiNi ŞAMANiZM-RUH LARLA iLETiŞiM KAYNAKLI-TEMELi DiN SONRADAN TANRI KAVRAMI GELiYOR .
RUSYA'DA Ki ÜNiVERSiTELERDE TÜRK MiTi AKADEMiSYENLERi ŞAMANiZ Mi ,5 MiLYON YILLIK BiR DiN OLARAK TANIMLIYOR,ÇOK GENiŞ BiR KONU.

GÖK TENRi DiNiDE TÜM SiBiERYA TOPRAKLARINDA GELiMiŞ NE YAZSAM YALAN OLUR,GÜNÜMÜZDEN GERiYE 30-10 BiN YIL ARASI BiR DiN ..

iBRAHiMi DiNLERiN YARATICILARININ MESAJLARI HiNT VE SiBiRYA DiNLERi KADAR AÇIKLAYICI DEĞiL,DAR ALANDA KALMIŞ..
güney amerika dinleri de var ,onları da okumak gerekir ama fazla akademik yazı yok,olana da biz ulaşamıyoruz.
şunu yazayım ibrahimi dinin tanrısı için hiç bir kanıt yok, zaten öncesi yerel dinlerde ki masallar.
bazı islamcı yazarlar (din konusunda) allah'ın güçlerinin sonsuz olamadığı evrenin sınırlı bir yerinde güçlü olduğu nu söylüyorlar.
örneğin andromeda ve samanyolu'na(beraber) hükmeden allah. islamcı yazar eyüp dağ bunlardan biri. geriye doğru da böyle düşünen islamcılar var.

yazdıklarım okumalar ve yorumlarımdan yazıdır..(tartışmaya açıktır)
(bkz: allahın evreni muhammed için yaratması saçmalığı)
elbet yaratıcı vardır, fakat, kendisine tapılsın diye değildir.
megalomani.