bugün

entry'ler (106)

zan zendegi azadi

hayatını düzene sokmaya çalışan “yazar”. eleştirilere açıktır.

yazarların gitmek istediği şehirler

tahran, kudüs, istanbul.

artık yaşlandığınızı hissettiren şeyler

sizden küçük kişilerin sizi sadece büyük olduğunuz için dinlemek zorunda kaldıklarını, ama aslında zerre kadar umursamadıklarını hissettiğiniz an.

bilgi içerikli başlık

hâlihazırda (bkz: bilgi içerikli başlık/#46723581) numaralı entry dışında hiçbir sözlük dışı, yararlı bilgi içermeyen başlık.

içimde ölen biri

ilk kez dinlediğimde o kadar küçüktüm ki (yanılmıyorsam 6 yaşında), insanın içinde nasıl başka birinin öleceğini, insanın nasıl bakıp göremediğini düşünürdüm. hele "içimde intihar korkusu var", "bir gülsen ağlayacağım" mısraları. dışarıda neden siren sesleri olduğunu, beyinde nasıl depremler olduğunu düşünürdüm hep. şimdi 21 yaşındayım. hepsini anlıyorum.

hadi bir şeyler söyle,
çocuk gözlerim dolsun.
içinden "git" diyorsun
duyuyorum gülüm.
gideceğim, son olsun.

2023 e bir mesaj bırak

gelişinle birlikte güzel şeyler getirmeni beklerken bizi hayal kırıklığına uğrattın. gerçi hangi yıl için aynı şeyi beklemiyoruz? her yıl "yeni yılımız kutlu olsun" diyoruz, fakat her yıl öncekinden daha kutsuz oluyor nedense. umarım 2024 senin yokluğunu aratmaz. güle-güle 2023, iyi-kötü günlerinle anılacaksın, özleneceksin. geçip giden diğer yıllar gibi.

ölü taklidi yaparken kalbin durması

yere yatarak göğsündeki ayının pençesini hissedip, çehresinde ayının nefesini duyan zavallı kimsenin dileyeceği arzu.

babayla tartışmak

sonuçta ya baba kazanır ya da baba kazanır (odadan kovulursunuz)...

en iyi antidepresan

kedi, müzik, temiz hava.

mutluluğu getiren nedir

pozitif bakış açısı. bu bakış açısını benimsedikten sonra bardakta bir damla su kalsa dahi, bardağın boş tarafını umursamayarak kendinizi bir damla ile mutlu etmeyi, belki de böylece kendinizi kandırmayı başarırsınız. dostoyevski suç ve ceza romanında şöyle der: "kendini en iyi aldatabilen, herkesten daha neşeli yaşar."

kendisinin tuttuğu takımı eleştireni tehdit etmek

aşırı ve gereksiz fanatikliğin kazandırdığı psikoloji bozukluk.

yazarların aylık alkol masrafı

0 kuruş.

suriye iç savaşı

sonun başlangıcı.

2023 yılını bir cümle ile anlatın

girdiği günden 1 ay 5 gün sonra getirdiği depremle geride kalan 10 ayı nasıl geçireceğimizi önceden anlatan bir yıl oldu.

dua

ey tanrım!
alimlerimize mes'uliyet,
halkımıza ilim,
dindarlarımıza din,
mü'minlerimize aydınlık,
aydınlarımıza iman,
tutucularımıza kavrayış,
kavramışlarımıza tutuculuk,
kadınlarımıza bilinç,
erkeklerimize onur,
yaşlılarımıza bilgi,
gençlerimize asalet,
öğretmenlerimize inanç,
öğrencilerimize de inanç,
uyuyanlarımıza uyanıklık,
uyanıklarımıza irade,
muhafazakarlarımıza isyan,
suskunlarımıza feryat,
yazarlarımıza güvenirlik,
sanatçılarımıza dert,
şairlerimize bilinç,
araştırmacılarımıza hedef,
tebliğ edicilerimize gerçek,
kıskançlarımıza şifa,
bencillerimize insaf,
sevenlerimize edeb,
mezheblerimize vahdet,
halkımıza kendini bilme,
tüm milletimize,
samimiyet
himmet, özveri,
kurtuluşa yaraşırlık
ve izzet bağışla.
~ ali şeriati, dua

karamazov kardeşler

fyodor dostoyevskinin son kitabı. 4 ay içinde sadece 217 sayfa (kitap 1025 sayfa) okuyabildiğim (fazla ayrıntıya girdiği için kitap yoruyordu), "mutlaka bitireceğim" dediğim kitaptır aynı zamanda. muazzam bir kitap. kitabın beni anlattığını düşündüğüm alıntısını aşağıya bırakıyorum, kitabın nasıl bir şey olduğuna kendiniz karar verirsiniz artık.

--- spoiler ---

“mucize gerçekçide hiçbir kaygı uyandırmaz. gerçekçide iman uyandıran mucize değildir. gerçekçi, zındıklık yolunu tutmuşsa, bir mucize görse bile kendinde buna inanmamasını sağlayacak güç ve yeteneği bulur. mucize yadsınamaz durumda bile olsa boyun eğmez; duygularına sırt çevirir. kabule yanaştığında ise bunu mucize saymaz, şimdiye kadar bilmediği bir olay olarak görür. gerçekçinin imanı mucizeden doğmaz; iman, mucizeleri doğurur. böyle kimse bir kere iman edince artık kendi gerçekçiliğinin zorunluluğu olarak mucize olanağını da kabul etmek zorundadır. havari thomas, görmeden inanmayacağını söylemiş, gördükten sonra, "rabbimsin, tanrımsın!" demişti. inanmasının nedeni mucize miydi? herhalde değil; inanmak istediği için inanmıştı. hatta belki, "görmeden inanmayacağım," dediği zaman bile varlığının en saklı köşesinde tümüyle iman etmişti.”

--- spoiler ---

gerçekleri böylesine tokat gibi suratıma vuran kimse olmamıştı...

niye bele uzundur bu yollar

bir azer cırttan başyapıtı...

yabancı dillerle özdeşleşen ülkeler

akp daha fazla iktidarda kalırsa;
türkiye - arapça.
not: akp-li değilim.

erkeklere yaranmak için kadınları gömen erkek

bu erkeğin kızların içinde en yakın arkadaşını gömmesi ihtimali yüksektir.

döverek seks yapmak

(bkz: bdsm)